باید از فعالیت‌های فرهنگی و هنری بی خاصیت و خنثی فاصله بگیریم
باید از فعالیت‌های فرهنگی و هنری بی خاصیت و خنثی فاصله بگیریم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: برنامه‌های حوزه فرهنگ باید مسئله محور و نقطه زن باشد و براین اساس در این دوره تلاش می‌کنیم تا از فعالیت‌های بی‌خاصیت و خنثی در حوزه فرهنگ و هنر فاصله‌ بگیریم. به گزارش تایسیزنیوز، سیدمحمدحسین بلاغی در نشست شورای فرهنگ عمومی جلفا و در جمع اعضای شورای فرهنگ […]

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: برنامه‌های حوزه فرهنگ باید مسئله محور و نقطه زن باشد و براین اساس در این دوره تلاش می‌کنیم تا از فعالیت‌های بی‌خاصیت و خنثی در حوزه فرهنگ و هنر فاصله‌ بگیریم.

به گزارش تایسیزنیوز، سیدمحمدحسین بلاغی در نشست شورای فرهنگ عمومی جلفا و در جمع اعضای شورای فرهنگ عمومی این شهرستان با بیان اینکه جنگ امروز یک جنگ ترکیبی است و هدف گذاری دشمن بر روی فرهنگ و اعتقادات مردم است، افزود: دشمنان دریافته‌اند که با تمام مشکلات در عرصه اقتصادی باز هم اتحاد و یکپارچگی مردم را نمی توانند از میان ببرند بر این اساس تمام توان خود را در حوزه فرهنگ و اعتقادات مردم به کار گرفته‌اند.

وی گفت: اهتمام مجموعه فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی بر این است تا کارهای فرهنگی مجاهدانه، دغدغه‌مند، سریع، موثر و تحول آفرین انجام دهد.

وی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در رابطه با مقوله فرهنگ، اظهار کرد: براساس منویات ایشان فرهنگ عمومی، ‌ فرهنگ ملی و فرهنگ رسمی دوباره باید بازسازی انقلابی شود.

بلاغی با اشاره به اینکه گستره‌ زمانی در تحولات فرهنگی طولانی مدت است، گفت: تحولات در این حوزه غیرملموس و زمانبر است و در برابر تحولات فرهنگی و برای بازسازی ساختار فرهنگ باید از راهبردهای هشیاری دائم در این عرصه، رصد و شناخت دقیق از مسائل روز و ارائه راهکارهای عالمانه و موثر و همچنین همگرایی و انسجام در کار فرهنگی پیروی کرد.

وی، شورای فرهنگ عمومی را پارلمان و محل سیاستگذاری کلان کلیه فعالیت های فرهنگی برشمرد و گفت: هر فعالیت فرهنگی به لحاظ مبنایی به صورت کلان باید در شورای فرهنگ عمومی پایه گذاری و طراحی شود و محور برش استانی نقشه مهندسی کشور مبنای این پایه‌گذاری‌هاست.

بلاغی اضافه کرد: براین اساس برش استانی مبتنی بر پنج مسئله کلان، ۱۵ راهبرد کلان و ۱۱۶ اقدام تهیه شده و در اختیار شوراهای فرهنگ عمومی شهرستان ها قرار گرفته و تمامی دستگاه های اجرایی باید هر فعالیتی که می‌کنند مبتنی بر برش استانی نقشه مهندسی کشور باشد.

وی همچنین بر لزوم سپردن کار به نهادهای مردمی و متدین تاکید کرد و گفت: رویکرد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز مبتنی بر ایجاد تشکل‌های مردمی است و در این راستا کانون های فرهنگی هنری مساجد در شهرستان ها به عنوان بازوی اجرایی شورای فرهنگ عمومی می‌توانند در مردمی سازی فعالیت های فرهنگی و هنری نقش تاثیرگذاری داشته باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ادامه داد: سه مولفه غیرت، تدین و شجاعت مردم آذربایجان همواره در بیانات رهبر معظم انقلاب مورد تاکید بوده و ما سعی می کنیم با تاکید بر این سه مولفه و همچنین زیست بوم هر منطقه برنامه ریزی کنیم.

بلاغی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان جلفا، نامگذاری یک روز به نام روز ملی ارس، ‌انتخاب شهر جلفا به عنوان شهر خلاق چاپ و بسته‌بندی و اشتراک عمل و تعامل اقتصاد و فرهنگ در منطقه آزاد ارس را از جمله ظرفیت های های قابل توجه این منطقه عنوان کرد.

وی همچنین با اشاره به اتفاقات اخیر در غزه، گفت: امیدواریم در مواجهه با رویدادهای غزه ما نیز جزو کسانی باشیم که منتظر و یاریگران ظهور مصلح جهانی هستند تا مدینه‌ِ فاضله و جهان عاری از ظلم به صورت یکپارچه و موحد شکل گیرد.