۳ میلیارد دلار ترانزیت خارجی از منطقه آزاد ارس
۳ میلیارد دلار ترانزیت خارجی از منطقه آزاد ارس

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس خبر داد:‌ ۳ میلیارد دلار ترانزیت خارجی از منطقه آزاد ارس مدیرعامل منطقه آزاد ارس گفت: بیش از ۱.۳ میلیون تن با ارزش ۳ میلیارد دلار از ۲ گمرک جلفا و نوردوز ترانزیت خارجی صورت گرفته که این رقم در کل کشور ۱۳ هزار میلیون تن است. به گزارش تایسیز […]

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس خبر داد:‌

۳ میلیارد دلار ترانزیت خارجی از منطقه آزاد ارس

۳ میلیارد دلار ترانزیت خارجی از منطقه آزاد ارس

مدیرعامل منطقه آزاد ارس گفت: بیش از ۱.۳ میلیون تن با ارزش ۳ میلیارد دلار از ۲ گمرک جلفا و نوردوز ترانزیت خارجی صورت گرفته که این رقم در کل کشور ۱۳ هزار میلیون تن است.

به گزارش تایسیز نیوز، مجید کیانی عصر سه‌شنبه در نشست با اصحاب رسانه تبدیل ارس به یکی از قطب‌های گردشگری را از سیاست‌های این سازمان خواند و با اشاره به عدم استفاده حداکثری از ساحل ارس، خاطرنشان کرد: با تعاملات صورت گرفته با استاندار، فرماندهی مرزبانی و اداره آب و منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که در ساحل ارس، فضاهای گردشگری، تفریحی، شیلات و کشاورزی را توسعه دهیم که توسعه پارک درنا بخشی از این پروژه‌هاست.

وی به افزایش ۵۶ درصدی ورود گردشگر به ارس در نوروز سالجاری و رشد ۱۱۴ درصدی آن در بهار ۱۴۰۲، یادآور شد: در ایام نوروز و پیک ورود مسافر به منطقه، ظرفیت مراکز اقامتی و مدارس تکمیل شد بطوریکه باشگاه‌های ورزشی نیز جهت اسکان شبانه گردشگران تجهیز شدند که این توجه به پروژه‌های اقامتی و تفریحی را دوچندان می‌کرد. در همین راستا نیز با افتتاح هتل‌‌های جدید در ماه‌های اخیر نزدیک به ۴۰۰ تخت به ظرفیت‌های اقامتی ارس اضافه شد.

رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان تبدیل ارس به قطب کشاورزی کشور را یکی دیگر از سیاست‌های سازمان خواند و گفت: بزرگترین گلخانه‌های هیدروپونیک کشور در ارس واقع شده و بیش از ۲۲۰ هکتار گلخانه فعال در منطقه آزاد ارس وجود دارد و قریب به ۳۰۰ هکتار گلخانه دیگر در منطقه آزاد ارس در حال احداث است که امیدواریم بخشی از این ۳۰۰ هکتار در سال ۱۴۰۲ مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با اعلام اینکه بزرگترین پروژه پرورش ماهی کشور با ظرفیت تولید ۱۵۰۰ تن در سال در زون خداآفرین منطقه آزاد ارس در حال احداث است، اضافه کرد: امیدواریم این مجموعه در سال ۱۴۰۲ مورد بهره‌برداری قرار گیرد و میزان صادرات شیلات از ارس به کشورهای اروپایی افزایش یابد.

وی کمک به رشد و رفع موانع تولید را دیگر سیاست مهم سازمان عنوان کرد و توضیح داد: یکی از چالش‌های تیم مدیریتی بنده در ورود به ارس نبود زمین جهت واگذاری به سرمایه‌گذاران بود و در این راستا ضمن آزادسازی ۲۳۶ هکتار از اراضی توسط دادگاه و ۵۷ هکتار از اراضی توسط کارگروه اقتصاد مقاومتی، نسبت به آماده‌سازی فاز ۳ صنعتی اقدام شد که با افتتاح آن مشکل زمین جهت پذیرش سرمایه‌گذاری‌های جدید مرتفع خواهد شد.‌

کیانی با ارائه گزارشی از افزایش تولید و صادرات محصولات تولیدی ارس، تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱، کل ترانزیت از دو پایانه مرزی جلفا و نوردوز ۱.۳ میلیون تن به ارزش ۳ میلیارد دلار بوده است و باتوجه به ثبت ترانزیت ۱۳ میلیون تن در کل کشور، سهم ارس قابل توجه است.

وی به نتایج مثبت نمایشگاه‌های ارس‌اکسپو و ایران‌اکسپو اشاره و عنوان کرد: کاپان به‌عنوان یکی از شهرهای ارمنستان فاصله اندکی با مرز نوردوز ارس دارد اما در این شهر خبری از محصولات ارس نیست و تنها با برگزاری یک نمایشگاه تولیدات ارس در این شهر، چندین تولیدکننده منطقه موفق به انعقاد قرارداد فروش و صادرات به ارمنستان شدند.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ادامه داد: نمایشگاه مناطق آزاد با متولی‌گری ارس سوم لغایت پنجم شهریور ماه در شهر ایروان برگزار خواهد شد و هدف از این نمایشگاه عرضه بسته‌های سرمایه‌گذاری، معرفی تولیدات جهت صادرات و جذب گردشگر است. ارمنستان دروازه ورود به اتحادیه اوراسیا بوده و بازار آن گذری برای حضور در سایر کشورهاست.