اعتبارات مکانیزاسیون در کجا و به چه کسانی اختصاص می‌یابد!
اعتبارات مکانیزاسیون در کجا و به چه کسانی اختصاص می‌یابد!

اعتبارات مکانیزاسیون در کجا و به چه کسانی اختصاص می‌یابد! رئیس انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی گفت: وزارت جهادکشاورزی باید پاسخگوی عدم توزیع اعتبار اختصاصی به مکانیزاسیون باشد. وزیر واردات داریم تا وزیر تولیدبا وجود گذشت ۶ ماه از سال چرا اعتبارات توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی توزیع نمی شودوزارت جهاد کشاورزی باید پاسخگو عدم توزیع اعتبار […]

اعتبارات مکانیزاسیون در کجا و به چه کسانی اختصاص می‌یابد!

رئیس انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی گفت: وزارت جهادکشاورزی باید پاسخگوی عدم توزیع اعتبار اختصاصی به مکانیزاسیون باشد.

وزیر واردات داریم تا وزیر تولیدبا وجود گذشت ۶ ماه از سال چرا اعتبارات توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی توزیع نمی شودوزارت جهاد کشاورزی باید پاسخگو عدم توزیع اعتبار اختصاصی به مکانیزاسیون باید باشد

رئیس انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در سالی که به نام « تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» مزین شده با عملکردی که در حال حاضر از وزراء می بینیم باید این وزیران را وزیر واردات خطاب کنیم تا وزیر تولید.

حمیدرضا نامی افزود: وقتی وزیری برای واحد مونتاژی که در واقع تولیدات خارجی را در کشور توزیع می کند تسهیلات و اعتبار اختصاص می دهد در حالی که به گفته خودشان حداکثر توان مونتاژی آن چیزی بیش از یک هزار و ۵۰۰ دستگاه در سال نیست و در مقابل از دادن تسهیلات به تولید کننده داخلی خودداری می کند که بیش از نیم قرن سابقه تولیدی دارد، آیا در این شرایط می توان گزینه ای بهتر از وزرای وارداتی به آنها داد؟

وی اضافه کرد: مسئولین ما درحالی تولیدات وارداتی رو سرشان حلوا حلوا می کنند و به خریداران آن ۸۰ درصد تسهیلات می دهند که در کشور تولیدکننده تراکتور ما بالای ۹۰ درصد نیاز داخلی را تامین و به بیش از۱۵ کشور دنیا صادرات دارد اما نه تنها ریالی از این تسهیلات بهره مند نمی شود که هیچ، بلکه با شبکه های توزیع انحصاری سعی در گرفتن رمق های تولیدی از این مجموعه هستند.با وجود گذشت ۶ ماه از سال چرا اعتبارات توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی توزیع نمی شود.

نامی با اشاره به اینکه از ۶ ماه قبل دادن تسهیلات به بخش کمباین و تراکتور در کشور متوقف شده گفت: این خودداری از دادن تسهیلات در حالی صورت گرفته که وزارت جهاد کشاورزی اعتبار امسال توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی را ۵۰ هزار میلیارد ریال اعلام کرده اما این اعتبار در کجا و به چه کسانی اختصاص خواهد یافت هنوز مشخص نیست.

وزارت جهاد کشاورزی باید پاسخگو عدم توزیع اعتبار اختصاصی به مکانیزاسیون باید باشداین فعال حوزه ادوات کشاورزی تاکید کرد: با وجود گذشت ۶ ماه از سال و در واقع اتمام نیمه اول امسال، قاعدتاً می بایست نیمی از این مبلغ اختصاصی یعنی ۲۵ هزار میلیارد ریال تابحال توزیع می شد و به دست کشاورزان می رسید که عملا این مهم اتفاق نیفته و وزارت جهاد کشاورزی و مجموعه های ذیربط باید پاسخگو باشند.

وی ضمن مقایسه آمار تولید، عرضه و تقاضای تراکتور در کشور عنوان داشت: اگر بخواهیم براساس این آمار اعتبار برای توسعه مکانیزاسیون تخصیص دهیم ۵۰ هزار میلیارد ریال منطقی نیست و باید رقمی معادل ۲۵۰ هزار میلیارد ریال برای این بخش اعتبار اختصاص داده شود.

نامی در پایان توصیه جالبی به مسئولینی که تمام هم و غم خود را معطوف به ریشه دواندن تولیدات خارجی در تارو پود بخش کشاورزی معطوف کرده اند داشت با این عنوان که چشمه باید خودش آب داشته باشه نه اینکه با سطلهای شما پر شود، مطمئن باشید کشاورز ما نه تنها دنبال جنس خوب با کیفیت و قیمت مناسب داخلی می رود بلکه برعکس شما ارق و غرورش اجازه نمی دهد سراغ تراکتوری غیر از تراکتور ایرانی بروند هرچند شما بخواهید ۸۰ درصد هم تسهیلات را پای قباله این عروس های خارجی بگذارید.