تامین نیروی انسانی ساده به یک چالش بزرگ تبدیل شده است
تامین نیروی انسانی ساده به یک چالش بزرگ تبدیل شده است

رئیس اتاق بازرگانی تبریز مطرح کرد: تامین نیروی انسانی ساده به یک چالش بزرگ تبدیل شده است رئیس اتاق بازرگانی تبریز گفت: تامین نیروی انسانی ماهر در بنگاه‌ها و کارگر ساده به یک چالش بزرگ تبدیل شده است. به گزارش تایسیز نیوز، یونس ژائله، رئیس اتاق بازرگانی تبریز ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره […]

رئیس اتاق بازرگانی تبریز مطرح کرد:

تامین نیروی انسانی ساده به یک چالش بزرگ تبدیل شده است

تامین نیروی انسانی ساده به یک چالش بزرگ تبدیل شده است

رئیس اتاق بازرگانی تبریز گفت: تامین نیروی انسانی ماهر در بنگاه‌ها و کارگر ساده به یک چالش بزرگ تبدیل شده است.

به گزارش تایسیز نیوز، یونس ژائله، رئیس اتاق بازرگانی تبریز ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به چالش تامین نیروی ماهر و کارگر در صنایع استان، اظهار کرد: تامین نیروی انسانی ماهر در بنگاه‌ها و کارگر ساده به یک چالش بزرگ تبدیل شده  و برخی خطوط تولیدی با سرمایه‌گذاری میلیاردی این منطقه به دلیل عدم تامین نیروی کارگری خوابیده و تعطیل است در حالی که مشکل فروش و هزینه‌ای ندارند.

وی با تاکید دوباره مبنی بر اینکه آذربایجان‌شرقی با کمبود جدی نیروی کار مواجه است، افزود: در درب ورودی اکثر کارخانه‌های در شهرستان شبستر و شهرک سلیمی بنر استخدام کارگر نصب شده است.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز تصریح کرد: نیروی کار متخصص و ساده در بخش‌های مختلف صنعت استان به شدت احساس می‌شود و الان به اوج خود رسیده است و کارخانه‌‌داران به دلیل کمبود کارگر هجوم به جذب بانوان آورده‌اند تا نیروی کار خود را تامین کنند.

ژائله خاطرنشان کرد: در مجموعه تحت مدیریت خودم شیرین عسل هم با کمبود شیدید نیروی کار مواجه هستم و هر روز اگر به این مجموعه مراجعه کنید با ۵۰ تا ۶۰ نفر مواجه می‌شوید که برای انجام مصاحبه دعوت به کار آمده‌اند.

وی گفت: من کارخانه‌دار با کمبود شدید نیروی کار مواجه هستم شکایت خودم را به چه کسی کنم، نیروی کار وجود ندارد.

ژائله گفت: مجموعه کارخانه‌های شیرین عسل در حال حاضر با کمبود ۳ هزار نفر نیروی کار مواجه است.

وی عمده علت کمبود نیروی کارگری و متخصص در استان را مهاجرت این افراد به کشورهای منطقه از جمله عراق و پاکستان برای انجام کار و دریافت دستمزد دلاری اعلام و اظهار کرد: اکنون بخش‌های مختلف اقتصادی استان با این مشکل دست به گریبان هستند.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز گفت: برخی افراد دارای مدارک تحصیلی دانشگاهی نیز به علت عدم تطبیق رشته تحصیلی آنان با فعالیت‌های تولیدی استان، رغبتی برای انجام کار کارگری نشان نمی‌دهند و در نتیجه به عنوان نیروی بیکار جامعه به دنبال شغل و کار مناسب خود هستند.

وی اظهار کرد: رفتارهای غیراخلاقی برخی افراد در گذشته موجب شده تا افراد نخبه و فعال اقتصادی از جامعه آذربایجان کوچ و مهاجرت کنند و ماندگاری سرمایه‌های انسانی به کمترین تعداد خود رسیده است.