تشکیل ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان آذربایجان شرقی
تشکیل ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان آذربایجان شرقی

تشکیل ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان آذربایجان شرقی تایسیز نیوز: ارائه اطلاعات کلی قله هدف صعود، مکان های آنتن ده،مسیرهای ایمن صعود،آشنایی با محیط زیست و اطلاع از حیات وحش منطقه ،آموزش کار با چی پی اس و نیز رصد صعودهای کوه نوردان اهم فعالیت های این ستاد است. به گزارش تایسیز […]

تشکیل ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان آذربایجان شرقی

تایسیز نیوز: ارائه اطلاعات کلی قله هدف صعود، مکان های آنتن ده،مسیرهای ایمن صعود،آشنایی با محیط زیست و اطلاع از حیات وحش منطقه ،آموزش کار با چی پی اس و نیز رصد صعودهای کوه نوردان اهم فعالیت های این ستاد است.

به گزارش تایسیز نیوز، میر علی آقاسیدی با اشاره به لزوم ارائه اطلاعات درست و پشتیبانی فنی کوه نوردان در حین صعود به قلل اظهار کرد : یکی از مهمترین موارد پیشگیری از حوادث کوه نوردی توجه به شاخه آموزشی ناوبری هست از همین رو ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان استان تشکیل و شروع به فعالیت کرد. 
رئیس هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی آذربایجان شرقی گفت:این ستاد با اطلاع قبلی و نسبت به شرایط جوی هر هفته در یکی کوهستان های استان مستقر و نسبت به ارائه اطلاعاتی از قبیل اطلاعات کلی قله هدف،مکان های آنتن ده،مسیرهای ایمن صعود، آشنایی با محیط زیست و اطلاع از حیات وحش منطقه ،آموزش کار با چی پی اس و نیز رصد صعودهای کوه نوردان ارائه خدمات خواهد نمود. 
وی ارتباط موثر این ستاد با معاونت امداد و نجات هلال احمر را یکی از مهترین اهداف پیشتیبانی خواند و افزود:این ستاد با هماهنگی امداد و نجات هلال احمر بعنوان لایه اول امدادی در حوادث کوه نوردی نیز ارائه خدمات خواهد کرد و در صورت لزوم و نیاز به کمک بیشتر با ارسال اطلاعات منطقه و حادثه به پایگاه های امدادی از پشتیبانی آنها نیز بهره مند خواهند بود.  
یونس شرقی مسئول کمیته جستجو و نجات هیئت کوه نوردی استان و مدیر این ستاد نیز گفت: این ستاد اولین برنامه خود را که متشکل از چهار تیم پنج نفره بود هفته گذشته با برپایی کمپ های متعدد در مسیر صعود منطقه قله کمال از رشته کوههای سهند را اجرا نمود و نحوه صعود ایمن کوهنوردان به قله کمال را در اختیار صعود کننده قرار دادند.
شرقی با اشاره به وضعیت جوی کوهستان سهند افزود:با توجه به شرایط بد آب و هوایی و کولاک و باد شدید در منطقه در ساعت ۱۳ اقدام به تخلیه کوه نوردان حاضردر قله نموده و تمامی کوهنوردان در ساعت ۱۵ در محل پارکینگ خوروها حاضر بودند. 
گفتنی است این هفته با توجه به اخطار هواشناسی مبنی بر بارش برف در قلل استان این ستاد بصورت آماده باش بوده و نسبت به شرایط به نسبت به ارائه خدمات پیشتیبانی اقدام خواهد کرد.سامانه ۱۱۲ نیز بعنوان شماره درخواست کمک و پشتیبانی به کوه نوردان فعال می باشد.