آیت‌الله قاضی طباطبایی از ارزش بالایی بین مردم برخوردار بود
آیت‌الله قاضی طباطبایی از ارزش بالایی بین مردم برخوردار بود

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: آیت الله قاضی طباطبایی از اعتبار و ارزش بالایی بین مردم برخوردار بود. به گزارش تایسیزنیوز، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم در دیدار با فرزند شهید والامقام آیت الله قاضی طباطبایی نخستین شهید محراب انقلاب اسلامی، در آستانه سالروز شهادت آیت الله […]

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: آیت الله قاضی طباطبایی از اعتبار و ارزش بالایی بین مردم برخوردار بود.

به گزارش تایسیزنیوز، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم در دیدار با فرزند شهید والامقام آیت الله قاضی طباطبایی نخستین شهید محراب انقلاب اسلامی، در آستانه سالروز شهادت آیت الله قاضی طباطبایی نماینده ولی فقیه در استان به همراه استاندار آذربایجان شرقی و فرمانده سپاه عاشورا، اظهار کرد: امثال این شهید والامقام کمتر پیدا می‌شوند زیرا که در بین مردم از اعتبار ممتازی برخوردار بودند و حسن بزرگشان این بود که با بازاریان و اهالی شهر تبریز آشنایی داشتند.

عابدین خرم استاندار آذربایجان شرقی نیز در این دیدار گفت: حرکت بزرگان برای همگان درس بزرگی است چون علما مورد وثوق و اعتماد مردم بوده و هستند.

در پایان دیدار نشان کنگره ملی ۱۰ هزار شهید استان آذربایجان شرقی تقدیم فرزند شهید آیت الله قاضی طباطبایی شد.

امام جمعه تبریز: آیت الله قاضی طباطبایی از ارزش بالایی بین مردم برخوردار بود

آیت الله قاضی طباطبایی به عنوان نخستین شهید محراب تاریخ انقلاب اسلامی دهم آبان ۱۳۵۸ شمسی، مصادف با عید قربان پس از اقامه نماز مغرب و عشاء در مسجد شعبان تبریز و هنگام مراجعت به منزل توسط منافقین کوردل مورد اصابت گلوله قرار ‌گرفت و به فیض شهادت نائل گشت.

سید محمد علی قاضی طباطبایی، فرزند آیت الله حاج میرزا باقر، در سال ۱۲۹۳ شمسی در تبریز متولد شد.

وی تحصیلات مقدماتی علوم دینی را از پدر بزرگوار و عموی گرامی اش، آیت الله میرزا اسد الله در تبریز فرا گرفت و در سال ۱۳۱۶ هنگام قیام مردم تبریز به اتفاق پدرش، به علت مبارزات انقلابی به تهران تبعید شد و پس از چند ماه به تبریز بازگشت.

این عالم مجاهد سپس به شهر مقدس قم رفت و از محضر مراجع عظام، آیت الله حجت، صدر، بروجردی، گلپایگانی و امام خمینی کسب علم کرد.

آیت الله قاضی طباطبایی پس از ۱۰ سال تحصیل علوم دینی در قم و کسب فیض از محضر مراجع و علمای بزرگ، راهی نجف اشرف شد و در آنجا به محضر علمای بزرگی، چون آیت الله حکیم، آیت الله عبد الحسین رشتی، میرزا باقر زنجانی، آیت الله بجنوردی و علامه محمد حسین کاشف الغطاء رسید و پس از رسیدن به مراتبی از علم و معنویت به ایران بازگشت و در تبریز اقامت گزید.

شهید قاضی با اوج گیری نهضت اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) در سال ۱۳۴۲، با حضور فعال خویش در صحنه‌های مبارزه با رژیم پهلوی، برای تحقق اهداف متعالی رهبر انقلاب گام‌های مؤثری برداشت و همین فعالیت‌ها باعث شد که رژیم شاه او را دستگیر و در زندان قزل قلعه محبوس و سپس به شهرهای بافت کرمان و زنجان تبعید کند.

طرح لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی که بر اساس آن شرط کتاب آسمانی برای انتخاب کنندگان و نامزدها به جای قرآن کافی دانسته شده بود، مخالفت حوزه علمیه قم، مراجع تقلید خصوصا امام خمینی را برانگیخت. بر همین اساس علمای تبریز، اعلامیه‌هایی را صادر کردند که آیت الله قاضی از جمله امضاءکنندگان آن اعلامیه‌ها بود.

از دیگر وقایعی که این عالم مجاهد از آن برای پیشبرد اهداف انقلاب بهره برد، واقعه مدرسه طالبیه تبریز بود. این واقعه از اینجا شروع شد که اعلامیه امام در مدرسه طالبیه روی دیوار نصب شد که ماموران شهربانی وقتی خواستند اعلامیه را پاره کنند، با مقاومت طلاب مدرسه مواجه شدند و این درگیری به بازار کشیده شد.

با تظاهرات مردمی که از مسجد مقبره بیرون آمده بودند، محاصره نیروهای شهربانی شکسته شد. در اثر این حادثه بود که آیت الله قاضی اعلامیه‌ای صادر کرد و فردای آن روز آن اعلامیه را با خط سرخ در تمام شهر منتشر کردند.

فشارهای روحی و جسمی رژیم، این مجاهد شجاع را به شدت بیمار کرد و او پس از بهبودی به عراق تبعید شد و پس از پایان دوران تبعید به ایران بازگشت و دوباره در تبریز سکونت اختیار کرد و در این مدت هرگز دست از مبارزه و فعالیت نکشید به طوری که مردم به این مجاهد نستوه «خمینی آذربایجان» می‌گفتند.

آیت الله قاضی طباطبایی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در مقام نمایندگی امام خمینی در آذربایجان و امامت جمعه تبریز به خدمات ارزنده خویش به اسلام ادامه داد و زحمات بسیاری را برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی متحمل شد.

  • نویسنده : امام جمعه تبریز: