همزمان با بزرگداشت شمس تبریزی، تور کنسرت خراباتیان شمس برگزار می‌گردد
همزمان با بزرگداشت شمس تبریزی، تور کنسرت خراباتیان شمس برگزار می‌گردد

داود آزاد خواننده و آهنگساز این تور کنسرت در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: برای اولین بار در شهرهای کوچک کنسرتی با این عظمت برگزار خواهد گردید. وی ابراز امیدواری کرد این تور تاثیر به سزایی در عرصه هنر خواهد داشت.به گزارش تایسیزنیوز، داود آزاد هدف از برگزاری این تور را شناساندن موسیقی اصیل […]

داود آزاد خواننده و آهنگساز این تور کنسرت در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: برای اولین بار در شهرهای کوچک کنسرتی با این عظمت برگزار خواهد گردید. وی ابراز امیدواری کرد این تور تاثیر به سزایی در عرصه هنر خواهد داشت.
به گزارش تایسیزنیوز، داود آزاد هدف از برگزاری این تور را شناساندن موسیقی اصیل ایرانی و آشنا نمودن مردم با موسیقی اصیل ایرانی عنوان کرده و افزود: این موسیقی که از آن به موسیقی جدی یاد می‌شود به نوعی موسیقی فاخر می باشد و پشتوانه فکری داشته و سعی در جذب جوانان دارد و هدف اصلی بنده از اجرای این نوع موسیقی، القای هدف غایی هنر به مخاطب می باشد که همانا جدا کردن مخاطب از آینده و گذشته و حضور در لحظه می باشد چرا که حسرت گذشته و نگرانی از آینده در تمامی زندگی انسانها وجود دارد که هدف اصلی هنر حضور در لحظه و رهایی از این حالات بوده تا مخاطب بتواند درست تفکر کند.
وی تشریح کرد: وجه تمایز این نوع موسیقی با سایر موسیقی ها هم از لحاظ محتوا و متن و هم از لحاظ موسیقیایی می باشد که متن آن بیشتر صوفیانه بوده و فرم ملودیک آن که عملاً نوعی تکرار در آن وجود دارد و همین تکرار باعث می شود شنونده همراهی بیشتری از لحاظ حسی با آن داشته باشد و ریتم در این نوع موسیقی خیلی مهم است و فضا به گونه ای است که تلاش نمی کند که بیشتر تکنیک موسیقیایی را به رخ کشد بلکه تلاش دارد مخاطب را به لحظه حال بیاورد.
وی با اشاره به اینکه ملودی این نوع موسیقی سنتی، ریتمیک و فوق العاده داینامیک بوده و با استفاده از یک سری ملودی های که در ذهن مخاطب ماندگار است که مخاطب را با خود همسو می‌کند افزود: . موسیقی سنتی و عرفانی موسیقی تفریحی نمی باشد بلکه سعی دارد جوانان را جذب نموده و آنها را با فرهنگ کشورشان آشنا نماید.
داود آزاد تأکید کرد: موسیقی سنتی و عرفانی، فرهنگ ایرانی آمیخته با عرفان می باشد و جذابیت فرهنگی ایران برای غربی ها بیشتر از جنبه فرهنگ عرفانی آن می باشد که این موضوع در سایر فرهنگ ها دیده نمی شود.
وی افزود: از این قطعات ۳قطعه به زبان آذری بوده و بقیه اشعار فارسی می باشد که سعی نمودیم از اشعار شعرای به نام و عارف همچون مولانا، حافظ و شاه نعمت الله ولی استفاده نماییم و این کنسرتها فرصت خوبی برای آشنا شدن با این شعرا و موسیقی درست می باشد که حتی اگر قدمی هرچند کوچک در این زمینه برداریم مثبت خواهد بود.
خواننده و آهنگساز «تور کنسرت خراباتیان شمس» افزود: ارکستی که در این کنسرت داریم اغلب سازهای سنتی ایرانی است و موسیقی آذری که با این سازها اجرا می شود نو بوده و متفاوت با موسیقی های آذربایجان و باکو بوده و در صورت افزایش بیش از حد قطعات آذری از حالت تخصصی خارج می شود، البته ۳۰سال قبل در آلبوم «آی ایشیغی» این کار را انجام دادیم و استقبال خوبی هم شد.
وی افزود شخصاً مخالف موسیقی پاپ و سایر موسیقی ها نمی باشم اما اگر بتوانیم مخاطبانی برای موسیقی سنتی و عرفانی نیز جذب کنیم موفقیت بزرگی برای عرصه هنر خواهد بود.
حامد علیپور سرپرست گروه دف نوازان حیران نیز ابراز داشت: این کنسرت بنا دارد در منطقه فرهنگ سازی نماید. وی خاطر نشان کرد این تور سومین تور در شهرستانها می باشد که این بار با همراهی استاد داود آزاد برگزار خواهد گردید و اولین کنسرت از این تور، به مناسبت بزرگداشت شمس تبریزی روز جمعه ۷مهر ماه در سالن هتل امام رضا که به تازگی در خوی افتتاح می‌شود برگزار خواهد گردید و ۱۲ مهر در شبستر ، ۱۳مهر در اهر، ۱۴مهر ماه در مراغه و ۲۸ مهر در زنجان و ۱۱ آبان در تالار پتروشیمی تبریز برگزار خواهد گردید، همچنین در ارومیه نیز این کنسرت برگزار خواهد گردید که تاریخ آن متعاقباً اعلام می‌گردد.
سرپرست گروه دف نوازان حیران، در مورد چالش های پیش روی این نوع سبک موسیقی با اشاره به اینکه در گذشته همیشه چالش هایی وجود داشته افزود: در حال حاضر این نوع چالش ها افزایش پیدا کرده و علی الخصوص در بحث مجوزها از جمله مجوزهای بیمه و… همچنان با این چالشها در استان مواجه هستیم. وی افزود با توجه به اینکه امروزه رویکرد و علاقه مردم بیشتر به سمت موسیقی پاپ می باشد، فرهنگ سازی موجود نیز در این جهت می باشد و باید حمایت های لازم در زمینه شناسایی و ترویج این نوع موسیقی انجام گیرد.
وی تاکید کرد: به نظر شخصی بنده موسیقی سنتی نوعی سبک زندگی و نگرش می باشد که متاسفانه در موسیقی سنتی موجود این نوع نگاه وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد این سومین اجرای موسیقی عرفانی استاد آزاد در ایران می باشد که هدف ما این بوده که موسیقی عرفانی را بیشتر به جامعه شناسانده و آگاهی لازم را ارائه نمائیم.

گفتنی است: این کنسرت در شهرهای تبریز، زنجان، ارومیه و شهرستانهای خوی، اهر، مراغه و شبستر برگزار خواهد گردید که فروش بلیط کنسرت شهرستان های اهر، مراغه و شبستر شروع گردیده است که هموطنان میتوانند از طریق سایت ebilit.com اقدام به خرید بلیط نمایند.