تقویت بنیه علمی و تربیتی راهبرد حوزویان است
تقویت بنیه علمی و تربیتی راهبرد حوزویان است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: تقویت بیش از پیش بنیه علمی و تربیتی راهبرد حوزویان و طلاب است. به گزارش تایسیزنیوز، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم در مراسم بازگشایی حوزه های علمیه استان، با بیان اینکه احکام نورانی اسلام از طریق حوزه‌های علمیه به دست مردم می‌رسد، تاکید […]

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: تقویت بیش از پیش بنیه علمی و تربیتی راهبرد حوزویان و طلاب است.

به گزارش تایسیزنیوز، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم در مراسم بازگشایی حوزه های علمیه استان، با بیان اینکه احکام نورانی اسلام از طریق حوزه‌های علمیه به دست مردم می‌رسد، تاکید کرد: طلاب باید به مقام و جایگاهی برسند که بتوانند معارف دین را همان‌گونه که هست کسب کنند.
امام جمعه تبریز افزود: طلاب حوزه‌های علمیه باید هم برای تقویت بنیه علمی و هم تربیت و تزکیه و تهذیب اهتمام جدی داشته باشند.
وی اظهار کرد: در زمان حساس کنونی که دنیا در سایه انقلاب اسلامی بیش از پیش به معارف و احکام اسلامی توجه پیدا کرده و از سوی دیگر دشمنان می‌خواهند جلوی پیشرفت اسلام را بگیرند وظیفه ما حوزویان بسیار سنگین است.
نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به سیل عظیم شبهات در جامعه گفت: حوزه‌های علمیه باید با تفکر بیشتر قبل از طرح شبهات، آن‌ها را مطرح و پاسخ صحیح و درست شبهات را دریابند.
وی با بیان اینکه علاوه بر فقه، در حوزه فلسفه و کلام هم با تحولات و پرسش‌های جدیدی مواجهیم افزود: از حوزه‌های علمیه انتظار می‌رود تمامی تفکرات فلسفی و کلامی را رصد کند و به آن‌ها بپردازد.
وی دشمن شناسی را از وظایف دیگر حوزویان خواند که نظام را از گزند دشمنان و بدخواهان حفظ می‌کند و بر لزوم آشنایی کامل آنان با مسائل سیاسی تاکید کرد.
امام جمعه تبریز همچنین گفت: حوزویان برای مقابله با بدعت‌ها و عرفان‌های فکری و التقاطی از هیچ کوششی دریغ نکنند.

دانشگاه نهاد اجتماعی است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز همچنین در آئین گرامیداشت آغاز سال تحصیلی دانشگاه های استان، گفت : دانشگاه را نمی توان وجود مستقل مدنظر گرفت، در واقع دانشگاه نهاد اجتماعی است و به شکلی بیانگر ساختار و وضعیت عملکرد کلی اجتماع است.

به گزارش نهاد رهبری در دانشگاه های استان ، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم اظهار کرد: دانشگاه های آذربایجان شرقی با ۳۱۲ شهیدی که تقدیم نظام اسلامی کرده اند، در کنار تمام افتخارات علمی اساتید و دانشجویانش ، مدال افتخار رشادت و ولایتمداری را هم برگردن دارند و این مایه مباهات و افتخار است.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه اندیشه های تربیتی و تلاش های فکری، از خانه تا مدرسه، برای بارور کردن ذهن های سرآمد و خلاق است، افزود : زمانی به معنای دقیق کلمه به ثمر مینشیند که جوانان متعهد و هوشمند، همواره با استادان اندیشمند در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی حضور یابند و مشغول تحقیق و تدریس شوند.

نماینده ولی فقیه در استان افزود : تحصیلات عالی و تحقیقات از اجزای ضروری فرهنگ، اقتصاد ، سیاست ، اجتماع و توسعه زیستی پایدار افراد، جامعه ها و کشورها به شمار می رود.

وی به لزوم تغییرات اساسی در تحصیلات عالی اشاره کرد و گفت : دانشگاه باید بتواند از مسائل اقتصادی ، سیاسی و صنعتی صرف فراتر رفته و ابعاد عمیق تر از اخلاق و معنویات را هم مدنظر بگیرد.

امام جمعه تبریز ادامه داد: دانشگاه نه منفعل و نه ستیزه جو ؛ بلکه باید بی آنکه ماهیت علمی خود را خدشه دار کند، در تمام جوانب زندگی حضور داشته باشد و بعنوان محیط آکادمیک تنها به تایید آنچه در شان او است بپردازد.

آئین آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه آذربایجان شرقی و گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور حضرت آیت الله کعبی نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری برگزار شد.