خطوط انتقال گاز شمال‌غرب کشور پایدار است
خطوط انتقال گاز شمال‌غرب کشور پایدار است

مدیر منطقه هشت عملیات انتقال گاز گفت: با وجود برودت هوا و یخبندان، شبکه های گاز شمال‌غرب کشور از پایداری انتقال گاز برخوردار می‌باشد. فیروز خدائی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با ورود سامانه هوای سرد به کشور از هفته گذشته شاهد افت دما و سرمای فراگیر در بیشتر نقاط هستیم ولی تا […]

مدیر منطقه هشت عملیات انتقال گاز گفت: با وجود برودت هوا و یخبندان، شبکه های گاز شمال‌غرب کشور از پایداری انتقال گاز برخوردار می‌باشد.

فیروز خدائی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با ورود سامانه هوای سرد به کشور از هفته گذشته شاهد افت دما و سرمای فراگیر در بیشتر نقاط هستیم ولی تا این لحظه هیچ گونه قطعی یا افت فشار گاز در نقاط تحت پوشش این منطقه عملیاتی اتفاق نیفتاده و همچنان تاسیسات و مراکز بهره برداری خطوط لوله این منطقه جهت تامین گاز مورد نیاز مبادی مصرف با ضریب اطمینان بالا در مدار سرویس قرار دارند.

خدائی با اشاره به اینکه شهرستان سراب در آذربایجان شرقی رکورد کاهش دمای زمستانی را ثبت کرد و مردم این شهرستان سرمای منفی ۲۷ درجه سردترین نقطه کشور را در سالجاری تجربه کردند، رعایت اصول صرفه جویی هموطنان را زمینه انتقال پایدار و مستمر گاز طبیعی برشمرد و گفت: کاهش بی سابقه دما تامین گاز را وارد نقطه حساس کرده و به گونه ای که اکنون شاهد افت فشار گاز در برخی استان های کشور هستیم و برای جلوگیری از قطع و یا افت فشار گاز باید صرفه جویی انجام شود.

وی ادامه داد: با کاهش شدید دمای هوا در کشور، همواره مصرف گاز طبیعی به خصوص در مناطق سردسیر به صورت غیر منتظره ای از سیر صعودی برخوردار بوده که احتمال افت فشار را در سرشاخه های مصرف تشدید می کند، به همین منظور از مردم انتظار می رود مصرف بهینه را در اولویت قرار داده و با رعایت اصل صرفه جویی از احتمال قطع گاز هموطنان در سرشاخه های مصرف جلوگیری کنند.

به گزارش ایرنا، منطقه هشت انتقال گاز از مناطق دهگانه شرکت انتقال گاز ایران است که با سه هزار و ۷۰۰ کیلومتر خط انتقال و ۹ تاسیسات تقویت فشار، گاز تحویلی از مبادی تولید را به استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و بخشی از استان های زنجان، کردستان و گیلان و پایانه صادراتی انتقال می دهد.

منطقه هشت عملیات انتقال گاز ایران در تبریز واقع است و ماموریت این منطقه دریافت گاز طبیعی، از مناطق ۳، ۷ ، ۹ و منابع خارجی و انتقال ایمن،پایدار،بهره ور و پاک به مبادی مصارف داخلی کشورو پایانه های صادراتی (کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان،جمهوری خود مختار نخجوان و جمهوری ارمنستان) و همچنین وظیفه بهره برداری و نگهداری خطوط لوله می باشد .

به گفته وزیر نفت مصرف روزانه بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده به‌دلیل سرمای شدید و پایداری این سرما نسبت به‌ مدت مشابه پارسال، تا ۱۵۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

مصرف گاز در آذربایجان شرقی هم به ۴۲.۵ میلیون متر مکعب رسیده است.