ایمن‌سازی ارتباطات سازمانی بیش از نیم میلیون نفر کاربر به همت دانش بنیان‌ها
ایمن‌سازی ارتباطات سازمانی بیش از نیم میلیون نفر کاربر به همت دانش بنیان‌ها

ایمن‌سازی ارتباطات سازمانی بیش از نیم میلیون نفر کاربر به همت دانش بنیان‌ها تایسیز نیوز – فناوران ایرانی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با ارائه یک محصول دانش بنیان با ویژگی های منحصر به فرد در ایمن‌سازی ارتباط کاربران و سرورهای سازمان‌ها، گام بزرگی در امنیت داده‌های بیش از ۵۰۰ سازمان برداشتند. به گزارش تایسیز […]

ایمن‌سازی ارتباطات سازمانی بیش از نیم میلیون نفر کاربر به همت دانش بنیان‌ها

تایسیز نیوز – فناوران ایرانی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با ارائه یک محصول دانش بنیان با ویژگی های منحصر به فرد در ایمن‌سازی ارتباط کاربران و سرورهای سازمان‌ها، گام بزرگی در امنیت داده‌های بیش از ۵۰۰ سازمان برداشتند.

به گزارش تایسیز نیوزبه نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، سید وحید نحوی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مهندسی ارتباطی پیام پرداز به توسعه محصول دانش‌بنیان کیهان با هدف تسهیل و ایمن‌سازی ارتباط بین کاربر و سرورهای سازمانی اشاره کرد و گفت: کیهان، سامانه‌ای بومی با ویژگی‌های منحصر به فرد است که دسترسی به خدمات سازمانی را ایمن و آسان می‌کند.

وی افزود: این محصول با استقبال گسترده مراکز و موسسات دولتی مواجه شده و هم اکنون با استقرار در بیش از ۵۰۰ سازمان، کاربردهای آن در حوزه مشتری و سرور، برای بیش از حدود ۵۰۰هزار کاربر فعال شده و ارتباط ایمن را ممکن کرده است.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: توزیع جغرافیایی دفاتر سازمانی، مراکز داده متعدد، ارائه خدمات بر بسترهای ابری، پشتیبانی از کاربران راه دور و استفاده از دستگاه‌های همراه، مرزهای سنتـی شبکه‌ها را شکسته و سازمان‌ها برای ارائه خدمات خود با مخاطرات متفاوتی نسبت به گذشته مواجهند. کیهان، سامانه دسترسـی امن به خدمات سازمانی، مبتنـی بر الگـوی «اعتماد صفر» ( Zero Trust) طراحی شده و به مدیران فناوری و امنیت اطلاعـات این امکـان را می‌دهـد که دسترسـی به خدمـات و منابع سازمان را به سادگـی در جزئی‌ترین سطح مدیریت کننـد.

نحوی ادامه داد: سادگی استقرار و مدیریت، پشتیبانی از روش‌های احراز اصــالت چندعاملـی (MFA)، وارسی سلامـت دستگاه‌های کاربران، حفظ محرمانگی در مسیـر انتقال اطلاعات و تکیـه بر پروتکـل‌ها و الگوریتـم‌های بومـی و اختصاصـی از ویژگی‌های این سامـانه است که آن را محصولـی منحصـر به فرد در بازار کشــور کرده است.

وی یادآور شد: سامانه امن‌سازی دسترسی به سرویس های سازمانی کیهان، را یکی از نیازهای ضروری و امنیتی کشور دانست و گفت: نسخه اولیه این سامانه، عنوان کرد: نسخه اولیه محصول کیهان در اوایل دهه ۸۰ با توجه به نیاز راهبردی کشور به راهکارهای بومی حفاظت از سرویس‌های سازمانی طراحی و پیاده‌سازی شد. در ادامه این محصول به متناسب با پیشرفت فناوری و نیاز سازمان‌ها، بازطراحی شد و در گستره بزرگی از سازمان‌های راهبردی و دولتی و همچنین شرکت‌ها و بانک‌های بزرگ کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

این فعال فناور، سازگاری با نیاز سازمان‌ها و دستگاه‌های سراسر کشور دانست و اظهار داشت: علاوه بر هماهنگی کامل با نیازهای مشتریان داخل کشور و سادگی کاربری آن، ارتقا و توسعه این محصول توانسته نیازهای مشتریان داخل کشور را پوشش دهد.

نحوی، به مهم‌ترین قابلیت‌های سامانه کیهان اشاره کرد و افزود: حفاظت از سرویس‌های حیاتی از نظر کنترل دسترسی و جلوگیری از نشت اطلاعات خصوصاً در پی گسترش نیاز به دسترسی‌های از راه دور و ارائه خدمات برخط، از دغدغه‌های مهم مدیران سازمان‌هاست.

وی ادامه داد: سامان کیهان، این دغدغه‌ها را در حوزه‌ای به گستره بزرگی از مشتریان از سازمان‌های بزرگ دولتی کشور تا شرکت‌های خصوصی برطرف کند. علاوه بر نیاز ذاتی به چنین محصولی، بومی بودن پروتکل‌ها و الگوریتم‌های رمزنگاری در این زمنیه می‌تواند امنیت بالاتری را در کاربردهای حساس‌تر فراهم سازد.

مدیرعامل شرکت پیام پرداز با بیان اینکه «کیهان» محصولی کاملاً بومی است، گفت: محصولات این شرکت دانش‌بنیان، همگی بر پایه محصولات متن‌باز توسعه داده شده و الگوریتم‌ها و پروتکل‌های آنها شناخته شده و استاندارد هستند. این ویژگی باعث شده است که کیهان محصولی کاملاً‌ منطبق بر نیاز مشتری ایرانی طراحی شود و در بسیاری از کاربردها نه رقبای داخلی و نه رقبای خارجی قادر به جایگزینی کیهان نیستند.

نحوی همچنین تسلط تیم توسعه کیهان بر دانش این محصول به دلیل تولید کاملاً بومی آن باعث شده است کیفیت رسیدگی به درخواست‌های مشتریان در مقایسه با محصولات متن‌باز حاضر در بازار ایران بالاتر باشد.

وی با یادآوری اینکه این محصول، نمونه مشابه داخلی ندارد، افزود: محصولی با این مشخصات خاص واردات ندارد. هر چند برخی روترها و فایروال های خارجی امکاناتی شبیه آن را ارائه می کنند.

این فناور درباره مزایای رقابتی این محصول نسبت به سایر نمونه‌های با کارکردهای مشابه اظهار داشت: در سایر بخش‌ها که رقبای مشخص وجود دارند، توانایی ارائه خدمات پس از فروش با کیفیت بالا، مزیت رقابتی جدی کیهان با محصولات مشابه محسوب می‌شود. همچنین توانایی برآورده کردن نیازهای مشتریان با توجه به تسلط بر دانش تولید این محصول در بسیاری از موارد منجر به تمایز جدی کیهان با محصولات رقیب شده است.

نحوی به ایجاد اشتغال ۱۵ متخصص در هسته تحقیق و توسعه کیهان اشاره کرد و یادآور شد: ساخت ۴۰ محصول بومی و اجرای ۱۴۰ پروژه تحقیق و توسعه ای و ۴۵۰ پروژه خدمات فنی بخشی از کارنامه این شرکت دانش بنیان است.