چند درصد از داوطلبان انتخابات مجلس تایید صلاحیت شدند؟
چند درصد از داوطلبان انتخابات مجلس تایید صلاحیت شدند؟

سید محمد تقی شاهچراغی رئیس ستاد انتخابات کشور در نشست خبری گفت: ۲۴ هزار و ۹۸۲ نفر داوطلب دوازدهمین دوره انتخابات مجلس بودند که از میان ۱۴ درصد عدم تایید و ۱۴ درصد عدم احراز شدند، البته عدم احراز و عدم تایید به معنای رد صلاحیت نیست. به گزارش تایسیزنیوز، سید محمد تقی شاهچراغی رئیس […]

سید محمد تقی شاهچراغی رئیس ستاد انتخابات کشور در نشست خبری گفت: ۲۴ هزار و ۹۸۲ نفر داوطلب دوازدهمین دوره انتخابات مجلس بودند که از میان ۱۴ درصد عدم تایید و ۱۴ درصد عدم احراز شدند، البته عدم احراز و عدم تایید به معنای رد صلاحیت نیست.

به گزارش تایسیزنیوز، سید محمد تقی شاهچراغی رئیس ستاد انتخابات کشور در نشست خبری در مورد روند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان نمایندگی گفت: هیات های اجرایی پس از پایان رسیدگی به مدت دو روز، موظف هستند تا نتایج آن را به داوطلبان اطلاع رسانی کنند.

در این مرحله از بررسی صلاحیت های داوطلبان انتخابات مجلس، هیات های اجرایی که شامل معتمدین محلی در هر شهرستان هستند، صرفا مستندات اولیه را بررسی می کنند و بنا بر قانون جدید انتخابات بررسی صلاحیت نهایی در شورای نگهبان انجام خواهد شد.

سید محمد تقی شاهچراغی رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه نشست خبری امروز خود افزود: از فردا به مدت ۴ روز داوطلبانی که عدم احراز از هیات اجرایی گرفتند، می توانند به سامانه وزارت کشور مراجعه کنند و اعتراض خود را ثبت کنند که از ۸ تا ۱۸ اعتراضات قابل ثبت است و اعتراضات به هیات نظارت استان ها برای رسیدگی ارسال می‌شود داوطلبانی که مایل هستند دلایل عدم احراز را داشته باشند با مراجعه حضوری به خودشان (برای رعایت حال آن‌ها) گفته و اسناد آن خواهد شد.

رئیس ستاد انتخابات کشور، بیان کرد: هیات های نظارت استانی در طول ۵۰ روز به شکایات رسیدگی می کنند. مجدداً اگر عدم احراز مطرح شود و کسی اعتراض داشته باشد شورای نگهبان به آن رسیدگی می‌کند.

وی ادامه داد: برابر قانون هیات های اجرایی از بین معتمدینی که به هیات نظارت معرفی شدند و تاییدیه گرفتند جلسه می گذارند؛ ۸ نفر به عنوان معتمد انتخاب می شوند به علاوه سه نفر دیگر( فرماندار، نماینده رئیس دادگستری استان و نماینده ثبت احوال) به عنوان هیات اجرایی منصوب می‌شوند.

شاهچراغی اعلام کرد:‌ از مجموع بیش از بیست و چهار هزار نفر هیات های اجرایی برابر استعلامات از مراجع پنج‌گانه  تصمیم گیری می‌کنند. در ادامه مسیر اعتراض کسانی که اعتراضشان را ثبت می‌کنند پیگیری می‌شوند باید توجه داشت مر قانون مبناست.

معاون سیاسی وزیر کشور اعلام کرد: ۲۴ هزار و ۹۸۲ نفر داوطلب دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با همه سلایق بودند که از میان ۱۴ درصد عدم تایید و ۱۴ درصد عدم احراز شدند، البته عدم احراز و عدم تایید به معنای رد صلاحیت نیست.

رئیس ستاد انتخابات کشور در پایان خاطرنشان کرد: طبیعی است که دشمنان خارجی از مرزها به دنبال این هستند به سلامت و رقابت در انتخابات خدشه وارد کنند، از همه سلایق از ابتدا حضور داشتند الان هم شرایط همین‌گونه است.