اجرای چهارده طرح کشاورزی آذربایجان شرقی با اعتبارات مولدسازی
اجرای چهارده طرح کشاورزی آذربایجان شرقی با اعتبارات مولدسازی

اجرای چهارده طرح کشاورزی آذربایجان شرقی با اعتبارات مولدسازی تایسیز نیوز- رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: چهارده طرح نیمه تمام بخش کشاورزی در استان با اعتبار ۲ هزار و ۶۸۴ میلیارد ریال از محل مولدسازی املاک مازاد سازمان تکمیل می شود. اکبر فتحی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان […]

اجرای چهارده طرح کشاورزی آذربایجان شرقی با اعتبارات مولدسازی

اجرای چهارده طرح کشاورزی آذربایجان شرقی با اعتبارات مولدسازی

تایسیز نیوز- رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: چهارده طرح نیمه تمام بخش کشاورزی در استان با اعتبار ۲ هزار و ۶۸۴ میلیارد ریال از محل مولدسازی املاک مازاد سازمان تکمیل می شود.

اکبر فتحی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه مولدسازی یکی از راهبردهای سازنده در دولت سیزدهم است، افزود: در آذربایجان شرقی هشت فقره ملک را که متعلق به سازمان جهاد کشاورزی استان است شناسایی کرده و به عنوان املاک مازاد برای مولدسازی معرفی کرده ایم که ارزش این املاک ۲هزار و ۶۸۴ میلیارد ریال است.

وی گفت: شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد قره گل سراب، شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد صومعه علیا، شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد مقصودلو، شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد پارام، شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد گله ده رود، شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد آیدوغموش، انتقال آب با لوله در سطح استان، اجرای جاده دسترسی به مزارع در نقاط مختلف استان، شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد شهید کاظمی ملکان، شبکه آبیاری و زهکشی (علاج بخشی سد آرباتان)، از جمله طرح هایی است که برای اتمام آنها از اعتبار تامین شده از محل مولدسازی استفاده خواهد شد.

اجرای چهارده طرح کشاورزی آذربایجان شرقی با اعتبارات مولدسازی

وی همچنین رفع موانع تولید را یکی از سیاست های اصلی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی دانست و اظهار کرد: سال گذشته ۲۱۰ پرونده مربوط به واحدهایی که حوزه فعالیت آنها کشاورزی است در ستاد تسهیل و رفع موانع استان مطرح و از این پرونده ها، ۱۸۸ مورد تعیین تکلیف شد.

وی با بیان اینکه امسال نیز سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی خود را موظف می داند برای تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید با مشارکت مردم به رفع موانع تولید و تسهیل آن بپردازد، گفت: در این زمینه ۴۱۵ مورد توسط همکاران بررسی و رفع مشکل شده است.

فتحی همچنین گفت: تکلیف ۴۶ پرونده در حوزه طیور و ۱۳ پرونده در حوزه امور دام به ستاد ساماندهی صدور مجوزهای تولیدات دامی سازمان ارجاع شده است.

۶۱ واحد راکد با سرمایه گذاری هفت هزار و ۶۷۵ میلیارد ریال و با احتساب تسهیلات بانکی و آورده شخصی احیا شد و ۲۸ واحد نیمه فعال نیز به ظرفیت کامل تولید رسید

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به فعال کردن واحدهای راکد و نیمه فعال حوزه کشاورزی در سال ۱۴۰۲ با استفاده از ظرفیت ستاد تسهیل استان و نهضت احیا گفت: سال گذشته ۶۱ واحد راکد با سرمایه گذاری هفت هزار و ۶۷۵ میلیارد ریال و با احتساب تسهیلات بانکی و آورده شخصی احیا شد و ۲۸ واحد نیمه فعال نیز به ظرفیت کامل تولید رسید که سرمایه گذاری صورت گرفته در این واحدها با احتساب تسهیلات بانکی و آورده شخصی، ۲ هزار و ۵۵۱ میلیارد ریال است.

اجرای چهارده طرح کشاورزی آذربایجان شرقی با اعتبارات مولدسازی

وی افزود: برنامه سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی برای سال ۱۴۰۳، احیای ۷۰ واحد راکد در حوزه کشاورزی و افزایش ظرفیت ۵۰ واحد نیمه فعال است تا این واحدها بتوانند با ظرفیت کامل تولید کنند.

فتحی در خصوص میزان سرمایه گذاری انجام شده در سال ۱۴۰۲ حوزه کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: سال گذشته در مجموع ۵۹ هزار و ۴۳۳ میلیارد ریال سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی آذربایجان شرقی انجام شد.

۵۹ هزار و ۴۳۳ میلیارد ریال سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی آذربایجان شرقی انجام شد.

وی افزود: از سرمایه گذاری یاد شده ۶ هزار و ۳۶۳ میلیارد ریال در حوزه صنایع تبدیلی و غذایی و زنجیره های تولید، یکهزار و ۸۲۵ میلیارد ریال در حوزه طرح های تولیدات دامی شامل دام، طیور و زنبورعسل، کرم ابریشم و نوسازی و بهسازی اماکن دامی، ۲ هزار و ۹۷۷ میلیارد ریال در حوزه طرح های گلخانه ای و زیر بخش باغبانی، ۲ هزار و ۵۱۶ میلیارد ریال در حوزه خط اعتباری مکانیزاسیون، ۲۳۸ میلیارد ریال در حوزه طرح های آبزی پروری، یک هزار و ۸۴۱ میلیارد ریال در حوزه سرمایه در گردش بذر، یک هزار و ۶۳۸ میلیارد ریال در حوزه طرح جهش تولید در دیمزارها، ۳۵ میلیارد ریال در حوزه طرح های آب و خاک (برقی کردن چاه ها و احداث استخر) و ۴۲ هزار میلیارد ریال نیز از منابع داخلی بانک ها شامل سرمایه در گردش بخش کشاورزی به عنوان تسهیلات پرداخت شده است.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود امسال بیش از ۶۴۳ هزار و ۸۳۱ میلیارد ریال سرمایه گذاری در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی انجام شود که از این میزان ۳۰۰ هزار و ۸۲۲ میلیارد ریال آورده شخصی و ۳۴۳ هزار و ۹ میلیارد ریال تسهیلات بانکی خواهد بود.

پیش بینی می شود ۶۴۳ هزار و ۸۳۱ میلیارد ریال سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان انجام شود.

فتحی افزود: پیش بینی برای میزان اعتبار مورد نیاز دولتی (استانی– ملی) در سال ۱۴۰۳ در حوزه کشاورزی آذربایجان شرقی ۱۵ هزار و ۶۵۷ میلیارد ریال است که امیدواریم با تحقق آن گام بلندی در اجرای پروژه های بخش کشاورزی استان برداشته شود.

آذربایجان شرقی دارای یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی زراعی و در حدود ۱۰۰ هزار هکتار باغ و قلمستان است و سالانه بیش از پنج میلیون تن محصول کشاورزی در این استان تولید می شود.