یک قطعه دراج سیاه در ارسباران رهاسازی شد
یک قطعه دراج سیاه در ارسباران رهاسازی شد

یک قطعه دراج سیاه در ارسباران رهاسازی شد تایسیز نیوز- رئیس پارک ملی ارسباران اعلام کرد: یک قطعه پرنده دراج سیاه از تیره قرقاولیان پس از تیمار و بهبودی در جنگل های این منطقه رهاسازی شد. به گزارش تایسیز نیوز از روابط عمومی حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، حاتم شیرچنگ روز شنبه اظهار کرد: این […]

یک قطعه دراج سیاه در ارسباران رهاسازی شد

تایسیز نیوز- رئیس پارک ملی ارسباران اعلام کرد: یک قطعه پرنده دراج سیاه از تیره قرقاولیان پس از تیمار و بهبودی در جنگل های این منطقه رهاسازی شد.

به گزارش تایسیز نیوز از روابط عمومی حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، حاتم شیرچنگ روز شنبه اظهار کرد: این پرنده زیبا و کم نظیر به دلیل زخمی بودن توسط یگان حفاظت زنده گیری و پس از مداوا و تیمار رهاسازی شد و به طبیعت بازگشت.

وی اظهار کرد: این دُراج که از ناحیه پا دچار آسیب شده بود و توان پرواز نداشت توسط دوستداران و همیاران محیط زیست به اداره محیط زیست شهرستان کلیبر منتقل شده و پس از تیمار و بهبودی رهاسازی شد.

شیرچنگ وضع گونه دراج از لحاظ جمعیتی در سطح منطقه ارسباران را بسیار خوب اعلام کرد.

وی همچنین از مردم آذربایجان شرقی، دوستداران طبیعت و حیات وحش درخواست کرد تا در صورت مشاهده هرگونه تخلف زیست محیطی اعم از شکار، صید و تخریب غیرمجاز طبیعت، مراتب را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های مختلف استان اطلاع دهند.

به گزارش تایسیز نیوز، دُراج از گونه های زیبای کبک و قرقاول به شمار می رود که بدن آن ۳۱ سانتی‌متر و بالهایش گِرد و کوتاه است؛ رنگ پرنده نر سیاه، فوق سر و پشت گردن قهوه‌ای و پرهای آن سفید است.

گونه ماده این پرنده معمولاً قهوه‌ای است و روی بدن آن نقش های نخودی‌ رنگ و سیاه دیده می شود.

دُراج در دشت ها و علفزارها، کنار تالاب ها و در نواحی خشک زندگی می کند و از گونه پرنده بومی ایران است.