ارتباط صنعت با دانشگاه؛ کلید حل مشکلات کشور
ارتباط صنعت با دانشگاه؛ کلید حل مشکلات کشور

گزارش خبری؛ ارتباط صنعت با دانشگاه؛ کلید حل مشکلات کشور تبریز-ارتباط صنعت با دانشگاه همواره حلقه مفقودی پیشرفت صنایع کشور بود که با روی کار آمدن دولت جدید بیش از پیش نمود پیدا کرد و سبب شکوفایی اقتصاد کشور شد. به گزارش تایسیز نیوز– سال‌های اخیر ارتباط صنعت با دانشگاه رو به بهبودی رفت و […]

گزارش خبری؛

ارتباط صنعت با دانشگاه؛ کلید حل مشکلات کشور

ارتباط صنعت با دانشگاه؛ کلید حل مشکلات کشور

تبریز-ارتباط صنعت با دانشگاه همواره حلقه مفقودی پیشرفت صنایع کشور بود که با روی کار آمدن دولت جدید بیش از پیش نمود پیدا کرد و سبب شکوفایی اقتصاد کشور شد.

به گزارش تایسیز نیوز– سال‌های اخیر ارتباط صنعت با دانشگاه رو به بهبودی رفت و بسیاری از مشکلات صنایع به دست فارغ‌التحصیل دانشگاهی برطرف شد. در این میان آذربایجان شرقی و به‌ویژه گروه صنعتی تراکتورسازی تبریز نیز از این قافله عقب نمانده و در مراسمی که صبح امروز با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، معاون استاندار آذربایجان شرقی و مدیران صنعتی و دانشگاهیان استان در جروه صنعتی تراکتورسازی ایران برگزار شد، از سه دستاورد جدید این گروه صنعتی رونمایی شد.

تکنولوژی تولید مجموعه جلو بند تراکتور برای نخستین بار در کشور یکی از این محصولات بود که با دستیابی تراکتورسازی به این تکنولوژی، ایران به جمع معدود کشورهای دارنده فناوری مجموعه اتصال سه نقطه و PTO جلوی تراکتور پیوست، فناوری که قیمت تمام شده نمونه داخلی آن کمتر از یک سوم مشابه خارجی است.

دیگر محصول رونمایی شده روز پنج شنبه در گروه تراکتورسازی دستگاهی از نوع بیلر مکعبی است که می‌تواند علوفه را از زمین‌های کشاورزی جمع آوری و پس از بسته بندی و گره زنی آماده حمل برای انبارداری و استفاده در دامداری‌ها کند و در حالی به عنوان اولین محصول تولیدی شرکت ادوات کشاورزی رونمایی شد که این مجموعه بعنوان دوازدهمین شرکت گروه صنعتی تراکتورسازی ایران در سال ۱۴۰۱ تأسیس گردیده و مسئولیت عرضه انواع ادوات کشاورزی را بر عهده دارد.

طراحی، ساخت و دستیابی به تکنولوژی سیستم هوشمند هدایت پذیر خودران (AGV) سومین دستاورد گروه تراکتورسازی ایران است که با همکاری دانشگاه آزاد عملیاتی شده و نخستین سیستم ساخت در داخل کشور از این نوع محسوب می‌شود.

تراکتور سازی یک کارخانه نیست بلکه نمادی ملی است

محمد مهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کشور در این مراسم اظهار کرد: دانشگاه امروز فرهنگ علم و فناوری را سه پایه اساسی و اجتناب ناپذیر دارد و جامعه و کشور نعت نیز نوآوری اقتصادی و اجتماعی سه مؤلفه تأثیرگذار را دارند و در ارتباط صنعت و دانشگاه باید ارتباط بین این مؤلفه‌ها ایجاد شود.

وی افزود: تراکتور سازی یک کارخانه نیست بلکه نمادی ملی است که در ایران می‌درخشد و اگر نبض آن خوب بزند یعنی حال صنعت کشور خوب است و وقتی نمادها فرو بریزند اثراتی فراتر از صرف موقعیت محلی و شرکتی خواهند داشت و کشوری که نمادی صنعتی با المان‌های اجتماعی، اقتصادی و صنعتی داشته باشد، باید به آن ببالد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: باید به تراکتور از این منظر نگاه کرد و در این منظر انسجام اجتماعی در بین نیروها و بخش‌های مختلف مدیریتی آن بیش از فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی و نوآورانه نمود دارد و همان گونه که نام تراکتورسازی به عنوان یک نماد هویتی مطرح است، در داخل مجموعه نیز مودت سازمانی تحت این نام مشهود است.

وی ادامه داد: به فرموده امیرالمومنین علی (ع) عدالت حاکمان و مودت زیردستان به حاکمان دلیل بقای یک بلاد است و تراکتورسازی نماد همبستگی و یکپارچگی اجتماعی مدیران و نیروهای شاغل در آن است و در شرایط تحریمی کشور و نیاز شدید بخش‌های مختلف به ارز، توان اقتصادی این مجموعه با هدف‌گذاری بازارهای پیرامونی و کسب استانداردهای آنها بسیار چشمگیر است.

