فعالیت سامانه بارشی در آذربایجان‌شرقی تشدید می‌شود
فعالیت سامانه بارشی در آذربایجان‌شرقی تشدید می‌شود

فعالیت سامانه بارشی در آذربایجان‌شرقی تشدید می‌شود تایسیز نیوز- رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با ادامه شرایط ناپایدار فصلی و محلی، فعالیت سامانه بارشی در این استان تشدید می‌شود. «محمد امیدفر» با بیان اینکه در پنج روز آینده جوی ناپایدار در استان حاکم می شود، افزود: بر اساس نقشه های پیشیابی هواشناسی […]

فعالیت سامانه بارشی در آذربایجان‌شرقی تشدید می‌شود

فعالیت سامانه بارشی در آذربایجان‌شرقی تشدید می‌شود

تایسیز نیوز- رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با ادامه شرایط ناپایدار فصلی و محلی، فعالیت سامانه بارشی در این استان تشدید می‌شود.

«محمد امیدفر» با بیان اینکه در پنج روز آینده جوی ناپایدار در استان حاکم می شود، افزود: بر اساس نقشه های پیشیابی هواشناسی فعالیت این سامانه به ویژه روز دوشنبه شدت می گیرد و موجب رگبار باران، غرش آذرخش و در نواحی مستعد بارش تگرگ می شود.

وی با اشاره به صدور هشدار جوی سطح نارنجی از سوی این اداره کل برای آمادگی مردم و دستگاه های دولتی آذربایجان شرقی برای مواجهه با این شرایط جوی، اظهار کرد: به دنبال فعالیت سامانه بارشی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، طغیان رودخانه ها، سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها و لغزندگی جاده ای دور از انتظار نیست.

رییس اداره پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در این مدت با توجه به وزش باد به نسبت شدید، احتمال خسارت به سازه های سبک در اثر وزش باد، خیزش گرد و خاک، سقوط یا پرتاب اجسام سبک و شکستن سرشاخه های درختان وجود دارد؛ بنابراین محکم کردن سازه های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره و عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده ضروری است.

امیدفر، خواستار عدم اتراق مسافران و علاقه مندان به طبیعت در حریم رودخانه ها و مسیل ها، لایروبی مسیل ها و کانال های زهکشی، لغو سفرهای غیرضروری و فعالیت های کوهنوردی، انجام اقدامات پیشگیرانه در مورد مهار آبگرفتگی معابر و سیلاب های احتمالی و لایروبی کانال ها و آب روها شد.

وی از کشاورزان خواست به توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی استان توجه کرده و از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع خودداری کنند.