کاهش ۲۱ درصدی ذخایر آبی سدهای آذربایجان‌شرقی
کاهش ۲۱ درصدی ذخایر آبی سدهای آذربایجان‌شرقی

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان خبر داد؛ کاهش ۲۱ درصدی ذخایر آبی سدهای آذربایجان‌شرقی مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی از کاهش ۲۱ درصدی ذخایر آبی سدهای این استان خبر داد. به گزارش تایسیز نیوز، یوسف غفارزاده ظهر امروز یک شنبه در جمع خبرنگاران در تبریز با اشاره به اینکه از ۲۶ خرداد تا یکم تیرماه به عنوان […]

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان خبر داد؛

کاهش ۲۱ درصدی ذخایر آبی سدهای آذربایجان‌شرقی

کاهش ۲۱ درصدی ذخایر آبی سدهای آذربایجان‌شرقی

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی از کاهش ۲۱ درصدی ذخایر آبی سدهای این استان خبر داد.

به گزارش تایسیز نیوز، یوسف غفارزاده ظهر امروز یک شنبه در جمع خبرنگاران در تبریز با اشاره به اینکه از ۲۶ خرداد تا یکم تیرماه به عنوان هفته صرفه جویی آب نامگذاری شده است، افزود: هفته صرفه جویی در مصرف آب با پیام «ایران، تغییر اقلیم، مسئولیت‌پذیری» نامگذاری شده است.

وی افزود: طی سه سال اخیر از جمله سال آبی جاری در بخش‌هایی از کشور خشکسالی شدید حاکم است. وقوع خشکسالی پیاپی موجب کاهش چشمگیر منابع آب سطحی و زیرزمینی شده است.

غفارزاده ابراز داشت: سازگاری با کم آبی و مدیریت مصارف در بخش‌های مختلف اثربخش ترین راهکار برای گذر از وضعیت تنش آبی است. برنامه‌های هفته «صرفه‌جویی در مصرف آب» امسال با شعار «ایران، تغییر اقلیم، مسئولیت‌پذیری» از ۲۶ خرداد ماه تا ۱ تیر ماه به اجرا در خواهد آمد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: محورهای این هفته در قالب نامگذاری روزانه که شامل جمعه ۲۶ خردادماه آب، ارزش‌های دینی و ملی، روز شنبه ۲۷ خردادماه با عنوان خانواده، فرهنگ و مدیریت مصرف روز یکشنبه ۲۸ خردادماه با عنوان آب، رسانه و افکار عمومی، روز دوشنبه ۲۹ خردادماه با عنوان پساب، صنعت و محیط‌زیست، روز سه شنبه ۳۰ خردادماه با عنوان آب، اقتصاد و بهره‌وری، روز چهارشنبه ۳۱ خردادماه با عنوان آب، عدالت اجتماعی و حقوق شهروندی و روز پنج شنبه ۱ تیرماه با عنوان آب، آموزش شهروندی و مسئولیت‌پذیری نامگذاری شده است.

غفارزاده در خصوص وضعیت آبی استان آذربایجان شرقی گفت: در میزان بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد کاهش ۱۴ درصدی بارش‌ها در استان بودیم، ۲۳۹ میلی متر طی سال جاری در استان بارش داشتیم که بیشترین آن مربوط به ترکمانچای با ۳۱۳ میلی متر و کمترین میزان بارش متعلق به شهرستان اسکو با ۱۵۶ میلی متر است.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت بارش‌ها در شمال استان مناسب نیست ولی در جنوب استان مناسب است، ادامه داد: کاهش بارش‌ها در رودخانه‌ها خود را نشان داده است.

غفارزاده سپس در خصوص ۱۰ سد بزرگ استان و وضعیت ذخایر آنها گفت: ۲۷۳ میلیون متر مکعب ذخیره آبی سدهای استان است که ۲۱ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. تنها ۴۶ درصد مخازن سدها پر است و این میزان نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد کاهش یافته است که هشداری جدی بوده و باید مردم در صرفه جویی میزان آب مصرفی اهتمام ورزند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی افزود: سد نهند ۱۷ میلیون متر مکعب آب داشت که این میزان امسال به ۳.۸ متر مکعب رسیده و حدود یک چهارم شده است. اگر فقط حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی کنیم می‌توانیم بدون قطعی پیک مصرف آب در تابستان پیش رو را پشت سر بگذاریم.