آب مصرفی مس سونگون از پساب تصفیه خانه اهر تامین می‌شود
آب مصرفی مس سونگون از پساب تصفیه خانه اهر تامین می‌شود

حذف مصرف آب متعارف در صنایع آب مصرفی مس سونگون از پساب تصفیه خانه اهر تامین می‌شود تایسیز نیوز – مدیر عامل آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی با اعلام اینکه قرارداد سرمایه گذاری در تاسیسات فاضلاب شهر اهر و مرند با سرمایه‌گذاری ۳۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال با شرکت مس سونگون روز گذشته با […]

حذف مصرف آب متعارف در صنایع

آب مصرفی مس سونگون از پساب تصفیه خانه اهر تامین می‌شود

تایسیز نیوز – مدیر عامل آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی با اعلام اینکه قرارداد سرمایه گذاری در تاسیسات فاضلاب شهر اهر و مرند با سرمایه‌گذاری ۳۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال با شرکت مس سونگون روز گذشته با حضور رئیس جمهور مبادله شد، گفت: بر این اساس استفاده از پساب، جایگزین آب متعارف در این مجتمع معدنی می شود.

محمد خانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار با اشاره به تغییر شرایط اقلیمی و کاهش منابع آبی بر ضرورت استفاده بهینه از منابع موجود تاکید کرد و گفت: دولت سیزدهم قدم‌های خوبی برای بهبود مدیریت و ارتقای بهره‌برداری از منابع آبی کشور برداشته است و استفاده از پساب فاضلاب در صنعت هم از جمله شیوه های قابل اجرا در این راستاست.

وی با اشاره به اینکه در سال آبی جاری میزان بارندگی نسبت به سال قبل بهتر شده است هرچند نسبت به دراز مدت همچنان در میزان بارش ها به میزان ۲۰ درصد کاهش داریم ولی ذخایر سدها نسبت به سال قبل بهتر شده و منابع زیرزمینی نیز بهتر از سال قبل تقویت شده است، ادامه داد: پیش بینی می کنیم در تابستان سال ۱۴۰۳ نسبت به سال جاری با تنش آبی کمتر مواجه شویم اما این دلیل نمی‌شود که بهینه مصرف کردن و صرفه جویی فراموش شود.

به گزارش تایسیز نیوز روز گذشته ۱۴ قرارداد سرمایه‌گذاری تکمیل و توسعه تأسیسات فاضلاب کشور با مشارکت بخش خصوصی در هفت استان به ارزش ۱۹۰ هزار میلیارد ریال به امضا رسید.

آیین برگزاری امضای قراردادهای سرمایه‌گذاری تکمیل و توسعه تأسیسات فاضلاب کشور با مشارکت بخش خصوصی با حضور دکتر سید ابراهیم رئیسی برگزار شد.

این ۱۴ قرارداد از طریق واگذاری پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب به صنایع بزرگ و کوچک، با حجم ۴۷ میلیون مترمکعب در سال در بخش تکمیل و توسعه زیرساخت‌ها و طرح‌های فاضلاب صورت خواهد گرفت.

به موجب این قراردادها، پروژه‌های تکمیل و توسعه تأسیسات فاضلاب در سیستان و بلوچستان، قم، آذربایجان شرقی، اصفهان، مرکزی، سمنان و فارس در ازای واگذاری بخشی از پساب این استان‌ها به شرکت‌های سرمایه‌گذاری به انجام خواهد رسید.

با اجرای این قراردادها بخشی از نیاز آبی صنایع بزرگ تأمین و استفاده از آب متعارف در صنایع حذف می‌شود.

مجتمع مس سونگون بزرگترین مجموعه معدنی شمال غرب کشور است که در ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق تبریز و ۲۵ کیلومتری ورزقان و در همسایگی جمهوری های آذربایجان و ارمنستان قرار دارد.

معدن مس سونگون با یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تن ذخیره شناسایی شده بزرگ ترین معدن مس کشور است.

آب مصرفی مجتمع معدنی مس سونگون از سد حاجیلار چای تامین می شود.

البته طرح جامع آب در مجتمع مس سونگون در دست اجراست و ۹۰ درصد آب مصرفی این مجتمع بازیافت می شود.

عملیات ساختمانی تصفیه خانه فاضلاب اهر از اسفند ماه سال ۱۳۸۱ و عملیات تجهیزاتی از فروردین ماه سال ۱۳۸۲ شروع شد و در نیمسال اول سال ۱۳۸۷ به بهره برداری رسید.

سالانه بیش از هشت میلیون متر مکعب آب پایدار در تصفیه خانه فاضلاب اهر تجمیع می شود .