بهبود جایگاه ایران در بازارهای جهانی با خودکفایی در تولید گندم نان
بهبود جایگاه ایران در بازارهای جهانی با خودکفایی در تولید گندم نان

با خودکفایی در تولید گندم نان در سال جاری، جایگاه ایران در بازارهای جهانی ارتقا یافت. به گزارش تایسیزنیوز، افزایش تولید و  خودکفایی در گندم نان، برکاتی برای کشور داشته و بر اساس آمارها جایگاه ایران در بازارهای جهانی بهبود یافته است. بر اساس گزارشی که راشا‌تودی منتشر کرده است، ایران در حالی که سال […]

با خودکفایی در تولید گندم نان در سال جاری، جایگاه ایران در بازارهای جهانی ارتقا یافت.

به گزارش تایسیزنیوز، افزایش تولید و  خودکفایی در گندم نان، برکاتی برای کشور داشته و بر اساس آمارها جایگاه ایران در بازارهای جهانی بهبود یافته است.

بر اساس گزارشی که راشا‌تودی منتشر کرده است، ایران در حالی که سال گذشته بزرگترین وارد کننده گندم از روسیه بود امسال گندم کمتری از این کشور وارد کرده است و به جایگاه سوم نزول کرده است.

بر اساس این آمارها، ایران در فاصله ماه های جولای تا سپتامبر ۱٫۸ میلیون تن گندم از روسیه وارد کرده است در حالی که دو کشور مصر و ترکیه میزان واردات بیشتری از روسیه داشته‌اند.

طبق این گزارش، مصر و ترکیه در  جایگاه بزرگترین وارد کنندگان گندم از روسیه هستند و پس از این دو کشور ایران قرار دارد.

ایران امسال ۱۰٫۵ میلیون تن گندم از کشاورزان داخلی خریداری کرد که به خودکفایی در تولید گندم نان رسید، کارشناسان این اقدام را برای کشور حیاتی توصیف کردند.

آنها معتقدند که در شرایط فعلی دنیا که کالاهای اساسی برای صادرات کمتر شده و کشورها گرایش دارند محصول را در انبارهای خود برای روزهای مبادا ذخیره کنند، افزایش تولید گندم بسیار ارزشمند است، از سوی دیگر غذا در جهان به عنوان قدرت سیاسی محسوب می شود و می‌تواند موقعیت ایران را در بین کشورها و چانه زنی‌های سیاسی تحکیم بخشد.

ایران در سال گذشته ۷٫۵ میلیون تن و در دو سال قبل ۴٫۵ میلیون تن از کشاورزان خریداری کرده بود و امسال ۱۰٫۵ میلیون تن خریداری کرد و بدیهی است که به همان نسبت افزایش خرید،واردات کمتری هم خواهد داشت.

به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، افزایش تولید گندم امسال ۲ میلیارد دلار برای کشور صرفه جویی ارزی خواهد داشت.

وزارت جهاد کشاورزی آمار تولید امسال را به استناد آمار سازمان خواروبار کشاورزی ملل متحد ۱۳٫۵ میلیون تن اعلام کرده است.