محیط زیست از تعطیلی واحدهای صنعتی استقبال نمی‌کند
محیط زیست از تعطیلی واحدهای صنعتی استقبال نمی‌کند

به گزارش تایسیزنیوز، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با بیان اینکه این مجموعه به هیچ عنوان از تعطیلی واحدهای صنعتی و تولیدی استقبال نمی‌کند، گفت: در یک سال گذشته تعداد پرونده های ارجاعی به مقام‌های قضایی درباره مسایل زیست محیطی نسبت به گذشته روند کاهشی دارد. شهنام اشتری اظهار کرد: برای رعایت موازین و […]

به گزارش تایسیزنیوز، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با بیان اینکه این مجموعه به هیچ عنوان از تعطیلی واحدهای صنعتی و تولیدی استقبال نمی‌کند، گفت: در یک سال گذشته تعداد پرونده های ارجاعی به مقام‌های قضایی درباره مسایل زیست محیطی نسبت به گذشته روند کاهشی دارد.

شهنام اشتری اظهار کرد: برای رعایت موازین و قوانین موضوعه با هیچ کس و نهادی مماشات نکرده ایم.

وی حمایت و راهنمایی واحدهای صنعتی برای رعایت موازین و مقررات مربوط به محیط زیست را مهمترین و موثرترین راهکار و ماموریت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی دانست و افزود: ما بر این موضوع اصرار داریم و بر آن پافشاری می کنیم.

اشتری از وجود تعداد ۱۰ پرونده مربوط به تخلفات زیست محیطی واحدهای صنعتی و تولیدی آذربایجان شرقی در سالجاری خبر داد و یادآور شد: بیشتر این واحدها در کلانشهر تبریز مستقر هستند و کوشش می کنیم با الزام آنها به رعایت مقررات از ارجاع پرونده ها به مراجع بالاتر جلوگیری کنیم.

وی رعایت مسایل محیط زیستی را موضوعی فرهنگی قلمداد کرد و با تاکید بر اینکه حل و فصل این مقوله با برخوردهای قهری و خشن ممکن نیست، ادامه داد: تحقق این امر جز با همکاری و کمک رسانه ها و سایر دستگاه های اجرایی ممکن نیست و باید همه در کنار هم برای بهبود شرایط زیست محیطی همکاری کنند.

اشتری برخوردهای قانونی و چکشی برای رفع مشکلات زیست محیطی را مثمرثمر ندانست و گفت: باید توجه داشت که مقابله با مسایل مشکل زای این حوزه با برخوردهای شدید حل نمی شود، چون در صورت برخورد، مسایل مختلف و حادتر حادث می شود که شاید آثار منفی آن بیشتر از حد تصور ما باشد.

وی مهمترین منابع آلودگی هوای تبریز را مربوط به منابع سیار مثل وسایل نقلیه دانست و با اشاره به اینکه ۸۰ درصد آلودگی هوای این کلانشهر ناشی از همین موضوع است، ادامه داد: سازمان حفات محیط زیست راهکارهایی برای مقابله با منابع آلوده کننده ثابت مثل کارخانه ها و نیروگاه ها اعمال می کند اما در این زمینه نیازمند اقدامات فرهنگی و رسانه ای است.

اشتری رسالت اصلی حفاظت محیط زیست را معرفی واحدهای آلوده کننده به مراجع مربوطه بیان و اضافه کرد: بر همین اساس طی ماه های اخیر چند فقره پرونده از جمله آلودگی زیست محیطی چرم‌شهر بررسی شد و مدیرعامل و اعضای هیات مدیره این مجموعه به دستگاه قضائی معرفی شدند.

وی از آذربایجان شرقی به عنوان یکی از صنعتی ترین استان های کشور نام برد و با اشاره به اینکه بر همین اساس مسایل زیست محیطی و آلودگی استان نیز دارای اهمیت خاصی است، تعداد واحدهای صنعتی استان را بیش از چهار هزار واحد اعلام کرد و گفت: واحدهای صنعتی بزرگ و مهمی مثل پالایشگاه، پتروشیمی، سیمان، گچ، داروسازی، فولاد، معادن مس در این استان فعال است.