علی آبادی وزیر پیشنهادی صمت را بیشتر بشناسیم
علی آبادی وزیر پیشنهادی صمت را بیشتر بشناسیم

سوابق علمی و اجرایی گزینه رئیس جمهور برای وزارتخانه کلیدی علی آبادی وزیر پیشنهادی صمت را بیشتر بشناسیم در دوره علی آبادی گروه مپنا برای چندین سال بزرگترین صادر کننده نمونه و ممتاز صنعتی کشور لقب گرفت که تقریبا همه آنها در حوزه دانش بنیان بوده است. کاری که با استخدام و حفظ نیروی جوان […]

سوابق علمی و اجرایی گزینه رئیس جمهور برای وزارتخانه کلیدی

علی آبادی وزیر پیشنهادی صمت را بیشتر بشناسیم

علی آبادی وزیر پیشنهادی صمت را بیشتر بشناسیم

در دوره علی آبادی گروه مپنا برای چندین سال بزرگترین صادر کننده نمونه و ممتاز صنعتی کشور لقب گرفت که تقریبا همه آنها در حوزه دانش بنیان بوده است. کاری که با استخدام و حفظ نیروی جوان و نخبه داخلی ممکن شد.

وزارت صمت طی چند ماه اخیر یکی از خبرساز ترین و پرحاشیه ترین وزاتخانه‌های دولت بود و حالا پرسش مردم، تولیدکنندگان، صاحبان صنایع و فعالان اقتصادق این است که سرانجام دولت چه کسی را برای وزارت صمت معرفی کرد؟

به گزارش تابناک؛ معرفی عباس علی آبادی پس از حدود ۱۵ سال مدیریت بر گروه مپنا؛ مهمترین بخش مدیریت نیروگاهی کشور، برای جایگزینی فاطمی امین با واکنش مثبت کارشناسان همراه شده اما این نگاه و اقبال آگاهان ناشی از چیست؟

کارنامه مدیریتی دکتر علی آبادی وزیر پیشنهادی صمت

بدون تردید وزارت صمت یکی از بزرگترین مجموعه های مدیریت دولتی در کشور است. یکی از گلوگاه های مهم توسعه اقتصادی و صنعتی کشور که حالا اهمیتی تقریبا نزدیک به وزارت نفت پیدا کرده است.

رضا فاطمی امین بی تردید یکی از نزدیک ترین افراد به سیدابراهیم رییسی و از تئوریسین های اصلی تیم اقتصادی او بود که در ۱۸ ماه فعالیت ، همزمان با ایجاد بحران های اقتصادی بزرگ برای کشور، با رای عدم اعتماد مجلس از کابینه خارج شد. حال در شرایطی که دولت و مجلس در پی جداسازی دو وزارتخانه صنعت و معدن و بازرگانی هستند، دولت رییسی بر خلاف نام های مطرح و سطحی، برای اداره بخش صنعت به سراغ یک مدیر اجرایی توانمند و برنامه‌محور رفته که در دسته بندی های رایج سیاسی برچسب جناحی نخورده و به عملکرد شفافش شناخته می شود.

 عباس علی آبادی دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی خود را در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه‌های صنعتی شریف، دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی گذرانده است؛ ترکیبی از بهترین مراجع علمی و دانشگاهی کشور. به همین خاطر او هنوز وجهه دانشگاهی و تدریس خود را با وجود مشغله فراوان حفظ کرده است. 

او در هر دو بخش دولتی و خصوصی مشغول به فعالیت بوده که از آن جمله می‌توان به فعالیت به عنوان معاون برق و انرژی وزارت نیرو، مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، مجری بسیاری از طرح‌های صنعتی برای صنایع مختلف اعم از نیرو، معادن، فلزات، نفت، گاز و پتروشیمی، ریلی، هوایی و … و همچنین رئیس هیات مدیره و مدیرعامل گروه بزرگ صنعتی مپنا برای مدت بیش از پانزده سال، اشاره کرد.

بازه وسیع زمانی که مقارن با رشد فزاینده و بالندگی این گروه صنعتی بوده است. به نحوی که گروه مپنا امروزه یکی از شرکت‌های حائز رتبه در صنایع پیشرفته جهانی است. 

او تا به امروز قراردادهای بین المللی بی‌شماری با مجموع مبالغ چندین میلیارد دلار را در داخل و خارج از کشور مذاکره، منعقد و اجرا کرده و به واسطه این طرح های عظیم سابقه تجارت جهانی در مقیاس بزرگ را برای خود و کشور به ارمغان آورده است. 

در دوره علی آبادی گروه مپنا برای چندین سال بزرگترین صادر کننده نمونه و ممتاز صنعتی کشور لقب گرفت که تقریبا همه آنها در حوزه دانش بنیان بوده است. کاری که با استخدام و حفظ نیروی جوان و نخبه داخلی ممکن شد.

کارنامه مدیریتی دکتر علی آبادی وزیر پیشنهادی صمت

علی آبادی همچنین به عنوان یک متخصص حوزه مکانیک و انرژی برنده جایزه اختراع خوارزمی ، همچنین یکی از اعضای شورای عالی استاندارد کشور و شورای عالی علوم و تحقیقات و فناوری، بوده است.

در بخش هایی دیگر از رزومه این وزیر پیشنهادی می‌بینیم: «صاحب ایده و مدیر توسعه بسیاری از فناوری‌های راهبردی مانند توربین های هوایی، موتورهای رفت و برگشتی بزرگ، برقی سازی (خودروهای برقی و هوشمند ، و تولید باتری‌های پیشرفته لیتیومی و ذخیره سازی انرژی) ، توربین گازی کلاس F ملی و بسیاری دیگر از طرح های پیشران در کشور» بوده است.

علی آبادی همچنین استاد دانشگاه و دارای مقالات متعدد در مجلات و کنفرانس‌های معتبر علمی داخلی و خارجی است و تالیفات و ترجمه کتب فنی و تخصصی و مسئولیت های اجرایی بسیاری از جمله ریاست دانشگاه، معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، عضویت در هیات امنای دانشگاه ها، عضویت در کمیته آموزش شورای عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، عضویت در شورای برنامه ریزی و گسترش آموزش عالی کشور به عنوان عضو حقیقی و ریاست و عضویت در بسیاری از انجمن های علمی تراز ملی، کنفرانس‌ها و همایش‌های علمی، را در کارنامه خود دارد.

رزومه ای که به این مدیر اجرایی کمک می کند تا گزینه ای عملگرا برای بخش صنعت و معدن کشور شناخته شود.

به نظر می‌رسد سیدابراهیم رئیسی در آستانه ورود به سال سوم ریاست جمهوری خود در یافتن و تشخیص مدیران کارآمد به تبحر رسیده است و کمتر تن به پذیرش گزینه‌های تحمیلی یا فاقد کفایت لازم برای حضور در کابینه می‌دهد.