پیش‌بینی طغیان رودخانه‌ها در آذربایجان‌شرقی
پیش‌بینی طغیان رودخانه‌ها در آذربایجان‌شرقی

پیش‌بینی طغیان رودخانه‌ها در آذربایجان‌شرقی تایسیز نیوز – رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: احتمال طغیان رودخانه‌های استان بر اثر بارش‌های رگباری وجود دارد. «محمد امیدفر»،با بیان اینکه در ۲ روز آینده جوی ناپایدار در استان حاکم می شود، افزود: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی، این وضعیت به ویژه در نیمه […]

پیش‌بینی طغیان رودخانه‌ها در آذربایجان‌شرقی

پیش‌بینی طغیان رودخانه‌ها در آذربایجان‌شرقی

تایسیز نیوز – رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: احتمال طغیان رودخانه‌های استان بر اثر بارش‌های رگباری وجود دارد.

«محمد امیدفر»،با بیان اینکه در ۲ روز آینده جوی ناپایدار در استان حاکم می شود، افزود: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی، این وضعیت به ویژه در نیمه شمالی و شرقی استان از شدت بیشتری برخوردار خواهد شد.

وی اظهار کرد: بر این اساس، گذر امواج تراز میانی جو و شرایط فصلی و محلی موجب افزایش ابر، وزش باد گاهی شدید، احتمال خیزش گرد و خاک، رگبار باران، غرش آذرخش، در مناطق مستعد بارش تگرگ و برخورد آذرخش می شود.

رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: به دنبال بارش های رگباری، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها و اختلال در تردد جاده ای وجود دارد.

امیدفر، ادامه داد: با توجه به احتمال وزش باد شدید، سقوط یا پرتاب اجسام و خسارت به سازه های سبک وجود دارد بنابراین انجام اقدامات پیشگیرانه برای محکم کردن سازه های سبک، تابلوهای تبلیغاتی و سقف گلخانه ها، عدم پارک خودروها در کنار درختان و توجه کشاورزان به توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی استان ضروری است.

وی یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته ورزقان با دمای ۱۲ درجه و میانه با ۳۷ درجه سانتی گراد به ترتیب خنک ترین و گرمترین شهرهای استان بودند و دمای تبریز در این بازه زمانی در خنک ترین زمان به ۲۰ و در گرمترین زمان به ۳۴ درجه سانتی گراد رسید.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.