افزایش ۲ برابری سرمایه گذاری خارجی در آذربایجان شرقی
افزایش ۲ برابری سرمایه گذاری خارجی در آذربایجان شرقی

افزایش ۲ برابری سرمایه گذاری خارجی در آذربایجان شرقی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی از افزایش ۲ برابری سرمایه گذاری خارجی در این استان در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ خبر داد. محمد کلامی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: آذربایجان شرقی همچنین در جذب سرمایه گذاری […]

افزایش ۲ برابری سرمایه گذاری خارجی در آذربایجان شرقی

افزایش ۲ برابری سرمایه گذاری خارجی در آذربایجان شرقی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی از افزایش ۲ برابری سرمایه گذاری خارجی در این استان در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ خبر داد.

محمد کلامی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: آذربایجان شرقی همچنین در جذب سرمایه گذاری خارجی در دولت سیزدهم رشد بسیار خوبی داشت به طوریکه از رقم ۱۸ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ به ۲۷ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ و ۳۷ میلیون دلار در سال ۱۴۰۲ و جایگاه دوم کشوری دست یافت که نتیجه دیپلماسی موفق خارجی در این استان بود.

وی ادامه داد: در دولت سیزدهم که با رویکرد ارتباط با همسایگان امور را پیش می برد، مسوولان و تجار و سرمایه گذاران استانی سه سفر خارجی به روسیه، آذربایجان و ارمنستان داشتند که یکی از مهم ترین دستاوردهای این سفرها، رشد ۱۳۵ درصدی صادرات به روسیه و ۵۵ درصدی به ارمنستان بود.

کلامی به حضور سفرای کشورهای مختلف در استان و دیدار با مقام ها و فعالان اقتصادی استان در دولت سیزدهم نیز اشاره کرد و گفت: نتایج همه این دیدارها، در افزایش صادرات استان به وضوح قابل مشاهده بود.

وی توجه به بخش معدن در توسعه اقتصادی استان در دولت سیزدهم را با اهمیت خواند و گفت: با اقداماتی که در این بخش اتفاق افتاد ارزش افزوده معدن در اقتصاد استان از ۱.۵ درصد به ۱۱ درصد ارتقا یافت و شرکت مس سونگون آذربایجان شکل گرفت که در حال حاضر ۷۰۰ هزار میلیارد ریال طرح در دست اجرا و یک میلیون و ۸۰۰ هزار میلیارد ریال نیز طرح مصوب در این شرکت در دست اقدام است.

کلامی با بیان اینکه این استان به لحاظ شاخص های اقتصادی در بیشتر بخش ها در رتبه های برتر کشوری قرار دارد، گفت: این استان در مجوز سرمایه گذاری، ایجاد گلخانه و رساندن طرح های نیمه تمام به بالای ۶۰ درصد، رتبه نخست کشوری را در اختیار دارد.