فرانسه: در کنار ارمنستان‌ایم
فرانسه: در کنار ارمنستان‌ایم

وزیر خارجه فرانسه: به زودی یک دفتر کنسولی در استان سیونیک، نزدیک مرز افتتاح خواهیم کرد. بنابراین، فکر می‌کنم، اینها شواهد ملموسی‌اند که فرانسه قاطعانه در کنار ارمنستان ایستاده است.  دولت فرانسه اعلام کرد در کنار ارمنستان است و به زودی در استان “سیونیک” در جنوب ارمنستان کنسولگری افتتاح خواهد کرد.   به گزارش تایسیزنیوز به […]

وزیر خارجه فرانسه: به زودی یک دفتر کنسولی در استان سیونیک، نزدیک مرز افتتاح خواهیم کرد. بنابراین، فکر می‌کنم، اینها شواهد ملموسی‌اند که فرانسه قاطعانه در کنار ارمنستان ایستاده است.

 دولت فرانسه اعلام کرد در کنار ارمنستان است و به زودی در استان “سیونیک” در جنوب ارمنستان کنسولگری افتتاح خواهد کرد. 

 به گزارش تایسیزنیوز به نقل از عصرایران، “کاترین کولونا” وزیر امور خارجه فرانسه در جلسه پرسش و پاسخ در پارلمان فرانسه گفت: فرانسه به زودی دفتر کنسولی در استان سیونیک در جنوب ارمنستان در نزدیکی مرز باز خواهد کرد و ۷ میلیون یورو کمک اضافی به ارمنستان و قره باغ کوهستانی اختصاص خواهد داد.

وی گفت: “هیچ کشوری به اندازه کشور ما فرانسه در کنار ارمنستان نیست و شما آن را به خوبی می‌دانید. “

  وزیر خارجه فرانسه افزود: همچنین همانطور که گفتم به ابتکار فرانسه یک ماموریت دیده‌بانی در ارمنستان مستقر شد. همه اینها در سطح بشردوستانه نیز صادق است. از ابتدای سال وزارت ما بیش از ۵ میلیون یورو به ارمنستان و جمعیت ارامنه قره‌باغ کوهستانی اختصاص داده است. من تصمیم گرفتم با در نظر گرفتن وقایع روزهای گذشته، این کمک ها را به ۷ میلیون یورو افزایش دهم.

  وزیر امور خارجه فرانسه همچنین خاطرنشان کرد فرانسه روابط دفاعی با ارمنستان را نیز تقویت کرده است.

او گفت: “وابسته دفاعی در سفارت فرانسه در ایروان حضور خواهد داشت. سپس به زودی یک دفتر کنسولی در استان سیونیک، نزدیک مرز افتتاح خواهیم کرد. بنابراین، فکر می‌کنم، اینها شواهد ملموسی‌اند که فرانسه قاطعانه در کنار ارمنستان ایستاده است.”

  این دیپلمات ارشد فرانسه افزود:” این واقعیت که روسیه ارمنستان را رها کرده و در عملیات نظامی آذربایجان شریک است، اقدامات دیپلماتیک بین‌المللی را بیش از پیش ضروری می کند. امیدوارم اروپا را نیز در کنار فرانسه ببینیم، اروپا باید به این واقعیت توجه داشته باشد و با ما برای احترام به تمامیت ارضی ارمنستان و حفظ حق زندگی ارامنه قره‌باغ همکاری کند. این کاری است که ما انجام می‌دهیم.”

 گفتنی است استان سیونیک ارمنستان محل گذر کریدور موسوم به زنگزور است که دولت باکو در کنار ترکیه در اندیشه ایجاد آن هستند و ایران نیز اعلام کرده به دلیل تغییری که ناشی از ایجاد این کریدور بر مرزهای ایران با ارمنستان و ژئوپلتیک منطقه ایجاد خواهد شد، در مقابل آن خواهد ایستاد.

 ایران نیز پارسال در شهر قاپان ارمنستان اقدام به تاسیس سرکنسول‌گری کرده است.