رشد ۴۰۰درصدی واگذاری زمین برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی آذربایجان‌شرقی
رشد ۴۰۰درصدی واگذاری زمین برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی آذربایجان‌شرقی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از رشد ۴۰۰ درصدی واگذاری زمین برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی نسبت به سال گذشته خبرداد و گفت: در این راستا ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی ملی برای سرمایه گذاری در این حوزه واگذار شد. به گزارش تایسیزنیوز، اکبر فتحی با اعلام این خبر افزود: در […]

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از رشد ۴۰۰ درصدی واگذاری زمین برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی نسبت به سال گذشته خبرداد و گفت: در این راستا ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی ملی برای سرمایه گذاری در این حوزه واگذار شد.

به گزارش تایسیزنیوز، اکبر فتحی با اعلام این خبر افزود: در سایه توجه دولت به بخش کشاورزی در دو سال گذشته، جهش قابل توجهی در این حوزه داشتیم به صورتی که ۱۳ هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در حوزه کشاورزی سرمایه گذاری شد که بی سابقه است.
وی بیان کرد: از سه هزار و ۹۰ پلاک ثبتی استان، یک هزار و ۲۳۴ پلاک دارای تداخل شناسایی شده اند که از این میزان ۹۶۴ پلاک تعیین تکلیف شده اند و تلاش می کنیم ۲۷۴ پلاک باقی مانده نیز تا پایان سال تعیین تکلیف شوند.
فتحی همچنین با اشاره به رای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در خصوص ملی اعلام کردن اراضی که ۲ سال در آن کشت انجام نمی شود، گفت: این رای موجب نارضایتی کشاورزان می شود و با روح قانون رفع تداخلات در تضاد است کهاز قوه قضائیه انتظار داریم با ورود به این موضوع آن را تغییر دهد.
وی با قدردانی از همکاری های اداره کل ثبت اسناد و املاک استان گفت: در حوزه صدور سند پیشرفت بسیار خوبی داشتیم به صورتی که در ۶ ماه گذشته ۴۲۲ هزار و ۹۸۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان سنددار شده اند در حالیکه قبل از آن کل اراضی سنددار شده ۲۴هزار هکتار بود.

وی گفت: همچنین در شورای حفظ بیت المال برای حدود یک هزار و ۹۲۰ هکتار از اراضی با ارزش یک هزار و ۷۰ میلیارد تومان رای صادر شده است.
فتحی حفظ کاربری اراضی کشاورزی را یکی از وظایف جهاد کشاورزی دانست و گفت: با اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون، در خصوص یک هزار و ۹۰۲ مورد حکم در ۶۹۵ هکتار قلع و قمع شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی بر لزوم بازنگری در قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی تاکید کرد و گفت: در مواردی مانند اراضی حاشیه دریاچه ارومیه این قانون کارساز نیست چراکه ما باید برای حل مشکل معیشت مردم حاشیه این دریاچه چاره ای بیاندیشیم اما این قانون ما را دچار مشکل می کند.
فتحی بیان کرد: اکثر کارشناسان جرم تغییر کاربری را یک جرم مستمر می دانند و بر اساس آرای صادر شده، وحدت رویه نیز این جرم را مشمول گذر زمان می داند که باید در این خصوص سازوکاری تعریف شود.
وی با قدردانی از همکاری اداره کل تعزیرات استان در زمینه تنظیم بازار، گفت: پیشنهاد می دهیم در مواردی که اقلامی مانند آرد را به عنوان قاچاق خارج از شبکه ضبط می کنیم، علاوه بر جریمه نقدی، فرد را ملزم کنیم همان مقدار را به شبکه تزریق کند تصمیم‌گیری در این حوزه ظاهرا در حیطه ملی است.

آذربایجان شرقی دارای یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی زراعی و در حدود یکصد هزار هکتار باغ و قلمستان است.

سال گذشته بیش از پنج میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان تولید و ۳۲۰ میلیون دلار محصول به ۵۲ کشور اروپایی و آسیایی صادر شد.