آیین بزرگداشت استاد کریمی‌مراغه‌ای در تبریز برگزار شد
آیین بزرگداشت استاد کریمی‌مراغه‌ای در تبریز برگزار شد

آیین بزرگداشت یاد و نام استاد کریمی مراغه‌ای با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز، عابدین خرم استاندار آذربایجان شرقی و اقشار مختلف مردم ، شعرا، ادبا و مادحین و مرثیه سرایان در مسجد طوبی برگزار شد. حجت‌الاسلام صالح هاشمی از واعظان تبریز در این مراسم […]

آیین بزرگداشت یاد و نام استاد کریمی مراغه‌ای با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز، عابدین خرم استاندار آذربایجان شرقی و اقشار مختلف مردم ، شعرا، ادبا و مادحین و مرثیه سرایان در مسجد طوبی برگزار شد.

حجت‌الاسلام صالح هاشمی از واعظان تبریز در این مراسم با اشاره به نقش شعرا و ادبا در گسترش فرهنگ شیعی ، اظهار کرد: نقش استاد کریمی مراغه ای طی دهه های اخیر در این زمینه بسیار مهم و چشمگیر بوده است.

وی افزود: باید توجه داشت که دوستی با اهل بیت (ع) راه و شیوه درست دوستی با خدا و قرآن است.

وی ادامه داد: استاد کریمی به واقع عاشق اهل بیت و امام حسین(ع) بود و همواره در اشعارش از قدرت و عظمت خدا و ستایش و منقبت آل الله سخن می‌گفت تا نشان دهد هدفی جز گسترش فرهنگ تشیع ندارد.

گفتنی است استاد میرزاحسین کریمی مراغه‌ای دارای نشان درجه یک هنری است و گواهینامه هنری درجه یک شعر آیینی کشور طی سال ۱۳۹۹ به پاس ۸۹ سال فعالیت شعری به وی اعطا شد.

اعطای این نشان هنری به پاس سرودن بیش از ۳۵۰ هزار بیت شعر اجتماعی، طنز، مداحی و مرثیه توسط این شاعر بلند آوازه آذربایجان به ایشان تعلق گرفت.

اشعار اجتماعی و طنز استاد کریمی در قالب ۲۵ جلد کتاب رنگارنگ و اشعار مرثیه و مداحی این استاد در قالب ۳۰ جلد چاپ و منتشر شده است.

این شاعر معاصر خطه آذربایجان متولد ۱۳۱۰ در مراغه و ساکن این شهر بوده و ادامه‌دهنده سبک سنّتی و کلاسیک شعر است؛ استاد کریمی بیشتر در اشعار طنز خود رسم و رسوم زمان خود را به باد انتقاد گرفته است.

اکثر اشعار او هرچند به ترکی آذربایجانی سروده شده‌ است ولی به علت مقید بودن به سبک قدیم و اوزان شعری، با تعبیرات و اصطلاحات عربی و فارسی بسیاری آمیختگی دارد.

بیانات مقام معظم رهبری در خصوص استاد کریمی مراغه‌ای به خوبی منظومه فکری این شاعر معاصر را معرفی می‌کند؛ شاعری که به فرموده رهبری “در جای‌جای اشعار طنز خود مواد مخدر و آلودگی‌های جوانان که سوغات دولت‌های جهانخوار برای کشورمان بوده را به باد انتقاد گرفته و به بی‌تحرکی ملت و دولت حاکمه رژیم گذشته اشاراتی بس آگاهانه کرده است.”

در پی درگذشت این شاعر مردمی رهبر معظم انقلاب،‌ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و استاندار آذربایجان‌شرقی پیام‌های تسلیت‌ جداگانه‌ای صادر کردند.