مسکو: روسیه و ایران روابط خود را در فضایی از اعتماد تقویت می‌کنند
مسکو: روسیه و ایران روابط خود را در فضایی از اعتماد تقویت می‌کنند

مسکو در بیانیه‌ای بعد از سفر لاوروف به تهران و رایزنی او با مقام‌های ایرانی درباره روابط دو کشور، اعلام کرد دستورکار دوجانبه کنونی با تاکید بر تقویت بیشتر مجموعه شراکت چندجانبه روسیه و ایران به طور کامل مورد بحث قرار گرفت. به گزارش تایسیزنیوز، وزارت خارجه روسیه امروز سه‌شنبه (۲۴ اکتبر، دوم آبان) بعد […]

مسکو در بیانیه‌ای بعد از سفر لاوروف به تهران و رایزنی او با مقام‌های ایرانی درباره روابط دو کشور، اعلام کرد دستورکار دوجانبه کنونی با تاکید بر تقویت بیشتر مجموعه شراکت چندجانبه روسیه و ایران به طور کامل مورد بحث قرار گرفت.

به گزارش تایسیزنیوز، وزارت خارجه روسیه امروز سه‌شنبه (۲۴ اکتبر، دوم آبان) بعد از دیدارهای «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه با مقامات ایرانی در تهران اعلام کرد دو کشور در حال تقویت روابط دوجانبه در فضایی از اعتماد هستند. 

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: در فضایی که به طور سنتی با اعتماد همراه بوده، جنبه‌های دستورکار دوجانبه با تاکید بر تقویت بیشتر مجموعه شراکت چندجانبه روسیه و ایران به طور اساسی مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

به نوشته رویترز، لاوروف که اندکی بعد از سفر آسیایی به چین و کره شمالی، دیروز برای شرکت در نشست وزرای خارجه قالب ۳+۳ به تهران سفر کرد، در این سفر درباره پروژه‌های انرژی و لجستیک با همتای ایرانی خود گفت‌وگو کرد. 

خبرگزاری «تاس» روسیه هم گزارش داد لاوروف در تهران درباره گسترش همکاری‌های دوجانبه در چارچوب توافقات سطح بالا رایزنی کرد. طبق این گزارش، طرفین بر اجرای پروژه‌های مشترک در زمینه انرژی و لجستیک از جمله راه‌اندازی کامل کریدور بین‌المللی حمل‌ونقل شمال-جنوب تاکید کردند. به گفته وزارت خارجه روسیه، گام‌های بیشتر برای تقویت روابط روسیه و ایران مورد توافق قرار گرفت. 

طبق اعلام روسیه، به‌علاوه، مسکو و تهران «بر غیرقابل‌قبول بودن تحریم‌های یکجانبه غرب که عملکرد عادی اقتصاد جهانی را تضعیف می‌کند» تاکید کردند. وزارت خارجه روسیه افزود در خصوص برجام و با توجه به وضعیت آن هم طرفین اقدامات طرف‌های غربی این توافق را که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در مغایرت است، محکوم کردند. آن‌ها تکرار کردند که جایگزینی برای توافق سال ۲۰۱۵ وجود ندارد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دوشنبه در کنفرانسی خبری در تهران پس از نشست قالب ۳+۳ گفت توافقنامه جامع مشارکت راهبردی میان روسیه و ایران تقریبا ۸۵ درصد تکمیل شده است. وی اظهار داشت: برخی مسائل خاص وجود دارد که فعالانه در حال مذاکره درباره آن‌ها هستیم و آماده‌سازی توافق بزرگ جدید در مرحله پیشرفته قرار دارد که ۸۵ درصد آن پیش‌تر مورد توافق قرار گرفته است.

لاوروف همچنین هشدار داد اقدام آمریکا در ارسال تسلیحات به منطقه باعث تشدید درگیری‌های کنونی خواهد شد. وی گفت «هر چه اقداماتی نظیر اعزام ناوگان آمریکایی به منطقه درگیری در خاورمیانه بیشتر باشد، احتمال گسترش درگیری بیشتر می‌شود».

دوشنبه اول آبان نخستین نشست وزرای خارجه فرمت منطقه‌ای ۳+۳ در تهران و با حضور وزاری خارجه ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه در محل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و به میزبانی حسین امیرعبداللهیان برگزار شد. وزرای خارجه پنج کشور در بیانیه این نشست از روندهای جاری عادی‌سازی و توسعه مناسبات بین کلیه کشورهای منطقه استقبال کردند.

حاضران در نشست تهران، ضمن ارزیابی برگزاری منظم نشست‌های سازوکار منطقه‌ای ۳+۳ در گسترش و تقویت فضای اعتماد و همکاری در منطقه، توافق کردند نشست بعدی در جمهوری ترکیه در تاریخی که از طریق مجاری دیپلماتیک هماهنگ خواهد شد، برگزار شود.