اقدامات موثری در راستای رفع کمبودهای دارویی در کشور انجام شده است
اقدامات موثری در راستای رفع کمبودهای دارویی در کشور انجام شده است

در گزارش کمیسیون بهداشت مطرح شد؛ اقدامات موثری در راستای رفع کمبودهای دارویی در کشور انجام شده است کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گزارشی اعلام کرد: اقدامات موثری در مسیر رفع کمبودهای دارویی و مشکلات موجود که در ماه‌های ابتدایی پس از اجرای طرح دارویار به اوج رسیده بود، انجام شده است. به […]

در گزارش کمیسیون بهداشت مطرح شد؛

اقدامات موثری در راستای رفع کمبودهای دارویی در کشور انجام شده است

اقدامات موثری در راستای رفع کمبودهای دارویی در کشور انجام شده است

کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گزارشی اعلام کرد: اقدامات موثری در مسیر رفع کمبودهای دارویی و مشکلات موجود که در ماه‌های ابتدایی پس از اجرای طرح دارویار به اوج رسیده بود، انجام شده است.

به گزارش خبرنگار تایسیز نیوز، در نشست علنی امروز – سه شنبه ۱۹ دی ماه – مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره ارزیابی اثربخشی سیاستگذاری‌ها و اقدامات عملیاتی دستگاه‌های مسئول برای ساماندهی مشکلات زنجیره تامین و توزیع دارو و تجهیزات پزشکی در کشور ارائه شد.

در بخشی از این گزارش اشاره شده است: در تیرماه سال ۱۴۰۱ با تصمیم دولت در راستای تنظیم گری در زنجیره تأمین و توزیع دارو و تجهیزات پزشکی، سیاستگذاری جدیدی با عنوان طرح دارویار اجرایی شد. انتظار می رفت مطابق با هدف های اعلامی دولت، توزیع یارانه دارو متناسب با نیاز بیماران، بهره مندی همه دهک های درآمدی از یارانه طرح، کنترل قاچاق معکوس و رشد صادرات رسمی دارو محقق شود.

در ادامه گزارش کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمده است: با این وجود همزمان با اجرای طرح، کمبودهای دارویی که البته زمینه آن از گذشته وجود داشت به اوج خود رسید و با آن که عدم افزایش پرداخت از جیب بیمار از جمله پیش شرط های اجرای طرح عنوان شده بود؛ اما بعضاً طی یک سال و نیم گذشته شاهد افزایش بی رویه قیمت دارو و ناگزیر تحمیل پرداخت آن به بیمار بودیم. از این رو در طی مدت زمان اجرای طرح، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با آگاهی از ابعاد پیچیده این سیاستگذاری و امکان بروز مشکلات احتمالی متعددی که شهروندان در تأمین مایحتاج دارویی خود با آن دست و پنجه نرم می کنند، ضمن پیگیری مستمر و پایش منظم وضعیت و برگزاری جلسات، سه گزارش نظارتی در تاریخ های ۱۴۰۱/۰۵/۱۰ ۱۴۰۱/۰۸/۲۳، و ۱۴۰۲/۰۳/۲۸ تهیه و در صحن علنی مجلس با حضور مسئولان ذیربط اقدام به واکاوی مشکلات موجود و اعلام دغدغه مندی ها، الزامات و تکالیف دستگاه های متولی در راستای بهبود نسبی اوضاع حاکم بر بازار دارو و تجهیزات پزشکی کشور کرد.

همچنین در این گزارش عنوان شده است: اینک در ادامه روند نظارتی یاد شده این کمیسیون چهارمین گزارش نظارتی خود را مشتمل بر شرح وضعیت موجود و عملکرد دستگاه های مسئول در رفع دغدغه های مطرح شده و کیفیت انجام تکالیف قانونی مرتبط که در گزارش های پیشین در حوزه مدیریت بازار دارو و تجهیزات پزشکی کشور به دفعات بر رفع و انجام آنها تاکید شده بود، ارائه می شود.

در جمع بندی این گزارش آمده است: ارزیابی عملکرد دستگاه های متولی در حوزه مدیریت زنجیره تأمین و توزیع دارو در کشور به ویژه پس از اجرای طرح دارویار مؤید آن است با مساعدت و پیگیری های مجلس شورای اسلامی اقدامات مؤثری در راستای رفع موانع و مشکلات موجود در مسیر رفع کمبودهای دارویی که در ماه های ابتدایی پس از اجرای طرح دارویار به اوج رسیده بود انجام گرفته است؛ با این حال نمی توان از کمبود و نیز افزایش بی رویه قیمت برخی از اقلام دارویی و به تبع آن افزایش هزینه های درمان که موجب زحمت و سردرگمی شهروندان شده چشم پوشی کرد.