هشدار بارش برف و بروز سیل در آذربایجان‌شرقی
هشدار بارش برف و بروز سیل در آذربایجان‌شرقی

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از فردا یکشنبه نفوذ سامانه بارشی به استان موجب بارش رگبار باران، بروز سیلاب و در نواحی مستعد و ارتفاعات بارش برف و تگرگ می‌شود. به گزارش تایسیزنیوز، «محمد امیدفر» افزود: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی فعالیت این سامانه بارشی همچنین موجب کاهش ۶ […]

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از فردا یکشنبه نفوذ سامانه بارشی به استان موجب بارش رگبار باران، بروز سیلاب و در نواحی مستعد و ارتفاعات بارش برف و تگرگ می‌شود.

به گزارش تایسیزنیوز، «محمد امیدفر» افزود: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی فعالیت این سامانه بارشی همچنین موجب کاهش ۶ تا ۱۲ درجه ای دمای هوا، ابرناکی، وزش باد گاهی به نسبت شدید، احتمال خیزش گرد و خاک، غرش آذرخش و در برخی ساعات بروز مه می شود.

وی با بیان اینکه این سامانه بارشی تمام نواحی استان را دربر می گیرد، اظهار کرد: به دنبال بارش های رگباری، احتمال سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه های فصلی وجود دارد بر این اساس مسافران و علاقه مندان به طبیعت از اتراق در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها و رفتن به مناطق مرتفع و کوهستانی پرهیز کنند.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به بارش برف و تگرگ در نواحی مستعد و سردسیر استان، گفت: احتمال لغزندگی و اختلال در تردد جاده ای و در ارتفاعات و مناطق کوهستانی احتمال کولاک برف و یخبندان وجود دارد بنابراین لغو سفرهای غیرضروری، پرهیز از فعالیت های کوهنوردی و توقف عملیات عمرانی و کشاورزی در نواحی سردسیر استان ضروری است.

امیدفر، با بیان اینکه این وضعیت تا اوایل چهارشنبه در استان حاکم خواهد بود، ادامه داد: در این مدت با توجه به وزش باد به نسبت شدید، احتمال سقوط یا پرتاب اجسام سبک، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و خسارت به سازه های سبک وجود دارد بر این اساس محکم کردن سازه های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره و عدم توقف خودرو در کنار درختان فرسوده ضرورت دارد.

وی یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته ورزقان، هریس و اسکو با دمای چهار درجه و میانه، مراغه، ملکان و عجبشیر با دمای ۱۱ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب سردترین و گرمترین شهرهای استان بودند و دمای تبریز در این بازه زمانی در سردترین زمان به هفت درجه بالای صفر رسید.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک بوده ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

آذربایجان شرقی همواره زیر تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و ربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.