وضعیت اسفناک و مظلومانه آرامگاه جبار باغچه‌بان در‌ شهرری- تهران
وضعیت اسفناک و مظلومانه آرامگاه جبار باغچه‌بان در‌ شهرری- تهران

🛑وضعیت اسفناک و مظلومانه آرامگاه جبار باغچه‌بان در‌ شهرری- تهران امروز ۴ آذر سالروز درگذشت«جبار باغچه بان» بنیان‌گذار نخستین کودکستان و نخستین مدرسه ناشنوایان ایران در تبریز وهمچنین اولین مؤلف وناشر کتاب کودک در ایران است ۵۴ سال پیش در چنین روزی، جبار باغچه‌بان٬ بانی اولین کودکستان در ایران و پیشگام آموزش ناشنوایان و آموزش […]

🛑وضعیت اسفناک و مظلومانه آرامگاه جبار باغچه‌بان در‌ شهرری- تهران

امروز ۴ آذر سالروز درگذشت«جبار باغچه بان» بنیان‌گذار نخستین کودکستان و نخستین مدرسه ناشنوایان ایران در تبریز وهمچنین اولین مؤلف وناشر کتاب کودک در ایران است

۵۴ سال پیش در چنین روزی، جبار باغچه‌بان٬ بانی اولین کودکستان در ایران و پیشگام آموزش ناشنوایان و آموزش پیش دبستانی و کودکان، در شهر ری غریبانه به خاک سپرده شده است.

وی ۱۹ اردیبهشت ۱۲۶۴ خورشیدی در شهر ایروان که در آن زمان اکثریت جمعیت آن آذربایجانی و مسلمان و زیر سیطره روسیه تزاری بود، متولد شد و در ۴ آذر ۱۳۴۵ در سن ۸۱ سالگی در شهر ری تهران دارفانی را گفت.

جبار باغچه بان را در زمینی متعلق به دوست نزدیکش “اشتری” در مجاورت “چشمه علی” شهرری دفن کردند. متاسفانه در مقبره او همیشه بسته است و تنها در سالگرد فوت او جمعی از کودکان ناشنوا با حضور بر سر قبرش فاتحه‌ای نثار این معلم مظلوم می‌کنند.