تولید رده سلولی شناسنامه‌دار از گونه‌ در معرض خطر انقراض خرس سیاه بلوچی
تولید رده سلولی شناسنامه‌دار از گونه‌ در معرض خطر انقراض خرس سیاه بلوچی

تولید رده سلولی شناسنامه‌دار از گونه‌ در معرض خطر انقراض خرس سیاه بلوچی تایسیز نیوز- سرپرست بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: متخصصان این مرکز موفق به تولید رده سلولی شناسنامه دار از گونه در معرض خطر انقراض خرس سیاه بلوچی شدند. به گزارش تایسیز نیوز به نقل […]

تولید رده سلولی شناسنامه‌دار از گونه‌ در معرض خطر انقراض خرس سیاه بلوچی

تایسیز نیوز- سرپرست بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: متخصصان این مرکز موفق به تولید رده سلولی شناسنامه دار از گونه در معرض خطر انقراض خرس سیاه بلوچی شدند.

به گزارش تایسیز نیوز به نقل از گروه علم و آموزش ایرنا از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، مریم فرقدان در خصوص این موفقیت اظهار داشت: بانک سلول‌های انسانی و جانوری در راستای ماموریت مرکز در زمینه شناسایی، جمع آوری و حفاظت از منابع زیستی و ژنتیکی کشور، برای اولین بار موفق به تولید رده سلولی تایید هویت شده از خرس سیاه بلوچی شد.

وی افزود: خرس سیاه بلوچی به عنوان یکی از شاخص‌ترین گونه‌های زیبا و نادر حیات وحش که سال‌ها در فهرست اتحادیه جهانی حفاظت محیط زیست جای گرفته، گونه‌ در حال انقراض بلوچستان ایران است. تولید رده سلولی از این خرس نادر امید برای احیای گونه‌های حیات وحش در معرض خطر انقراض را افزایش می‌دهد.

ایجاد کلکسیونی از نمونه های سلولی یوزپلنگ آسیایی و خرس مازندران

سرپرست بانک سلول‌های انسانی و جانوری تصریح کرد: بدنبال عقد تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و این مرکز برای ایجاد بانک سلولی از گونه‌های در معرض خطر انقراض حیات وحش، ذخیره‌سازی نمونه‌های سلولی تولید شده از یوزپلنگ آسیایی آغاز شد و در این مدت کلکسیون ارزشمندی از نمونه‌های سلولی تایید هویت شده و شناسنامه‌دار از یوزپلنگ آسیایی و خرس مازندران ایجاد شد.

فرقدان گفت: در این راستا، متخصصان بانک سلول‌های انسانی و جانوری توانستند سلول‌های خرس سیاه بلوچی را با رویکرد “بهره برداری پایدار” پس از نمونه برداری بافتی و طی فرآیندهای آزمایشگاهی، کشت و تکثیر و با موفقیت در این بانک شناسنامه‌دار و ذخیره کنند.