امسال به هیچ وجه در زمان بارش،  نمک‌پاشی نخواهیم داشت
امسال به هیچ وجه در زمان بارش،  نمک‌پاشی نخواهیم داشت

نجیبه پورکریم شهردار منطقه ۳ تبریز در بازدید خبرنگاران رسانه های جمعی از روند تجهیز کارگاه محلول‌سازی گفت : امسال به هیچ وجه در زمان بارش نمک‌پاشی نخواهیم داشت . اکبر پورخردمند افزود:   با دستور شهردار تبریز و در راستای حفاظت از محیط زیست، برای نخستین بار در سال جاری با حذف نمک پاشی در […]

نجیبه پورکریم

شهردار منطقه ۳ تبریز در بازدید خبرنگاران رسانه های جمعی از روند تجهیز کارگاه محلول‌سازی گفت : امسال به هیچ وجه در زمان بارش نمک‌پاشی نخواهیم داشت .

اکبر پورخردمند افزود:   با دستور شهردار تبریز و در راستای حفاظت از محیط زیست، برای نخستین بار در سال جاری با حذف نمک پاشی در فصل زمستان از روش محلول پاشی نسبت به یخ زدائی معابر اقدام خواهد شد که در این خصوص شهرداری منطقه ۳ تبریز ۳۰۰ هزار لیتر محلول در مخازن کارگاه امانی ذخیره کرده است که در زمان بارش برف مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره آسیب های ناشی از نمک پاشی در حوزه های مختلف اعم از تخریب آسفالت، نرده ها، بتن ها، میلگردها و از همه مهمتر آلودگی آبهای زیرزمینی که آثار منفی ناشی از آن سالهای متمادی باقی می ماند،  تصریح کرد:  نمک‌پاشی باعث خورندگی زیرساخت‌های شهری  می گردد اما این محلول ترکیبی از نمک، آهک و آب است که هیچگونه خورندگی برای آسفالت وهمچنین آثار مخرب نسبت به محیط زیست ندارد.

رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز  در این بازدید گفت:  یکی از موضوعاتی که هر سال در فصل زمستان با آن درگیر بودیم بحث تهدید نمک پاشی  بود که ترکیب کلرید سدیم  باعث تخریب فضای سبز و درختان  می شد و هزینه های کلانی را در این راستا بوجود می آورد. لذا در هفته پژوهش با جلساتی که با شرکتهای دانش‌بنیان داشتیم ترکیب نمک و آهک پیشنهاد گردید   . احد صادقی  تصریح کرد: روش جدید محلول پاشی تجربه جدید شهر تبریز است و در اجرای این طرح شهرداری منطقه ۳ پیشگام دیگر مناطق می باشد و یکی از مجهزترین کارگاههای امانی را دارد.

صادقی با اشاره به ضرورت آموزش‌های شهروندی در اجرای این طرح، گفت:  با هماهنگی حوزه اجرا و دانشگاهی برآنیم تا از روشهای سنتی مخرب محیط زیست فاصله بگیریم.

معاون خدمات شهری و اجرایی شهردار تبریز گفت:  در سال‌های گذشته ۵۰ هزارتن نمک جامد جهت نمک پاشی خریداری می‌شد که به ازای هر شهروند ۲۵ کیلوگرم نمک‌پاشی انجام می‌گرفت که این مقدار به طور قطع آثار زیان باری خواهد داشت.

جواد صدیقی در بازدید اهالی رسانه از واحد محلول‌سازی معاونت خدمات شهرداری تبریز با اشاره به آثار مخرب جامدپاشی نمک در سطح معابر اظهار کرد: با حذف جامدپاشی نمک و پیشگیری از آسیب به فضای سبز شهری، ۶۰ درصد در هزینه‌ها صرفه‌جویی می گردد.معاون خدمات شهری و اجرایی شهردار تبریز با تأکید بر نقش همکاری شهروندان در ارائه  خدمات شهرداری خاطرنشان کرد: شهروندان به هنگام بارش برف از تردد در مسیرهای اصلی خودداری کرده و راه را برای ارائه خدمات نیروهای خدوم شهرداری باز گذاشته و در کنار آن به جای استفاده از خودروهای تک‌سرنشین از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.

ذاکر حمیدی، استاد دانشگاه تبریز با اشاره به مضرات نمک پاشی گفت: امسال در سطح شهر از نمک پاشی خودداری و  محلولی را جایگزین نمودیم که به جای استفاده از کلرید سدیم از کلرید کلسیم استفاده می شود که منجر به کاهش ۶۰ درصدی استفاده از نم می گردد.

وی تصریح کرد این کاهش وی افزود: نمک های جاده عمدتا از کلرید سدیم،، موجب افزایش سلامتی شهروندان و حفظ منابع آبهای زیرزمینی خواهد شد.

حمیدی خاطرنشان کرد:  فرو سیانید و ناخالصی هایی مانند آلومینیوم، کلسیم و ‌.. همه این ها مولفه ها آلاینده های موجود در آب هستند و درصد شوری را تشدید می کنند.

وی افزود:  بر اساس استانداردها یا افزودن نیم تا دو درصد آهک در ترکیب آسفالت استحکام آن را در برابر رطوبت محیطی و یخ زدگی می افزاید. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: با این روش هزینه کمتری برای ساخت و نگهداری صرف می شود، استفاده از قطعات با عمر بالا در سیستم محلول نمکی، سیستم اتوماتیک تنظیم آب، سیستم اتوماتیک تنظیم حجم محلول، تنظیم دقیق میزان غلظت نمک محلول و تولید محلول نمک در سریع ترین زمان ممکن بخشی از مزایای این طرح است.