نشست فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی و تاتارستان
نشست فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی و تاتارستان

سفر استاندار به جمهوری خودمختار تاتارستان نشست فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی و تاتارستان در نشست مشترک جمعی از مسئولان و فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی با مقام های عالی جمهوری خودمختار تاتارستان، زمینه های توسعه روابط دو جانبه بررسی شد. به گزارش تایسیز نیوز، استاندار آذربایجان شرقی در این نشست که در شهر قازان برگزار شد […]

سفر استاندار به جمهوری خودمختار تاتارستان

نشست فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی و تاتارستان

نشست فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی و تاتارستان

در نشست مشترک جمعی از مسئولان و فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی با مقام های عالی جمهوری خودمختار تاتارستان، زمینه های توسعه روابط دو جانبه بررسی شد.

به گزارش تایسیز نیوز، استاندار آذربایجان شرقی در این نشست که در شهر قازان برگزار شد گفت: سفر سال گذشته رییس جمهور تاتارستان به آذربایجان شرقی، نقطه عطفی در توسعه روابط ایران و روسیه محسوب می شود و می تواند آغاز خوبی برای تعمیق مناسبات دوجانبه بین دو نقطه مختلف از دو کشور روسیه و ایران باشد.

وی با اشاره به حضور ۵۰ نفر از بازرگانان و تولیدکنندگان آذربایجان شرقی در سفر به روسیه و جمهوری خودمختار تاتارستان، افزود: به دلیل اشتراکات مذهبی و فرهنگی، بین دو منطقه ظرفیت های بالایی برای گسترش مبادلات دو سویه در عرصه های مختلف اقتصادی، صنعتی، بازرگانی و کشاورزی و فرهنگی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: مبادلات تجاری و اقتصادی بین دو منطقه باید نسبت به گذشته در سطح قابل قبولی ارتقا یابد.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: جهت گیری مثبت دولت جمهوری اسلامی و توجه آن به توسعه روابط در بخش های مختلف با همه کشورهای منطقه مخصوصا کشور دوست و همسایه روسیه و بسترسازی برای سرمایه گذاری، می تواند جمهوری خودمختار تاتارستان و آذربایجان شرقی را به عنوان یک الگوی موفق برای همه مناطق همسایه معرفی کند.

وی یادآوری کرد: آذربایجان شرقی یکی از استان‌های مهم کشور در زمینه تولید، تجارت و صادرات در بخش های مختلف ایران اسلامی محسوب می شود و به دلیل موقعیت جغرافیایی ممتاز و همسایگی با کشورهای اوراسیا، قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم و نزدیکی به اروپا در طول تاریخ ایران در بخش تجارت نقش بسزایی داشته است.

وی بیان کرد: غنی ترین ذخایر معدنی ایران در آذربایجان شرقی قرار دارد و همین امر در کنار ویژگی های فوق الذکر، این استان را به بهشت سرمایه گذاران تبدیل کرده است.

خرّم اضافه کرد: شرایط اقلیمی متنوع، داشتن شهرک های صنعتی مختلف و نیروی کار متخصص و ارزان، هزینه های پایین تولید و خدمات زیرساختی با کیفیت آذربایجان شرقی را به استان مورد علاقه مند سرمایه گذاران داخلی و خارجی تبدیل کرده است.

نشست فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی و تاتارستانوی ادامه داد: آذربایجان شرقی علاوه بر اینکه بزرگ ترین معدن مس کشور را در دل خود جای داده، از قطب های گردشگری ایران به شمار می رود و بیش از یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد.

وی افزود: ثبت جهانی بازار تاریخی تبریز ، کلیساهای آذربایجان شرقی و ژیوپارک ارس در کنار برخورداری این استان از زیرساخت های ارتباطی مناسب جاده ای و ریلی آن را به نقطه قابل توجهی در حوزه سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

خرّم گفت: وجود منطقه آزاد ارس و واحد‌های تولیدی پرتعداد آن می تواند ظرفیت خوبی برای تسهیل و توسعه مناسبات دوجانبه بین استان آذربایجان شرقی و جمهوری خودمختار تاتارستان باشد.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: می توان با برگزاری نشست های تخصصی و معرفی ظرفیت های دوجانبه در مسیر ارتقای وضعیت فعلی ارتباطات دوسویه میان آذربایجان شرقی و جمهوری خودمختار تاتارستان گام برداشت.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی دو طرف در تحقق این مهم از طریق تحرک بیشتر اتاق های بازرگانی نقش مهمی دارند افزود: عزم نهادهای دولتی دو طرف برای کمک به تسریع و تسهیل این روند نیز جدی است و همکاری های فنی و صنعتی بین دو منطقه می تواند در راستای تقویت خواهرخواندگی بین تبریز و قازان جهش چشمگیری داشته باشد.

رییس آژانس توسعه جمهوری خودمختار تاتارستان نیز در این دیدار گفت: از ایران تاکنون در حوزه هایی مانند کشاورزی و مواد غذایی و تا حدی صنایع سرمایه گذاری در این جمهوری داشته ایم.

وی بیان کرد: ما در زمان حاضر ۱۰۰ پارک صنعتی با امتیازات خوب و دو منطقه ویژه اقتصادی در جمهوری خودمختار تاتارستان داریم.

استاندار آذربایجان شرقی صبح دیروز در راس هیاتی از فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی استان عازم مسکو پایتخت روسیه و شهر قازان مرکز جمهوری خودمختار تاتارستان شد.