تردد ۱۴۶ هزار و ۲۰۰ دستگاه خودرو سنگین از پایانه‌های مرزی جلفا و نوردوز
تردد ۱۴۶ هزار و ۲۰۰ دستگاه خودرو سنگین از پایانه‌های مرزی جلفا و نوردوز

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: امسال تاکنون، ۱۴۶ هزار و ۲۰۰ دستگاه وسیله سنگین باری از پایانه‌های مرزی جلفا و نوردوز تردد کرده‌اند که نسبت به سال گذشته افزایش دارد. به گزارش تایسیزنیوز، «اورجعلی علیزاده» افزود: از این تعداد خودرو، ۳۹ هزار و ۳۰۰ دستگاه کامیون ایرانی و ۲۶ هزار و […]

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: امسال تاکنون، ۱۴۶ هزار و ۲۰۰ دستگاه وسیله سنگین باری از پایانه‌های مرزی جلفا و نوردوز تردد کرده‌اند که نسبت به سال گذشته افزایش دارد.

به گزارش تایسیزنیوز، «اورجعلی علیزاده» افزود: از این تعداد خودرو، ۳۹ هزار و ۳۰۰ دستگاه کامیون ایرانی و ۲۶ هزار و ۸۰۰ کامیون خارجی از مرز جلفا تردد کرده اند که این تعداد هفت درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

وی اظهار کرد: امسال میزان واردات و صادرات از مرز جلفا ۶۵۷ هزار و ۷۰۰ تن و میزان کالای ترانزیت ورودی و خروجی از این مرز ۵۱۷ هزار و ۲۰۰ تن است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه امسال بیش از ۵۶ هزار و ۷۰۰ مسافر از این مرز تردد کرده اند، گفت: در این بازه زمانی ۴۰ هزار و ۵۰۰ دستگاه کامیون ایرانی و ۳۹ هزار و ۴۰۰ کامیون خارجی نیز از مرز نوردوز تردد کرده اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸ درصد افزایش نشان می دهد.

علیزاده ادامه داد: در این مدت میزان واردات و صادرات از مرز نوردوز ۶۵۰ هزار و ۴۰۰ تن و میزان کالای ترانزیت ورودی و خروجی از این مرز ۱۴۲ هزار و ۵۰۰ است.

وی یادآور شد: در سال جاری ۲۹۵ هزار و ۲۰۰ مسافر ایرانی و خارجی نیز از این پایانه مرزی تردد کرده اند.

پایانه مرزی جلفا مرز مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خودمختار نخجوان و پایانه مرزی نوردوز تنها مرز زمینی مشترک ایران و جمهوری ارمنستان است.

پایانه مرزی نوردوز در شهرستان جلفا ارتباط کشورمان با جمهوری ارمنستان را از طریق پل احداث شده بر روی رودخانه ارس برقرار می کند و با جمهوری خودمختار نخجوان (آذربایجان) هم از طریق پایانه مرزی جلفا ارتباط زمینی امکان پذیر است.

پایانه های مرزی جلفا و نوردوز به ترتیب در ۱۳۲ و ۱۶۰ کیلومتری شمال غرب تبریز واقع شده اند.

آذربایجان شرقی با جمهوری های آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان مرز مشترک دارد.

این استان دارای ۲۳۵ کیلومتر آزادراه، ۴۵۳ کیلومتر بزرگراه، ۹۲۲ کیلومتر راه اصلی، ۲ هزار و ۷۵ کیلومتر راه فرعی و ۱۰ هزار و ۴۴۱ کیلومتر راه روستایی است.

وی اضافه کرد درهفت ماهه امسال ۳هزار و۴۳۵دستگاه اتوبوس ایرانی وخارجی ازپایانه های مرزی جلفا ونوردوزتردد کرده اند.