آلودگی ارس با پساب معدن مس ارمنستان
آلودگی ارس با پساب معدن مس ارمنستان

فرماندار خداآفرین مطرح کرد؛ آلودگی ارس با پساب معدن مس ارمنستان فرماندار خداآفرین گفت: آلودگی آب این رودخانه فقط فیزیکی است، آن‌هم ناشی از سرریز شدن پسآب معدن مولیبدن مس کشور ارمنستان از سد باطله به رودخانه ارس است. به گزارش تایسیز نیوز، علی‌اکبر نکونام در جلسه پدافند غیرعامل با موضوع زیستی و پرتوی این […]

فرماندار خداآفرین مطرح کرد؛

آلودگی ارس با پساب معدن مس ارمنستان

آلودگی ارس با پساب معدن مس ارمنستان

فرماندار خداآفرین گفت: آلودگی آب این رودخانه فقط فیزیکی است، آن‌هم ناشی از سرریز شدن پسآب معدن مولیبدن مس کشور ارمنستان از سد باطله به رودخانه ارس است.

به گزارش تایسیز نیوز، علی‌اکبر نکونام در جلسه پدافند غیرعامل با موضوع زیستی و پرتوی این شهرستان افزود: آلودگی آب این رودخانه فقط فیزیکی است، آن‌هم ناشی از سرریز شدن پسآب معدن مولیبدن مس کشور ارمنستان از سد باطله به رودخانه ارس است که این مسئله نیز تنها موجب آلودگی فیزیکی و تغییر رنگ آب شده و هیچ‌گونه تهدید زیستی ندارد.

وی بحث آلودگی رادیو اکتیو ناشی از نیروگاه هسته‌ای ارمنستان را هم به کلی شایعه و فضاسازی رسانه‌ای خواند و گفت: این نیروگاه فاصله زیادی با ارس دارد و عملاً نفوذ آلاینده‌های آن به رودخانه ارس متصور نیست.

نکونام خاطر نشان کرد: با وجود این‌که نتایج همه آزمایش‌های قبلی نشانگر نبود آلودگی خطرناک از جمله فلزات سنگین در رودخانه ارس بود، اما قرارگاه زیستی آذربایجان‌شرقی به شرکت آب منطقه‌ای استان ماموریت داد تا نمونه‌های اخذ شده را در آزمایشگاه‌های مستقل کشور بررسی و نتایج را به افکار عمومی اطلاع‌رسانی کند.

فرماندار خداآفرین ادامه داد: موضوع آلودگی فیزیکی ناشی از سرریز شدن سد باطله معد مس ارمنستان هم از طریق وزارت امور خارجه پیگیری شده و تذکرات لازم به طرف مقابل داده شده است، از این‌رو آنها متعهد شده‌اند که با توسعه ظرفیت سد باطله معدن، از ورود پسآب به رودخانه ارس جلوگیری کنند.