موج اقبال جوانان آمریکایی به نامه ۲۰ سال پیش بن لادن به مردم آمریکا
موج اقبال جوانان آمریکایی به نامه ۲۰ سال پیش بن لادن به مردم آمریکا

جوانان آمریکایی سرخورده از سیاست دولت شان نسبت به جنگ اخیر در غزه، در این ویدئوها که میلیون ها بازدید داشته یکدیگر را توصیه به خواندن نامه ۲۱ سال پیش اسامه بن لادن خطاب به مردم آمریکا می کنند. به گزارش تایسیزنیوز، اخیرا موجی در شبکه اجتماعی تیک تاک درباره نامه ۲۰ سال پیش بن […]

جوانان آمریکایی سرخورده از سیاست دولت شان نسبت به جنگ اخیر در غزه، در این ویدئوها که میلیون ها بازدید داشته یکدیگر را توصیه به خواندن نامه ۲۱ سال پیش اسامه بن لادن خطاب به مردم آمریکا می کنند.

به گزارش تایسیزنیوز، اخیرا موجی در شبکه اجتماعی تیک تاک درباره نامه ۲۰ سال پیش بن لادن خطاب به مردم آمریکا راه افتاده که طی آن جوانان “نسل زد” آمریکایی و برخی چهره های پرطرفدار شبکه اجتماعی تیک تاک مخاطبان خود را به خواندن نامه اسامه بن لادن رهبر سابق گروه القاعده خطاب به مردم آمریکا تشویق می کنند.

به گزارش عصرایران، این موج تیک تاکی باعث شده این پلتفرم محبوب جوانان آمریکایی به دلیل نقض قوانین ضدتروریستی خود بسیاری از ویدئوهای مربوط به توصیه به خواندن نامه بن لادن را حذف کند.

جوانان آمریکایی در این ویدئوها که میلیون ها بازدید داشته یکدیگر را توصیه به خواندن نامه ۲۱ سال پیش اسامه بن لادن خطاب به مردم آمریکا می کنند.

این موج در پی عملیات اخیر طوفان الاقصی و حملات مرگبار اسراییل به نوار غزه طی ۴۰ روز گذشته به راه افتاده که موجی از خشم و انزجار از اسراییل را در بین قشر زیادی از جوانان و دانشجویان آمریکایی به همراه داشته است.

بن لادن در نامه خود که یک سال پس از حملات ۱۱ سپتامبر به آمریکا خطاب به مردم آمریکا نگارش کرده بود، از بسیاری از سیاست های دولت آمریکا از جمله حمایت بی قید و شرط واشنگتن از اسراییل انتقاد کرده بود و تلاش کرده بود دلیل نفرت بسیاری از ملت های مسلمان را از دولت آمریکا برای مردم آمریکا تبیین کند که یکی از ریشه های این نفرت، حمایت بی چون و چرا و بی قید شرط دولت آمریکا از جنایات دولت اسراییل در حق مردم فلسطین به عنوان صاحبان اصلی سرزمین فلسطین است.

در هفته گذشته این نامه بار دیگر در پلتفرم تیک تاک و در ویدئوهای این شبکه اجتماعی از سوی برخی کاربران جوان آمریکایی مورد توجه قرار گرفته و کاربرانی که این نامه را خوانده اند، خواندن آن را به مخاطبان خود توصیه کرده اند.

تا روز پنجشنبه (دیروز) این ویدئوها حداقل ۱۴ میلیون بازدید را به خود اختصاص دادند. بسیاری از این ویدئوها که از برخی اظهارات بن لادن حمایت می‌کردند و از دیگر کاربران می‌خواستند این نامه را بخوانند، در انتقاد از حمایت آمریکا از اسراییل در جنگ اخیر در نوار غزه به اشتراک گذاشته شده بود.

شبکه اجتماعی تیک تاک TikTok روز پنجشنبه اعلام کرد که به دلیل اینکه ویدیوهای مربوط به این نامه قوانین ضدتروریستی این شبکه را نقض می‌کنند، این ویدئوها را حذف می کند.

بنابرگزارش سی ان ان، طی روزهای گذشته دهها ویدیو در تیک تاک منتشر شده که آشکارا احساسات بیان شده در نامه بن لادن را تمجید کرده و یا مورد همدردی قرار داده‌اند.

بسیاری از این ویدیوها با هشتگ lettertoamerica به اشتراک گذاشته شده است. 

در یکی از این ویدئوها که بیش از ۱٫۶ میلیون بازدید گرفته اما از سوی تیک تاک حذف شده، یک اینفلوئنسر سبک زندگی ساکن نیویورک دیگران را تشویق می‌کرد که نامه را بخوانند.

او گفت:” اگر این نامه را خوانده‌اید، به من اطلاع دهید که آیا شما هم دچار یک بحران وجودی هستید؟ زیرا در ۲۰ دقیقه گذشته، کل دیدگاه من نسبت به تمام زندگی‌ای که به آن باور داشته‌ام و زندگی کرده‌ام، تغییر کرده است.”

در ویدئوی دیگری که بیش از ۱۰۰ هزار بازدید داشته، یکی از کاربران تیک تاک که به طور مرتب انتقاداتی را از دولت آمریکا منتشر می‌کرد، در مورد این نامه گفته است: “اگر قرار است اسامه بن لادن را تروریست بنامیم، دولت آمریکا نیز چنین است.”

در این راستا سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای از ترند شدن نامه بن لادن در فضای مجازی انتقاد کرده و این نامه را توهین به قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر خواند. 

“اندور بیتس” معاون مطبوعاتی وزارت امور خارجه آمریکا نیز به سی ان ان گفت: هیچ توجیهی برای اشاعه دروغ‌های نفرت‌انگیز، شیطانی و یهودستیزانه وجود ندارد. دروغ‌هایی که رهبر القاعده درست پس از ارتکاب بدترین حمله تروریستی در تاریخ آمریکا صادر کرده و آنها را به عنوان انگیزه مستقیم خود برای قتل ۲۹۷۷ آمریکایی بی‌گناه مطرح کرد.”

پیتر برگن، تحلیلگر امنیت ملی سی ان ان که در سال ۱۹۹۷ اولین مصاحبه تلویزیونی با بن لادن را انجام داده، شیوع گسترده این نامه در شرایط کنونی در بین جوانان آمریکایی را گیج کننده توصیف کرده است.

روزنامه گاردین انگلیس نیز که برای اولین بار یک نسخه ترجمه شده از این نامه را در سال ۲۰۰۲ منتشر کرده بود، پس از اینکه کاربران تیک تاک‌ ویدئوی خود را به طور مستقیم به صفحه این روزنامه لینک داده بودند، ترجمه انگلیسی این نامه را از سایت خود حذف کرد.