۹ محقق دانشگاه مراغه در لیست پژوهشگران پراستناد ۲درصد برتر جهان
۹ محقق دانشگاه مراغه در لیست پژوهشگران پراستناد ۲درصد برتر جهان

رئیس دانشگاه مراغه بیان کرد: ۹ نفر از محققان این دانشگاه در جمع پژوهشگران پر استناد ۲ درصد برتر جهان در سال ۲۰۲۳ قرار گرفتند.  به گزارش تایسیزنیوز، محمد زادشکویان افزود: این داده‌ها به طور جداگانه برای تأثیر طولانی‌مدت شغلی و همچنین برای تأثیر سال ۲۰۲۳ محاسبه شد و تعداد پژوهشگران دانشگاه مراغه در هر […]

رئیس دانشگاه مراغه بیان کرد: ۹ نفر از محققان این دانشگاه در جمع پژوهشگران پر استناد ۲ درصد برتر جهان در سال ۲۰۲۳ قرار گرفتند. 

به گزارش تایسیزنیوز، محمد زادشکویان افزود: این داده‌ها به طور جداگانه برای تأثیر طولانی‌مدت شغلی و همچنین برای تأثیر سال ۲۰۲۳ محاسبه شد و تعداد پژوهشگران دانشگاه مراغه در هر دو فهرست طولانی مدت و یکساله، یک نفر افزایش یافت.

به گفته وی مهدی اسرافیلی از دانشکده علوم پایه، محمدرضا اکبرپور از دانشکده فنی و مهندسی و کریم کاکایی از دانشکده علوم پایه سه پژوهشگر ۲ درصد برتر طولانی‌مدت دانشگاه مراغه هستند.

وی به پژوهشگران ۲ درصد برتر دانشگاه مراغه در سال ۲۰۲۳ میلادی نیز اشاره کرد و افزود: این محققان را نیز مهدی اسرافیلی از دانشکده علوم پایه، هومان مرادپور از مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه، رضا اباذری از دانشکده علوم پایه و غلامرضا مهدوی‌نیا از دانشکده علوم پایه تشکیل داده است.

رییس دانشگاه مراغه ادامه داد: «محمدرضا اکبرپور» از دانشکده فنی و مهندسی، «کریم کاکائی» از دانشکده علوم پایه، «محمد سبزی» از دانشکده فنی و مهندسی، «محمدرضا مرشدلو» از دانشکده کشاورزی و «مرتضی ایرانی‌فام» از دانشکده علوم پایه نیز از دیگر پژوهشگران ۲ درصد برتر دانشگاه مراغه در سال ۲۰۲۳ میلادی هستند.

پژوهشگران دانشگاه استنفورد با استفاده از داده‌های پایگاه داده «Scopus»، یک پایگاه متشکل از دانشمندان پراستناد ایجاد کرده‌اند که بر اساس اطلاعات استاندارد شده در مورد استنادها، جایگاه نویسندگی آنها یا همان الگوی هم‌نویسندگی، تک‌نویس، اولین، آخرین نویسنده (hm-index)، شاخص هرش (h-index) و یک شاخص ترکیبی جدید بر اساس نمره (c-score) است.

«c-score» به جای بهره‌وری (تعداد انتشارات) بر تأثیر (استنادها) تمرکز می‌کند و همچنین اطلاعات مربوط به الگوی هم‌نویسندگی را در بر می‌گیرد.

بر اساس این گزارش با در نظر گرفتن پوشش داده‌ها از سال ۱۸۳۴ تا پایان سال ۲۰۲۲ دانشمندان بر اساس طبقه‌بندی استاندارد «Science-Metrix» در ۲۲ حوزه علمی و ۱۷۴ زیر شاخه طبقه‌بندی شده‌اند.

برای حضور در این رتبه‌بندی لازم است نویسندگان مقالات از دقیق بودن نمایه‌های «Scopus» خود اطمینان حاصل کنند.