تبریز ظرفیت خوبی برای توسعه مراودات بین ایران و ترکمنستان دارد
تبریز ظرفیت خوبی برای توسعه مراودات بین ایران و ترکمنستان دارد

سفیر ترکمنستان در ایران ضمن ابراز علاقمندی تجار کشور متبوع خود برای آشنایی بیشتر با مراکز اصلی صنعتی و تجاری ایران به ویژه شهر تبریز گفت: تبریز به عنوان قطب صنعتی، ظرفیت بسیار مطلوبی برای توسعه مراودات بین کشور ایران و ترکمنستان دارد. به گزارش تایسیزنیوز، «احمد قربان‌اف» در دیدار با شهردار تبریز با بیان […]

سفیر ترکمنستان در ایران ضمن ابراز علاقمندی تجار کشور متبوع خود برای آشنایی بیشتر با مراکز اصلی صنعتی و تجاری ایران به ویژه شهر تبریز گفت: تبریز به عنوان قطب صنعتی، ظرفیت بسیار مطلوبی برای توسعه مراودات بین کشور ایران و ترکمنستان دارد.

به گزارش تایسیزنیوز، «احمد قربان‌اف» در دیدار با شهردار تبریز با بیان اینکه اقتصاد ترکمنستان حول محور بخش کشاورزی و پنبه است، گفت: علاقمند به توسعه مراودات تجاری با کارخانه تراکتورسازی تبریز هستیم.

وی با اشاره به اینکه همایش بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری تبریز این امکان را برای تحقق توسعه روابط تجاری و مشارکت در ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری تبریز فراهم کرده است، برای حضور همه جانبه در این همایش اعلام آمادگی کرد.

شهردار تبریز نیز در این دیدار با بیان اینکه تبریز شهر اولین‌ها بوده و اثرگذاری مطلوبی در طول تاریخ کشور داشته است، گفت: تبریز چندین دوره پایتخت ایران بوده است.

یعقوب هوشیار با اشاره به اینکه پس از افول همه گیری کرونا، آمار گردشگران افزایش مطلوبی داشته است، اظهار کرد: تبریز ظرفیت‌های گردشگری متعددی به مخصوص برای کشورهای مسلمان دارد چرا که اماکن تاریخی و فرهنگی همچون مجموعه مقبره الشعرا، بزرگترین بازار سرپوشیده و مسجد کبود از داشته‌های بی‌نظیر کلانشهر تبریز است.

وی با بیان اینکه همجواری با کشورهای جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه باعث افزایش ظرفیت های تجاری، صنعتی و صادراتی شده است، ادامه داد: تبریز با وجود صنایع متعدد ظرفیت مطلوبی در حوزه های خودروسازی، صنایع غذایی، بخش معادن و پتروشیمی دارد به طوری که از این نقطه به بیش از ۸۰ کشور صادرات انجام می شود.

هوشیار با اشاره به اقدامات عمرانی انجام شده طی ۲ سال اخیر در تبریز، خاطرنشان کرد: طی این مدت پروژه های عمرانی در حوزه احداث پل، پسماند شهری، فضای سبز شهری و پروژه‌های زیست محیطی به سرانجام رسیده است.

شهردار تبریز با بیان اینکه اشتراکات فرهنگی متعددی بین ایران و ترکمنستان وجود دارد، گفت: وجود ۱۰۰ هزار دانشجو و دانشگاه های متعدد با کیفیت بالا ظرفیت مطلوبی برای افزایش تبادلات با ترکمنستان است .

وی پیشنهاد داد پس از احصای شرایط، یکی از شهرهای ترکمنستان برای انعقاد خواهرخواندگی با تبریز معرفی شود.

وی با اشاره به برگزاری همایش فرصت های سرمایه‌گذاری تبریز ۲۰۲۳ در سال جاری، از سرمایه‌گذاران ترکمنستان برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری تبریز و مبادلات دوطرفه دعوت کرد.

هوشیار با تاکید بر توسعه مراودات تجاری و فرهنگی تبریز و ترکمنستان، حوزه های دانش بنیان و هوای پاک شهری را از مهمترین ظرفیت ها برای تعمیق روابط مدیریت شهری میان ایران و ترکمنستان برشمرد.

شهردار تبریز همچنین برای دعوت از وزرا و شهرداران شهرهای مختلف کشور ترکمنستان برای حضور رسمی در این همایش اعلام آمادگی کرد .

همایش فرصت های سرمایه گذاری تبریز به منظور جذب، سازماندهی و هدایت سرمایه گذاران داخلی و خارجی در ۱۵ و ۱۶ آبان ماه سالجاری برگزار می شود.