بدهی راه آهن به شرکت‌های مالک لکوموتیو از محل وصول مطالبات پرداخت شد
بدهی راه آهن به شرکت‌های مالک لکوموتیو از محل وصول مطالبات پرداخت شد

بدهی راه آهن به شرکت‌های مالک لکوموتیو از محل وصول مطالبات پرداخت شد تایسیز نیوز- معاون ناوگان راه آهن گفت: در سه‌ماهه فصل پاییز با تامین منابع مالی بهتر ناشی از وصول مطالبات شرکت راه‌آهن، ۶ صورت وضعیت شرکت‌های مالک لکوموتیو را پرداخت کردیم که این میزان پرداخت در سنوات گذشته تا کنون، بی‌نظیر بوده […]

بدهی راه آهن به شرکت‌های مالک لکوموتیو از محل وصول مطالبات پرداخت شد

تایسیز نیوز- معاون ناوگان راه آهن گفت: در سه‌ماهه فصل پاییز با تامین منابع مالی بهتر ناشی از وصول مطالبات شرکت راه‌آهن، ۶ صورت وضعیت شرکت‌های مالک لکوموتیو را پرداخت کردیم که این میزان پرداخت در سنوات گذشته تا کنون، بی‌نظیر بوده است.

به گزارش تایسیز نیوز- از شرکت راه آهن، محمد هادی ضیایی مهر گفت: یکی از الزامات اجرای برنامه‌های هر مجموعه یا شرکت، الزامات مالی آن مجموعه است به طوری‌ که همه هزینه‌های آن شرکت، بایستی از محل منابع درآمدی آن، عملیاتی شود تا بتواند برنامه‌های خود را اجرایی کند.

وی افزود: شرکت راه آهن شرکتی کاملاً دولتی است و تامین هزینه‌های جاری این شرکت که شامل پرداخت دستمزد کارکنان و نگهداشت زیرساخت شبکه ریلی و ناوگان که بخشی مربوط به شرکت‌های خصوصی است، باید از محل تامین این منابع صورت بگیرد.

معاون ناوگان راه آهن ادامه داد: در جلسات کمیسیون وصول مطالبات به ریاست مدیرعامل راه آهن، این موضوع بررسی شد و از ابتدای مهرماه سال جاری وصول مطالبات شرکت راه آهن از شرکت‌های حمل و نقل ریلی با جدیت بیشتری مورد پیگیری قرار گرفت. این پیگیری‌ها موجب شد بخشی از انباشت بدهکاری در حوزه ناوگان که عمدتا مربوط به بدهکاری شرکت‌های مالک لکوموتیو است پرداخت شود.

وی گفت: در سه‌ماهه فصل پاییز با تامین منابع مالی بهتر ناشی از وصول مطالبات شرکت راه آهن، ۶ صورت وضعیت شرکت‌های مالک لکوموتیو پرداخت شد که این میزان پرداخت، در سنوات گذشته تا کنون بی‌نظیر و بنا به نظر شرکت‌های حمل و نقل ریلی اقدامی جهادی و خوب بوده که در افزایش آماده به کاری لکوموتیوها مؤثر بوده است.

ضیایی مهر با بیان اینکه در گذشته چرخه معیوبی وجود داشت که ناشی از پرداخت نکردن به موقع بدهی برخی از شرکت‌های ریلی به راه آهن بود، خاطرنشان کرد: این موضوع باعث شده بود اثربخشی خوبی برای حمل بار نداشته باشیم. اگر وصول مطالبات و چرخه نقدینگی بهتر شود، وضعیت گذشته، به چرخه سالم و بهتر تغییر پیدا می‌کند و اثر این بهبود وضعیت، به خود شرکت ها بر می‌گردد و لکوموتیوها مجدد در چرخه حمل بار قرار گرفته و سرعت سیر بار شرکت‌ها نیز بیشتر می‌شود.

وی تاکید کرد: درآمد شرکت راه آهن وابسته به حق دسترسی به شبکه ریلی است که عمدتا از شرکت‌های حمل و نقل ریلی باری در قبال استفاده از شبکه گرفته می‌شود که باید صرف زیرساخت‌های ریلی و لکوموتیوهای بخش خصوصی شود.

عضو هیئت مدیره شرکت راه آهن با اشاره به قانون دسترسی آزاد به شبکه حمل و نقل ریلی گفت: هر شرکت حمل و نقل ریلی باری و یا مسافری که از شبکه ریلی استفاده می‌کند، همان‌طور که در این قانون آمده، باید دو موضوع را مد نظر قرار دهد تا از خدمات راه آهن بهره‌مند شود و آن این است که ناوگان ریلی، شرایط فنی و ایمنی لازم برای سیر در شبکه راه آهن داشته باشد و هزینه استفاده از خدمات ریلی را بپردازد.

وی خاطرنشان کرد: شرکت راه آهن همیشه حمایت‌های لازم را از بخش خصوصی داشته و خواهد داشت. این حمایت‌ها طی سال‌های گذشته موجب شده سرمایه‌گذاری‌های خوبی در حوزه ناوگان شکل گیرد به طوری که در سال گذشته ۱۶۰۰ واگن باری از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذار به شرکت‌های سازنده واگن باری سفارش‌ گذاری و موجب شد رکورد تولید واگن باری در سال گذشته از ابتدای تولید واگن در کشور، پشت سر گذاشته شود.

ضیایی مهر گفت: در صورت تامین منابع مالی مورد نیاز برای جبران هزینه‌های جاری شبکه ریلی از محل منابع حاصل از دسترسی به شبکه ریلی بخصوص در بخش بار و تقویت سایر مشوق‌های سرمایه‌گذاری از قبیل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و بند الف تبصره ۱۸، سرمایه‌گذاران با اشتیاق بیشتری سرمایه‌گذاری خود را در حوزه ریلی انجام می‌دهند.