شهردار: تبریز به تقویت روابط ایران با گروه بریکس کمک می‌کند
شهردار: تبریز به تقویت روابط ایران با گروه بریکس کمک می‌کند

شهردار: تبریز به تقویت روابط ایران با گروه بریکس کمک می‌کند تایسیز نیوز- تبریز با بهره‌گیری از پتانسیل‌های اقتصادی، فرهنگی و استراتژیک خود می‌تواند نقش موثری در چارچوب همکاری‌های بریکس ایفا کند و به تقویت روابط ایران با این گروه اقتصادی کمک کند. به گزارش تایسیز نیوز از روابط عمومی شهرداری تبریز، یعقوب هوشیار در […]

شهردار: تبریز به تقویت روابط ایران با گروه بریکس کمک می‌کند

شهردار: تبریز به تقویت روابط ایران با گروه بریکس کمک می‌کند

تایسیز نیوز- تبریز با بهره‌گیری از پتانسیل‌های اقتصادی، فرهنگی و استراتژیک خود می‌تواند نقش موثری در چارچوب همکاری‌های بریکس ایفا کند و به تقویت روابط ایران با این گروه اقتصادی کمک کند.

به گزارش تایسیز نیوز از روابط عمومی شهرداری تبریز، یعقوب هوشیار در جریان برگزاری اولین اجلاس انجمن شهرها و شهرداری‌های “بریکس‌پلاس” در “قازان” تاتارستان ادامه داد: تبریز به عنوان یکی از مراکز صنعتی و اقتصادی مهم ایران، می‌تواند به عنوان یک نقطه اتصال برای تبادلات تجاری و اقتصادی با کشورهای عضو بریکس عمل کند و با جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی از کشورهای عضو بریکس، به توسعه صنعتی و اقتصادی منطقه و انتقال فناوری و نوآوری کمک کند.

هوشیار همچنین با اشاره به اینکه تبریز با تاریخ و فرهنگی غنی می‌تواند به عنوان مقصدی جذاب برای گردشگران کشورهای عضو بریکس باشد ادامه داد: تبادلات فرهنگی و توریستی با این کشورها می‌تواند به تقویت روابط بین مردم و افزایش آگاهی فرهنگی منجر شود.

شهردار تبریز اظهار کرد: موقعیت جغرافیایی تبریز به عنوان یک پل ارتباطی بین آسیای مرکزی و اروپا، می‌تواند برای بریکس به عنوان یک مسیر ترانزیتی و تجاری استراتژیک مفید باشد و این شهر می‌تواند نقش مهمی در تقویت مسیرهای حمل و نقل و لجستیک بین ایران و کشورهای عضو بریکس ایفا کند.

هوشیار همچنین به نقش همکاری‌های دانشگاهی و پژوهشی شهرهای عضو با هدف توسعه پایدار شهری تاکید کرد و یادآور شد: دانشگاه‌های معتبر و مراکز پژوهشی تبریز می‌توانند با مؤسسه های آموزشی و پژوهشی کشورهای بریکس همکاری کنند و این همکاری‌ها می‌تواند به تبادل دانش، اجرای پروژه‌های مشترک تحقیقاتی و ارتقاء سطح علمی منجر شود.

وی اعلام کرد: تبریز به عنوان یک شهر با اهمیت سیاسی و اقتصادی می‌تواند میزبان نشست‌ها و همایش‌های بین‌المللی با حضور نمایندگان کشورهای عضو بریکس باشد و به تقویت روابط سیاسی کمک کند.

شهردار تبریز اضافه کرد: دیپلماسی شهری بخشی از دیپلماسی عمومی کشورهای مردم سالار است و شهرداری تبریز در راستای استفاده از فرصت ها و ظرفیت های بین المللی جهت توسعه، وارد عرصه تعاملات و مناسبات بین المللی میان کلانشهرهای کشورهای مختلف شده است.

وی با بیان اینکه شهرها به عنوان مراکز اصلی تجارت، صنعت، تبادل فرهنگی و تبادلات اجتماعی در سطح بین‌المللی عمل کرده و نقش مهمی در تعاملات بین المللی ایفا می کنند، عنوان کرد: شهرهای عضو بریکس پلاس مراکز مهمی برای سرمایه‌گذاری خارجی و همکاری‌های تجاری بین المللی هستند.

