رهبر واگنر در سقوط هواپیما جان باخت
رهبر واگنر در سقوط هواپیما جان باخت

رهبر واگنر در سقوط هواپیما جان باخت برخی منابع خبری مدعی شده‌اند یک هواپیمای سبک متعلق به یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر سقوط کرده است. به گزارش تایسیزنیوز، برخی منابع خبری مدعی شده‌اند یک هواپیمای سبک متعلق به یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر سقوط کرده و ۱۰ سرنوشین آن جان باخته‌اند. رسانه‌های روسیه از جمله […]

رهبر واگنر در سقوط هواپیما جان باخت

رهبر واگنر در سقوط هواپیما جان باخت

برخی منابع خبری مدعی شده‌اند یک هواپیمای سبک متعلق به یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر سقوط کرده است.

به گزارش تایسیزنیوز، برخی منابع خبری مدعی شده‌اند یک هواپیمای سبک متعلق به یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر سقوط کرده و ۱۰ سرنوشین آن جان باخته‌اند.

رسانه‌های روسیه از جمله «Baza» که نزدیک به پلیس روسیه است گفته‌اند که ۷ سرنشین این هواپیما و سه خدمه آن همگی جانشان را از دست داده‌اند.

سازمان هواپیمایی روسیه می‌گوید نام پریگوژین ۶۲ ساله در میان فهرست مسافران هواپیمایی بوده که سقوط کرده است. «دیمیتری آتکین»، بنیان‌گذار گروه واگنر نیز جزو افرادی است که در این حادثه جان باخت.

کانال تلگرامی روسیه‌ای که نزدیک به واگنر است نوشته افراد مرتبط با یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر مرگ او و «دیمیتری آتکین» را تأیید کرده‌اند.

با این حال، منابع خبری دیگری می‌گویند که هواپیمای دیگری که مرتبط با پریگوژین است در مسکو فرود آمده است.

آنچه مشخص است این است که نام پریگوژین در میان سرنشین‌های هواپیمایی ثبت شده که سقوط کرده است، اما درباره اینکه آیا او جزو جان‌باختگان این حادثه باشد تردیدهایی مطرح شد.

«کایر گیلس»، یک کارشناس مسائل روسیه در اندیشکده چتم‌هاوس خواستار رعایت جوانب احتیاط درباره احتمال مرگ پریگوژین شده بود. او مدعی شد که چندین نفر نامشان را به یوگنی پریگوژین تغییر داده‌اند تا او بتواند سفرهایش را مخفی نگاه دارد. گیلس مدعی شد: «بیایید اگر سر و کله او در ویدئویی جدید از آفریقا پیدا شد شگفت‌زده نشویم.»

با وجود این، ابتدا تلویزیون روسیه و بعد از آن سازمان هواپیمایی این کشور به صورت رسمی مرگ فرمانده واگنر را تأیید کردند. مقام‌های دولت روسیه اما هنوز درباره این حادثه اظهارنظر نکرده‌اند.

طبق گزارش سازمان موارد اضطراری روسیه هواپیمای سانحه‌دیده در شهر «تور» واقع در شمال غربی مسکو سقوط کرد. دلیل سقوط هواپیما هنوز مشخص نیست.

رسانه‌های روسیه در حال مطرح کردن فرضیه حمله تروریستی به هواپیمای حامل رهبر پریگوزین هستند. فیلمی از سقوط هواپیما منتشر شده که نشان می‌دهد که هواپیما قبل از سقوط در آسمان آتش گرفته است.

در مقابل، کانال‌های رسانه‌ای مرتبط با واگنر به سرعت ادعا کردند که پدافند موشکی روسیه این هواپیما را ساقط کرده است.

شماره ثبت هواپیمای پریگوژین که سقوط کرد RA-02795 بوده است. این هواپیما از سال ۲۰۱۹ به دلیل ارتباطش با پریگوژین تحت تحریم‌های آمریکا قرار داشت. فرمانده واگنر معمولاً از این هواپیما برای سفرهای خود به مناطق مختلف استفاده می‌کرد.

طبق گزارش منابع خبری این جت امبرائر در حال پرواز بین مسکو و سن‌پطرزبورگ بود که دچار سانحه شد.

پریگوژین فرمانده شرکت نظامی خصوصی واگنر است که تا چندی قبل تحت حمایت کرملین قرار داشت. به پریگوژین لقب «سر آشپز پوتین» داده شده بود زیرا مشهور بود که پوتین در رستوران‌های او غذا می‌خورد و با بعضی از غذاخوری‌های او قراردادهای دولتی امضا کرده بود.

او سوم تیرماه سال جاری بعد از متهم کردن نیروهای ارتش روسیه به حمله به مواضع این گروه شورشی را علیه روسیه رهبری کرد که تنها ۲۴ ساعت دوام داشت و با وساطت بلاروس به پایان رسید.

با آنکه پریگوژین از حامیان حمله روسیه به اوکراین بود او به صورت علنی از سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و «والری گراسیموف»، رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه انتقاد کرده بود. او این دو مقام روسیه را عامل کمبودهای ارتش روسیه دانسته بود.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در یک سخنرانی تلویزیونی در روز شورش اقدامات واگنر را خیانت و خنجر از پشت توصیف کرد.

پریگوژین قبل از این شورش رهبری هزاران نفر از نیروهای تحت امر خود برای حمله به شهر باخموت را به عهده داشت.

نیروهای گروه واگنر به رهبری پریگوژین کنترل شهر «روستوف-نا-دونو» در کشور روسیه را به دست گرفتند و در حال حرکت به سمت مسکو بودند. با این حال، «الکساندر لوکاشنکو»، رئیس‌جمهور بلاروس به توافقی با پریگوژین برای پایان دادن به این شورش دست پیدا کرد.

شب ۲۴ ژوئیه، نیروهای واگنر عقب‌نشینی را آغاز کردند. مفاد این توافق و شرایط اجرای آن از موضوعات مبهمی بوده که گمانه‌زنی‌های زیادی را در میان تحلیلگران ایجاد کرده است.

پریگوژین گروه واگنر را در سال ۲۰۱۴ پایه‌گذاری کرد. این گروه که گفته می‌شود در حال حاضر حدود ۲۵۰۰۰ نیروی نظامی دارد در فهرست تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار گرفت.