اعزام دومین ناو هواپیمابر امریکا برای حمایت از اسرائیل
اعزام دومین ناو هواپیمابر امریکا برای حمایت از اسرائیل

وزارت دفاع امریکا هدف اعزام دومین ناوهواپیما به منطقه را بازدارندگی کشورها و طرف های دیگر از ورود به درگیری حماس – اسرائیل دانست. امریکا دومین ناوهواپیمابر خود را به منطقه ارسال می کند. وزیر دفاع امریکا با اعلام خبر، این اقدام را بخشی از تلاش ها برای “بازدارندگی فعالیت های دشمنانه علیه اسرائیل” اعلام […]

وزارت دفاع امریکا هدف اعزام دومین ناوهواپیما به منطقه را بازدارندگی کشورها و طرف های دیگر از ورود به درگیری حماس – اسرائیل دانست.

امریکا دومین ناوهواپیمابر خود را به منطقه ارسال می کند. وزیر دفاع امریکا با اعلام خبر، این اقدام را بخشی از تلاش ها برای “بازدارندگی فعالیت های دشمنانه علیه اسرائیل” اعلام کرد.

به گزارش تایسیزنیوز به نقل از عصرایران، در بیانیه منتشر شده از سوی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) آمده است دومین ناوهواپیمابر امریکا به نام “یو اس اس دوایت دی ایزنهاور”  (CSG) به شرق دریای مدیترانه اعزام می شود. شرق دریای مدیترانه یعنی در نزدیکی سواحل سوریه،‌ اسرائیل، لبنان و غزه است

ناو آیزنهاور به همراهی یک گروه از رزم‌ناوها برای پشتیبانی از ناوهواپیمابر جرالد فورد به شرق مدیترانه اعزام می شود.‌‌ این ناو قبلا به شرق دریای مدیترانه اعزام شده بود.

این اقدام برای حمایت از اسرائیل صورت می گیرد. روز شنبه هفته گذشته گروه فلسطینی حماس حمله گسترده ای را به اسرائیل اغاز کرد. در این حمله حدود ۱۳۰۰ نفر در اسرائیل کشته شدند. بعد از آن جنگ اسرائیل علیه حماس و منطقه غزه شروع شد و تاکنون درگیری میان دو طرف ادامه دارد. بیش از ۲ هزار نفر در غزه در اثر حملات اسرائیل جان باخته اند که بخش زیادی از آنها کودکان هستند.

امریکا از آن زمان تاکنون بیشترین حمایت های سیاسی – نظامی را از اسرائیل داشته است. وزیران خارجه و دفاع امریکا هم به ترتیب به اسرائیل سفر کردند تا حمایت کامل خود را از تل آویو اعلام کنند. امریکا همچنین به صورت فوری محموله های تسلیحاتی را برای اسرائیل ارسال کرد.

ناوهواپیمابر دوم شامل رزمناو موشک هدایت شونده یو اس اس فیلیپین سی، ناوشکن موشک هدایت شونده یو اس اس گراوی (DDG 107) و ناوشکن یو اس اس میسون (DDG 87) و کریر ایر وینگ ۳ با ۹ اسکادران هواپیماست.

ناو هواپیمابر دوم امریکا (یو اس اس آیزنهاور) و گروه ناوهای جنگی آن به ناوهواپیمابر اول (جرالد فورد) که پیشتر در پی حمله یک هفته پیش حماس به اسرائیل در منطقه مستقر شده بود، خواهند پیوست.

 بر اساس  بیانیه وزارت دفاع امریکا، افزایش نیروهای آمریکایی در منطقه نشان دهنده تعهد قاطع واشنگتن به امنیت اسرائیل و “عزم ما برای بازدارندگی هر بازیگر دولتی یا غیردولتی است که به دنبال تشدید این جنگ است”.

پنتاگون روز سه شنبه گذشته اعلام کرده بود ناوهواپیمابر “جرالد فورد” امریکا وارد مدیترانه شرقی شده است. شرق مدیترانه شامل ساحل کشورهای ترکیه،‌ سوریه، قبرس، لبنان ، اسرائیل،‌ غزه و مصر است.

پنتاگون قبل از این دلیل اعزام ناوهواپیمابر نخست به منطقه را اینگونه توضیح داده بود: “یک اقدام بازدارنده علیه “دشمنان” منطقه ای و برای جلوگیری از مداخله آنان در جنگ بین حماس و اسرائیل”.

 روز چهارشنبه گذشته هم کاخ سفید گفت که امریکا آماده استقرار دومین ناو هواپیمابر در شرق مدیترانه است تا طرف های منطقه را از درگیر شدن در جنگ بین اسرائیل و حماس در نوار غزه باز دارد.

سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا (جان کربی) در کنفرانس مطبوعاتی گفت از مدت ها قبل و پیش از حمله حماس به اسرائیل، حرکت ناو هواپیمابر یو اس اس دوایت آیزنهاور به سمت دریای مدیترانه برنامه ریزی شده بود.