تجهیز ۵۰ درصد اراضی آبی حوضه دریاچه ارومیه به سامانه‌های نوین آبیاری
تجهیز ۵۰ درصد اراضی آبی حوضه دریاچه ارومیه به سامانه‌های نوین آبیاری

تجهیز ۵۰ درصد اراضی آبی حوضه دریاچه ارومیه به سامانه‌های نوین آبیاری رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: با هدف بهینه سازی مصرف آب ۵۰ درصد از اراضی آبی حوضه دریاچه ارومیه به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده‌اند و هشت هزار هکتار از سطح کشت محصول پرآب بر پیاز در این منطقه کاسته‌ایم. به […]

تجهیز ۵۰ درصد اراضی آبی حوضه دریاچه ارومیه به سامانه‌های نوین آبیاری

تجهیز ۵۰ درصد اراضی آبی حوضه دریاچه ارومیه به سامانه‌های نوین آبیاری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: با هدف بهینه سازی مصرف آب ۵۰ درصد از اراضی آبی حوضه دریاچه ارومیه به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده‌اند و هشت هزار هکتار از سطح کشت محصول پرآب بر پیاز در این منطقه کاسته‌ایم.

به گزارش تایسیز نیوز، اکبر فتحی با اشاره به شرایط آب و هوایی حاکم بر استان افزود: در استان افزایش دما و کاهش نزولات جوی را شاهد هستیم و امسال از نظر خشکسالی و خشکی تقریبا بی سابقه است و حاصل این شرایط نیز این شده که در زمینه آب شرب و کشاورزی با مشکل مواجه هستیم.

وی با اشاره به ضرورت بهینه سازی مصرف آب گفت: بهینه سازی مصرف آب در همه حوزه‌ها به ویژه کشاورزی که بیشترین میزان آب را مصرف می‌کند ضروری است. البته این بهینه سازی با اصلاح الگوی کشت و حذف محصولات با نیاز آبی بیشتر و جایگزینی آن با محصولات کم آب با همکاری کشاورزان از سال‌های قبل آغاز شده است.

فتحی ادامه داد: در حوضه دریاچه ارومیه هشت هزار و ۵۰۰ هکتار پیاز کشت انجام می‌شد که این میزان به ۵۰۰ هکتار کاهش پیدا کرد و در خصوص محصول گوجه فرنگی نیز کاهش سطح کشت داشته‌ایم و به جای آن محصولاتی مانند کلزا، گندم و جو کشت شده و همچنین باغات پسته و مزارع زعفران نیز با توجه به نیاز آبی کمی که دارند جایگزین محصولات پر آب بر شده‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در استان با هدف کاهش میزان آب مصرفی در حوزه کشاورزی خبر داد و افزود: ۵۰ درصد اراضی که در حوضه دریاچه ارومیه به صورت آبی کشت شده، تحت پوشش سیستم‌های نوین آبیاری قرار گرفته‌اند اما ضروری است که همه اراضی کشاورزی تحت پوشش این قرار بگیرند و در تلاشیم تا استفاده از این سامانه‌ها را اجباری کنیم.

وی در خصوص وضعیت گلخانه‌ها در آذربایجان شرقی گفت: اقدامات مثبتی در این زمینه صورت گرفته و گلخانه‌های خوبی، به ویژه در حوضه دریاچه ارومیه احداث شده با این هدف که محصولات با نیاز آبی بیشتر مانند سبزی و صیفی جات را به گلخانه.ها منتقل کنیم که البته این جابجایی مستلزم تصویب یک قانون است که پیگیر آن هستیم.