رتبه برتر آذربایجان‌شرقی در جهش تولید در دیمزارها
رتبه برتر آذربایجان‌شرقی در جهش تولید در دیمزارها

رتبه برتر آذربایجان‌شرقی در جهش تولید در دیمزارها معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: استان آذربایجان شرقی رتبه برتر کشور در زمینه اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها را به خود اختصاص داده است. به گزارش تایسیز نیوز، علیرضا مهاجر در بازدید از نمایشگاه عملکرد ۲۴ ماهه نخست دولت مردمی سیزدهم در بخش کشاورزی […]

رتبه برتر آذربایجان‌شرقی در جهش تولید در دیمزارها

رتبه برتر آذربایجان‌شرقی در جهش تولید در دیمزارها

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: استان آذربایجان شرقی رتبه برتر کشور در زمینه اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها را به خود اختصاص داده است.

به گزارش تایسیز نیوز، علیرضا مهاجر در بازدید از نمایشگاه عملکرد ۲۴ ماهه نخست دولت مردمی سیزدهم در بخش کشاورزی آذربایجان‌شرقی که در محل وزارت جهاد کشاورزی برگزار می‌شد، با اشاره به اهمیت طرح جهش تولید در دیمزار‌ها و نقش آن در افزایش تولید گفت: در سال زراعی ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹ طرح جهش تولید در دیمزار‌ها در ۱۵۱ هزار و ۸۶۳ هکتار از اراضی زراعی آذربایجان‌شرقی به اجرا درآمده بود، اما در اولین سال فعـالیت دولت سیزدهـم، سطـح اجرای این طـرح با ۱۳۰ درصد افـزایـش به ۳۴۹ هزار و ۴۸۵ هکتار رسید.

وی افزود: در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ نزدیک به ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی زراعی آذربایجان‌شرقی تحت پوشش طرح جهش تولید در دیمزار‌ها رفته اند و این استان رتبه برتر کشور در زمینه اجرای طرح جهش تولید در دیمزار‌ها را از آن خود کرده است.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی از تحت پوشش بیمه قرار گرفتن ۲۷۴ هزار و ۱۲۳ هکتار از اراضی زراعی آذربایجان‌شرقی در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: طرح جهش تولید در دیمزار‌ها نقشی اساسی در افزایش اراضی زراعی تحت پوشش بیمه داشته است.

مهاجر، کشاورزی قراردادی را به عنوان ابزار سازماندهی و حمایت از تولیدات کشاورزی به ویژه برای کشاورزان خرد قلمداد کرد و افزود: کشاورزی قراردادی راهکاری برای جلوگیری از فساد، ضرر و زیان محصولات کشاورزی، مقابله با واسطه‌گری و افزایش درآمد کشاورزان است و نقش قابل توجهی در کاهش دغدغه‌ها و مشکلات حوزه کشاورزی دارد.

وی ادامه داد: در آذربایجان‌شرقی در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ بیش از ۲۲ هزار هکتار گندم آبی که ۳۳ درصد سطح کـشت گندم آبی این استان را تشـکیل می‌دهد در قـالب حدود ۵ هزار و ۸۰۰ قرارداد تحت کشاورزی قراردادی قرار گرفت.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در خصوص خرید تضمینی گندم در آذربایجان‌شرقی گفت: در سال ۱۴۰۰ در آذربایجان‌شرقی ۹۴ هزار و ۶۰۰ تن گندم خریداری شده بود که این میزان در سال ۱۴۰۱ به ۲۵۰ هزار و ۸۰۰ تن گندم و در سال جاری نیز به ۴۵۰ هزار تن رسیده است که این افزایش در نتیجه برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم بود.

مهاجری با اشاره به محدودیت منابع آب و خاک و ضرورت تامین امنیت غذایی علیرغم این محدودیت ها، اجرای طرح ملی الگوی کشت را دارای اهمیت دانست و افزود: تنها راه مدیریت منابع و تامین امنیت غذایی پایدار، اجرای طرح ملی الگوی کشت در همه کشور است و باید کشاورزان و بهره برداران را در این زمینه همراه کنیم. خوشبختانه در آذربایجان‌شرقی ۸۵ درصد الگوی ابلاغی در سال جاری عملیاتی شده است که در این حوزه عملکرد مناسبی است.

وی اظهار کرد: در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ نزدیک به ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی زراعی آذربایجان‌شرقی تحت پوشش طرح جهش تولید در دیمزار‌ها رفته اند و این استان رتبه برتر کشور در زمینه اجرای طرح جهش تولید در دیمزار‌ها را از آن خود کرده است.