مردمی‌سازی فعالیت‌های فرهنگی از مساجد پیگیری شود
مردمی‌سازی فعالیت‌های فرهنگی از مساجد پیگیری شود

مدیر ستاد فهما آذربایجان شرقی: مردمی‌سازی فعالیت‌های فرهنگی از مساجد پیگیری شود مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان آذربایجان شرقی(فهما) گفت: اگر به دنبال مردمی‌سازی فعالیت های فرهنگی هستیم؛ باید این هدف مهم از مساجد پیگیری شود. به گزارش تایسیز نیوز، «مرتضی شفیعی» مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان آذربایجان شرقی(فهما) در جلسه […]

مدیر ستاد فهما آذربایجان شرقی:

مردمی‌سازی فعالیت‌های فرهنگی از مساجد پیگیری شود

مردمی‌سازی فعالیت‌های فرهنگی از مساجد پیگیری شود

مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان آذربایجان شرقی(فهما) گفت: اگر به دنبال مردمی‌سازی فعالیت های فرهنگی هستیم؛ باید این هدف مهم از مساجد پیگیری شود.

به گزارش تایسیز نیوز، «مرتضی شفیعی» مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان آذربایجان شرقی(فهما) در جلسه شورای فرهنگی عمومی شهرستان عجب شیر اظهارداشت: مساجد از دیرباز پایگاه دینی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جامعه اسلامی شناخته شده و این اماکن امن الهی محور حل مشکلات مردمی بوده اند.

وی همسویی نهادهای فرهنگی و دینی را لازمه موفقیت در کار فرهنگی دانست و خاطرنشان کرد: اگر به دنبال مردمی‌سازی فعالیت های فرهنگی هستیم؛ باید این هدف مهم از مساجد پیگیری شود، کانون‎‌های فرهنگی هنری نیز در بطن مساجد بهترین زمینه برای فعالیت های فرهنگی مردمی محسوب می شوند.

شفیعی با اشاره به اهداف حضور مدیران ستاد فهما در جلسات شورای فرهنگ عمومی هر شهرستان گفت: شورای فرهنگ عمومی هر منطقه عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در حل معضلات و مشکلات فرهنگی و گاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی است، از این رو برای گسترش فعالیت های مسجدی و کانونی نیازمند انسجام در متولیان فرهنگی هستیم.

مدیر ستاد فهمای استان تعامل و هم افزایی با سایر نهادهای فرهنگی، رصد میدانی برای موانع، آشنایی با نقاط ضعف و قوت نیروهای فعال در صف و اتخاذ تدابیر لازم برای حل مشکلات پیش روی کانون های فرهنگی هنری را از مهم‌ترین اهداف حضور در شهرستان عجب شیر برشمرد و افزود: بیش از ۱۴۳۰ کانون فرهنگی هنری در مساجد استان فعالیت دارند که برای توسعه کانون های فرهنگی هنری در دیگر مساجد اهتمام جدی وجود دارد.

وی تصریح کرد: هم اکنون ۹۶ کانون فرهنگی هنری در شهرستان عجب شیر فعال است که ۶۰ درصد این مراکز در مساجد روستایی تأسیس شده اند و تلاش داریم در دیگر مساجدی که فاقد کانون هستند؛ به همت فعالان مسجدی و مساعدت دیگر نهادها؛ کانون فرهنگی هنری راه اندازی کنیم.

همچنین حجت الاسلام محمود شربیانی، امام جمعه شهرستان عجب شیر در سخنانی با اشاره به اهمیت نقش مسجد و کانون های فرهنگی هنری در ایجاد تحول در جریان های فرهنگی مناطق شهری و روستایی، اظهار داشت: اجرای برنامه های فرهنگی متناسب با ذائقه و نیاز نسل جوان باید در اولویت باشد.

وی خاطرنشان کرد: در اجرای برنامه ها و طرح های فرهنگی مناطق کمتر توسعه یافته نیازمند توجه بیشتر مسؤولان هستیم. ضرورت دارد در راستای تحقق عدالت فرهنگی؛ با سیاست تمرکززدایی؛ شهرستان ها در اولویت قرار گیرند.

گفتنی است، در پایان این جلسه از رییس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان عجب شیر و همچنین کارشناس امور کانون های فرهنگی هنری این اداره تجلیل بعمل آمد.