رقم جدید گلرنگ علوفه‌ای معرفی شد/ پیش‌بینی افزایش تولید در کشور
رقم جدید گلرنگ علوفه‌ای معرفی شد/ پیش‌بینی افزایش تولید در کشور

رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم: رقم جدید گلرنگ علوفه‌ای معرفی شد/ پیش‌بینی افزایش تولید در کشور تایسیز نیوز- رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور گفت: با تلاش محققان این مؤسسه، رقم جدید گلرنگ علوفه‌ای به نام «بهرنگ» جهت کشت در مناطق سرد و معتدل سرد کشور معرفی شد و پیش‌بینی می‌شود با معرفی این رقم […]

رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم:

رقم جدید گلرنگ علوفه‌ای معرفی شد/ پیش‌بینی افزایش تولید در کشور

رقم جدید گلرنگ علوفه‌ای معرفی شد/ پیش‌بینی افزایش تولید در کشور

تایسیز نیوز- رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور گفت: با تلاش محققان این مؤسسه، رقم جدید گلرنگ علوفه‌ای به نام «بهرنگ» جهت کشت در مناطق سرد و معتدل سرد کشور معرفی شد و پیش‌بینی می‌شود با معرفی این رقم جدید، تولید این محصول در کشور افزایش یابد.

«مظفر روستایی» افزود: این رقم جدید قابلیت برداشت به صورت علوفه و همچنین دانه را دارد و درصد روغن آن ۳۰.۵ درصد است.

وی اضافه کرد: از ویژگی‌های بارز این رقم جدید علوفه می‌توان به پتانسیل عملکرد و کیفیت علوفه تر و خشک بالا، سازگاری زیاد، مقاومت در برابر بیماری پژمردگی فوزاریومی و تنش‌های محیطی اشاره کرد.

به گفته «روستایی» بذر مادر رقم جدید گلرنگ علوفه‌ای به‌زودی در اختیار شرکت‌های خصوصی قرار می‌گیرد تا پس از تولید آن در سطح گسترده، از طریق جهاد کشاورزی‌های استان‌های سردسیر و معتدل سردسیر در اختیار دیم‌کاران قرار گیرد.

رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور اظهار داشت: با معرفی این رقم، تعداد ارقام علوفه این مؤسسه برای اقلیم‌های مختلف در کشور به هشت مورد افزایش یافت.

وی این را هم بیان کرد که مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور که بخش ستاد آن در مراغه قرار دارد، تاکنون با احتساب این رقم جدید گلرنگ علوفه‌ای، ۱۱۴ رقم محصولات زراعی دیم شامل حبوبات، غلات، گیاهان علوفه‌ای و دانه‌های روغنی معرفی کرده است.

موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور دارای پنج ایستگاه‌ اصلی در مناطق مختلف کشور است که نماینده آن اقلیم به شمار می‌رود و تاکنون ۱۱۳ رقم بذر غلات، گیاهان علوفه‌ای و گیاهان روغنی را برای کشت در اقلیم‌های مختلف به کشاورزان معرفی کرده است.

رقم جدید گلرنگ علوفه‌ای معرفی شد/ تولید در کشور افزایش می‌یابد

ایستگاه تحقیقاتی «مراغه» نماینده اقلیم سرد، ایستگاه «قاملو» در کردستان نماینده اقلیم بسیار سرد، ایستگاه «سرارود» در کرمانشاه به عنوان نماینده اقلیم معتدل سرد، ایستگاه گچساران در کهکیلویه و بویراحمد نماینده اقلیم گرمسیری و ایستگاه «شیروان» در خراسان شمالی نماینده اقلیم معتدل سرد و خشک است.