معاضدت قضایی ایثارگران در دولت سیزدهم ۱۳ برابر شد
معاضدت قضایی ایثارگران در دولت سیزدهم ۱۳ برابر شد

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: معاضدت قضایی و حقوقی ایثارگران که مدت بیش از ۱۰ سال به روز رسانی نشده بود، طی دولت سیزدهم ۱۳ برابر شد. به گزارش تایسیزنیوز، «محسن بزرگی» در نشست خبری با اصحاب رسانه، با اشاره به اینکه معاضدت قضایی شامل امکاناتی است که قانون […]

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: معاضدت قضایی و حقوقی ایثارگران که مدت بیش از ۱۰ سال به روز رسانی نشده بود، طی دولت سیزدهم ۱۳ برابر شد.

به گزارش تایسیزنیوز، «محسن بزرگی» در نشست خبری با اصحاب رسانه، با اشاره به اینکه معاضدت قضایی شامل امکاناتی است که قانون برای افراد ناتوان مالی یا معسر در نظر گرفته است، افزود: یکی از ماموریت های مهم و اصلی معاونت حقوقی بنیاد شهید و امور ایثارگران رسیدگی به امور حقوقی و قضایی جامعه هدف است که اقدامات مهمی طی دو سال اخیر در این حوزه به انجام رسیده است.

وی مسایل حقوقی جامعه ایثارگران را بسیار گسترده و متنوع خواند و اظهار کرد: در این میان معاضدت های قضایی یکی از دستورکارهای اصلی برای حمایت مادی و معنوی از جامعه هدف است که دستورالعمل جدید آن طی ماه های اخیر تدوین و نهایی شده و طبق آن اعتبارات برای هر پرونده به ۲۰۰ میلیون ریال افزایش پیدا کرده است.

بزرگی ادامه داد: در صورتی که پرونده های قضائی و حقوقی ایثارگران موضوعات جدی با حجم مالی بالاتری را در برگیرد نیز مورد حمایت قرار گرفته و با مصوبه کمیسیون آرای خاص می توانیم مبالغ بیشتر از سقف در نظر گرفته شده را تامین کنیم.

وی امضای تفاهم نامه جامع با قوه قضائیه را یکی از اقدامات بنیاد شهید و امور ایثارگران طی ماه های اخیر اعلام و اظهار کرد: طبق این تفاهم نامه دادگستری های تمام استان های کشور برای حمایت از جامعه ایثارگران اعلام آمادگی کرده اند و ساز و کارهای آن را تهیه می کنند.

بزرگی ادامه داد: امضای تفاهم نامه یا ستاد دیه کشور را از دیگر فعالیت های مهم معاونت حقوقی بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای استیفای حق و حقوق جامعه هدف و نیز رفع مشکلات خانواده های درگیر بیان کرد که بر اساس آن هر مبلغی که بنیاد شهید برای آزادی زندانیان غیرعمد ایثارگر هزینه کند، پنج برابر آن نیز از سوی ستاد دیه تامین می شود.

وی اجرای قانون جامع ایثارگران را از دغدغه های مهم چالش برانگیز بنیاد شهید دانست و با تاکید بر اینکه این مجموعه تمام تلاش خود را برای اجرای دقیق آن به کار گرفته است، یادآور شد: هر نهاد، دستگاه و فردی که در برابر اجرای این قانون مقاومت و مانع ایحاد کند، مرتکب جرم شده و در مراجع قانونی باید پاسخگو باشد.

به گفته وی طی ۲ سال اخیر میزان اجرای قانون جامع ایثارگران از ۱۹ درصد به ۳۳ درصد رسیده است که باید با تلاش همگانی و با مشارکت تمام دستگاه های اجرایی این آمارها افزایش یافته و جامعه ایثارگری در این زمینه مشکلی را احساس نکنند.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران از مشاوران وزرا در امور ایثارگران درخواست کرد تا نسبت به اجرای قانون فوق فعال تر شده و بیش از پیش این مجموعه را یاری کنند.

بزرگی با اشاره به اینکه اغلب دستگاه هایی که از اجرای قانون جامع ایثارگران سرپیچی می کنند خصوصی و خصولتی هستند، اظهار کرد: به دلیل غیردولتی بودن این ارگان ها، برای مقابله با تخلفات صورت گرفته باید از طریق دادگاه های عمومی اقدام شود.

وی بر اهتمام و جدیت بنیاد شهید و امور ایثارگران در اجرای قانون مزبور و حمایت از جامعه هدف تاکید و اضافه کرد: در این راستا برخورد در درون سازمان را شروع کرده ایم و یکی از معاونت ها در این زمینه به دلیل استنکاف از اجرای قانون برکنار شده است.

بزرگی با بیان اینکه بنیاد شهید و امور ایثارگران با جامعه چهار میلیون و ۳۸۴ هزار و ۲۴۹ نفری مواجه است که در حال حاضر تعداد سه میلیون و ۶۳۱ هزار و ۶۰۹ در قید حیات هستند، گفت: این فراوانی جمعیت بیش از جمعیت بسیاری از کشورهای جهان و منطقه خلیج فارس است که رسیدگی به دغدغه های آنها بسیار زمان بر و مشکل خواهد بود.

وی مجموع شهدای تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران در دوران دفاع مقدس را ۲۲۸ هزار و ۷۳۹ نفر اعلام کرد و ادامه داد: بر همین اساس تعداد ۶۳۵ هزار و ۶۹ نفر جانباز در دوران دفاع مقدس تقدیم کشور شده است که از این تعداد هم اکنون ۵۴۹ هزار و ۵۱۹ نفر در قید حیات هستند.

معاون بنیاد شهید و امور ایثارگران مجموع جانبازان ۷۰ درصد کشور را هشت هزار و ۲۱۰ نفر و جانبازان ۵۰ تا ۶۹ درصد را ۲۲ هزار و ۱۶۲ نفر اعلام کرد.

  • نویسنده : معاون بنیاد شهید: