چشم‌انداز توسعه ایلخچی از احیای واحد ۱۵ سال راکد مانده تا اجرای طرح جامع شهری
چشم‌انداز توسعه ایلخچی از احیای واحد ۱۵ سال راکد مانده تا اجرای طرح جامع شهری

شهردار ایلخچی از توابع شهرستان اسکو در آذربایجان شرقی از اقدامات انجام شده در این شهر در بخش های مختلف شهری، خدماتی و عمرانی سخن گفت و چشم انداز توسه این شهر را تشریح کرد. به گزارش تایسیزنیوز، «محمدحسین منافی» اظهار کرد: البته تلاش ما بر این است که با صرفه جویی در هزینه های […]

شهردار ایلخچی از توابع شهرستان اسکو در آذربایجان شرقی از اقدامات انجام شده در این شهر در بخش های مختلف شهری، خدماتی و عمرانی سخن گفت و چشم انداز توسه این شهر را تشریح کرد.

به گزارش تایسیزنیوز، «محمدحسین منافی» اظهار کرد: البته تلاش ما بر این است که با صرفه جویی در هزینه های جاری، درصد بیشتری از این بودجه را صرف امور عمرانی و آبادانی شهر و عقب ماندگی های گذشته را برطرف کنیم.

وی به طرح های مهم شهرداری ایلخچی در سالجاری اشاره کرد و گفت: با کمک سازمان همیاری شهرداری های استان، بخش خصوصی و شهرداری ایلخچی، کارخانه آسفالت این شهر که به مدت ۱۵ سال راکد مانده بود با سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیارد ریال دوباره احیا شد و علاوه بر تامین نیاز های آسفالت شهر، برخی نیازهای شهرهای اطراف را نیز تامین می کند.

منافی همچنین از ساماندهی پارک ملت این شهر در مدیریت جدید خبرداد و افزود: این پارک که تقریبا به حالت متروک درآمده و بلاستفاده شده بود با کوشش مجموعه شورا و شهرداری، دوباره به محلی برای تفریح خانوادها، تبدیل شده است و امور ساماندهی آن ادامه دارد.

وی از آسفالت ریزی یکی از پرترددترین محورهای ارتباطی کشور که از داخل ایلخچی می گذرد به عنوان یکی دیگر از طرح های مهم عمرانی نام برد و گفت: در هفت ماه گذشته از سالجاری، ۱۳.۵ میلیون تردد در این محور ثبت شده و همین امر موجب کاهش کیفیت آسفالت آن شده است از این رو قرار است با ۵۰ میلیارد ریالی که اختصاص یافته و همچنین تخصیص قیر رایگان از سوی راهداری، این مسیر تا قبل از عید امسال آسفالت ریزی شود.

شهردار ایلخچی همچنین از انتقال و جابجایی مسیل سیلاب که در داخل این شهر واقع شده است به عنوان یکی دیگر از طرح های مهم مجموعه تحت مدیریتش نام برد و گفت: در نشستی که با مدیریت بحران داشتیم نسبت به خطرات احتمالی این مسیل، هشدارهای لازم داده شد و با توجه به حساسیت موضوع، رفع خطرات احتمالی این مسیل در دستور کار قرار گرفته است.

منافی، طرح کمربند جنوبی این شهر و همچنین موضوع پلاک ۲۹ را از جمله چالش های ایلخچی در مدیریت جدید اعلام کرد و گفت: به رغم حکم دادگاه مبنی بر انتقال سند ۱۸۹ هکتار از اراضی واقع در پلاک ۲۹ به نام شهرداری ایلخچی، این اقدام بنا به دلایلی راکد مانده بود که با پیگیری های لازم، در نهایت این اتفاق افتاد.

وی اضافه کرد: طرح کمربند جنوبی ایلخچی نیز که یکی از راهکارها برای کاهش ترافیک داخل شهر در ساعاتی معین از روز است در دستور کار قرار گرفته و شهرداری در کنار اجرای این طرح که از سوی دولت اجرا می شود با مسیرگشایی ها و اعمال برخی محدودیت ها، در صدد تسهیل و روان کردن ترافیک است.

منافی گفت: طبق وعده ای که داده شده، تا پایان امسال یک باند از این طرح در مسیر آذرشهر به تبریز بهره برداری و افتتاح می شود که نقش بسیار مهمی در کاهش ترافیک این شهر ایفا خواهد کرد.

وی به ظرفیت های بالای ایلخچی و همجواری با شهرک های صنعتی و کشاورزی و اجرای طرح اصلاح الگوی کشت حوزه دریاچه ارومیه، اشاره کرد و افزود: ایلخچی در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته و در حال حاضر به یکی از شهرهای مهاجرپذیر استان تبدیل شده است که البته نقش شهرداری در این اتفاق مهم با توجه به هزینه های پایین صدور پروانه های ساختمانی، بی تاثیر نیست.

وی در مورد طرح جامع این شهر نیز اظهار کرد: تعداد مغایرت ها در طرح جامع شهری بسیار بالا بود از این رو تصمیم گرفتیم تا توسعه شهر با اجرای کامل طرح هادی پیش ببریم و چشم انداز چهار ساله ای نیز در این راستا تعریف و تدوین کردیم.

منافی خاطرنشان کرد: بر اساس چشم انداز چهارساله، تمامی محلات خاکی شهر که بیش از چند دهه فاقد هرگونه آسفالت بودند، از محل کمک های دولتی و اعتبارات داخلی آسفالت ریزی شدند به طوریکه ۶ هزار تن آسفالت ریزی از محل اعتبارات داخلی و ۲.۵ هزار تن نیز با استفاده از قیررایانه ای آسفالت ریزی شد و تلاش می کنیم تا پایان سال هیچ محله ای در ایلخچی بدون آسفالت نباشد.

وی همچنین از ساماندهی حمل و نقل درون و برون شهری در این شهر خبرداد و گفت: در این راستا خط مینی بوس رانی بین تبریز و ایلخچی را راه اندازی کردیم اما به دلیل استقبال کم، برچیده شد و با تصمیم مدیریت شهری، سواری های فعال در این مسیر با بیش از ۳۰ دستگاه، ساماندهی شدند.

منافی در مورد پسماند و میزان تولید روزانه زباله در این شهر نیز اضافه کرد: روزانه ۱۵ تن زباله در این شهر و روستاهای اطراف تولید می شود که به دنبال ساماندهی این موضوع و مدیریت پسماند در شهر هستیم و محیط زیست نیز همکاری خوبی در این زمینه دارد.

وی همچنین به محدوده ۴۰۰ هکتاری ایلخچی اشاره کرد و گفت: این شهر از همان ابتدا، یکی از شهرهای سرسبز بوده و سرانه فضای سبز در آن بالاست اما به رغم همه این موارد، از کاشت درخت و توسعه فضای سبز مغفول نماندیم و بیش از ۴۰ هزار انواع درخت در محدوده شهر کاشته شد.

منافی افزود: پیش از این، تنها چهار نوع گل و درختچه در مجموعه شهرداری تولید و مصرف می شد که هم اکنون این رقم به بیش از ۱۰ نوع افزایش یافته است و در واقع در تولید گل و درختچه خودکفا هستیم.

وی به مشکل مجتمع شهریاران و مغازه های واقع در این مجتمع نیز اشاره کرد و گفت: ساخت و تکمیل این مغازه ها از سال ۱۳۹۶ دچار رکود شده است که با تشکیل جلسات، در شرف برطرف شدن است و خیابان سازی، انشعابات و روشنایی انجام شده و مرجع قانونی در حال تصمیم گیری برای این مجتمع است.

منافی افزود: از ۱۶۳ مغازه ای که در این مجتمع وجود دارد ۴۳ مغازه سهم شهرداری است و شهرداری مجوز لازم برای تکمیل این مغازه ها را به سرمایه گذار داده است.

وی در مورد طرح فاضلاب شهری و تصفیه خانه ای ایلخچی نیز گفت: آبفای استان برای اجرای تصفیه خانه، سه هکتار زمین نیاز داشت که آن را به شرط اختصاص بخشی از آب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز، تامین کردیم که امیدواریم اجرای این طرح و همچنین شبکه فاضلاب آن، تسریع شود.

شهردار ایلخچی با بیان اینکه ۵۰ درصد از بودجه سالجاری این شهرداری تحقق یافته است، گفت: بودجه امسال این مجموعه ۳۵۰ میلیارد ریال است که ۶۰ درصد آن صرف امور جاری و ۴۰ درصد نیز برای امور عمرانی هزینه می‌شود.

به گزارش ایرنا، شهر ایلخچی به عنوان یکی از بخش های شهرستان اسکو در آذربایجان شرقی با جمعیت بیش از ۳۲ هزار نفر در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی کلان‌شهر تبریز واقع‌ شده است و اتوبان تبریز – آذرشهر که از داخل این شهر عبور می کند، به عنوان شاهراه اتصال راه های ارتباطی غرب کشور و شهرستان های جنوب استان به تبریز و بالعکس است.