هوشیار خاطرنشان کرد: بریکس پلاس با هدف تقویت همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تشکیل شده است و زیرساخت های لازم برای اشتراک‌گذاری ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری شهرهای عضو را دارد.

شهردار: تبریز به تقویت روابط ایران با گروه بریکس کمک می‌کند

“بریکس پلاس” بستری برای همکاری ۱۸ هزار و ۲۶۰ شهر و بهبود کیفیت زندگی ۲.۶ میلیارد نفر

انجمن شهرها و شهرداری‌های “بریکس‌پلاس” به منظور اشتراک گذاری بهترین شیوه‌ها، تحقیقات و دانش در مورد اجرای دستور کار ۲۰۳۰ برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار با حضور شهردار تبریز و بیش از ۲۰۰ شرکت کننده از ۲۰ کشور، با قرائت پیام تبریک ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از اول تیر آغاز به کار کرد و تا چهارم تیرماه به میزبانی شهر قازان ادامه خواهد داشت.

انجمن بریکس پلاس با هدف تبدیل شدن به بزرگترین انجمن های شهرها در جهان و برای ایجاد همکاری سازنده بین ۱۸ هزار و ۲۶۰ شهر و همچنین بهبود کیفیت زندگی ۲.۶ میلیارد نفر طراحی شده است.

یعقوب هوشیار شهردار تبریز، آری خوزه وانازی، رئیس انجمن شهرداری‌های برزیل، آتو آندوالم تناو هابتی، مدیر کل انجمن شهرهای اتیوپی، آتو آندوالم تناو هابتی، دبیر کل فدراسیون شهرها، شهرداری‌ها و انجمن‌های دولت محلی آمریکای لاتین، آردوندو اولورا، حمیدرضا غلام زاده دبیر کل مجمع شهرداران آسیایی از مقام های شرکت کننده در این نشست هستند.

این مجمع قرار است شامل یک جلسه بحث و گفتگو، امضای توافق نامه‌های همکاری و خواهرخواندگی بین شهرها و انجمن های مقامات محلی و همچنین جلسات کاری دوجانبه باشد.

انتظار می رود در اولین نشست موسس انجمن شهرها و شهرداری های کشورهای BRICS+، رهبران انجمن های مقامات محلی که نماینده همه شهرهای کشور خود هستند، در مورد ساختار سازمان در حال ایجاد و پروژه های مشترک آینده بحث کنند.

بر همین اساس رئیس دومای شهر مسکو، جناح حزب روسیه متحد با حضور در این اجلاس ضمن اشاره به ایجاد انجمن شهرها و شهرداری های کشورهای BRICS+ توسط شهردار قازان ایلسور رایسوویچ متشین گفت: تشکیل این انجمن گام مهمی برای تقویت همکاری های اجتماعی-اقتصادی بین تمامی شهرهای کشورهای عضو است.

الکسی شاپوشنیکوف افزود: مطمئن هستم که پروژه های انجمن به تبادل تجربه بین شرکت کنندگان، انتقال بهترین شیوه ها در زمینه مدیریت شهری و در نهایت به رفاه ساکنان شهر های عضو کمک خواهد کرد و ما آماده به اشتراک گذاشتن تجربه و راه حل های سازنده در این مناطق هستیم.

ایلسور متشین شهردار قازان هم گفت: لازم است شهرداری های کشورهای دوست نیز صدای خود را در عرصه بین المللی داشته باشند.

وی تاکید کرد: این تازه آغاز راه است، ما در حال تأسیس این انجمن هستیم و در مورد چگونگی کار کردن به توافق می رسیم . در چارچوب این انجمن، ما نه تنها همکاری، بلکه تبادل مداوم متخصصان خود را در زمینه های مختلف – معماری، فرهنگ سازماندهی می کنیم.

متشین اظهار کرد: ورزش، آموزش، اقتصاد شهری، مشکلات بازیافت زباله از مواردی است که در این انجمن ما به دنبال ارتقای آنها هستیم.

در این نشست پیام تبریک ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به شرکت کنندگان در نشست موسس انجمن شهرها و شهرداری های کشورهای بریکس پلاس توسط رستم مینیخانوف رئیس جمهوری تاتارستان قرائت شد.