طهرانچی ادامه داد: حرکت به سمت نوآوری دیگر مؤلفه و ویژگی بارز تراکتورسازی است و رونمایی سه دستاورد نوآورانه امروز یعنی پویایی این مجموعه چرا که امروز نوآوری رکن و اساس وجود مجموعه هاست و دوران اتکا به محصولات سنتی تمام شده و تغییر و این تحولات نوآورانه است که مجموعه‌ها را سرپا نگه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: اگر ما به عنوان دانشگاه آزاد نیز مدعی بسترسازی برای تحول و توسعه اشتغال دانش بنیان است باید با نماد صنعت کشور پیمان مودت خود را ببندیم و خوشبختانه تفاهمنامه با تراکتورسازی تنها یک حرکت نمادین نبود و امروز از شعار ارتباط صنعت و دانشگاه عبور کرده ایم و باید پیمان برادری صنعت و دانشگاه را طبق فرموده رهبری مبنی بر درگیر شدن دانشگاه با مسائل صنعت و حل آنها را سرلوحه خود قرار دهیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: امروز دیگر دانشگاه آزاد به دنبال برتری در مسابقات رباتیک نیست بلکه به دنبال بکارگیری این علم در صنایع و واحدهایی چون تراکتورسازی ایران است و امروز با تولید محصولات فناورانه در این گروه در واقع جشن نوآوری و فناوری و نتیجه دهی پیمان اخوت و برادری صنعت و دانشگاه را می‌گیریم.

بهره وری پایین مهمترین چالش اقتصاد کشور و به ویژه استان است

محمد کلامی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی هم بهره وری پایین را مهمترین چالش اقتصاد کشور و به ویژه استان دانسته و گفت: فرسودگی تکنولوژی و تجهیزات و دستگاه‌های متعلق به چندین دهه پیش، سطح دانش فنی نامتناسب با نیاز روز و بازارهای رقابتی و تولید محصولات منسوخ شده در سطح جهانی از مهمترین دلایل پایین بودن بهره وری اقتصاد کشور است.

وی خاطر نشان شد: حل این چرخه معیوب ایجاد ارتباط واقعی و عملی بین دانشگاه و صنعت و تزریق دانش فنی روز مجموعه‌های دانشگاهی به واحدهای صنعتی است که تحقق این مهم می‌طلبد که ابتدا باید خود دانشگاه به این دانش مجهز و مسلط باشد و در مرحله بعد صنعت نیز باید استقبال لازم را از این ارتباط داشته باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی تصریح کرد: دلیل زمین خوردن واحدهای صنعتی ارزشمند استان همچون ماشین سازی و ایدم در دهه‌های گذشته نیز همین شکاف بین علم و صنعت بوده و امیدواریم با پیوند و همکاری عملی این دو بخش بتوانیم آذربایجان را به همان جایگاه واقعی خود یعنی مهد اقتصاد و صنعت کشور برسانیم.

آرش رنجبران، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز در ادامه طی سخنانی افزود: تراکتورسازی پیشران صنعت کشور به ویژه در منطقه شمالغرب است.

وی در ادامه افزود: طرح پویش دانشگاه آزاد با هدف تحصیل و کارآموزی همزمان دانشجویان اجرا می‌شود و با تفاهمنامه منعقده با گروه تراکتورسازی امروز خط فناورانه تولید تراکتور با سیستم پیشرانه هوشمند (AGV) رونمایی می‌شود و در پشت این تحول فناورانه، تغییر فرهنگی بزرگی برای هر دو مجموعه نیز اتفاق می‌افتد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تبریز تصریح کرد: امروز بحث صنعتی سازی به یک جریان مؤثر در دانشگاه آزاد تبدیل شده و تحول نیازمند ایجاد زیرساخت هاست و بر همین اساس سرای قطعه سازی صنعتی را در تبریز ایجاد کردیم و خط روباتیک تراکتور و پلتفرم ست برای تأمین تولید و توزیع در صنعت قطعه سازی دو خروجی امروز این سرا است.

رنجبران خاطر نشان شد: اکنون دانشگاه آزاد اسلامی تبریز با طراحی و ساخت خط تولید تراکتور با سیستم پیشرانه هوشمند تنها مجموعه AGV ساز کشور است که این امر در سایه اعتماد مدیران گروه صنعتی تراکتورسازی ایران به نیروهای متخصص و توانمند دانشگاهی محقق شده است.

ارتباط واقعی صنعت و دانشگاه ایجاد شده است

مصطفی وحیدزاده، مدیرعامل گروه صنعتی تراکتورسازی نیز اظهار داشت: رهبری هر سال بر دو موضوع تولید و اشتغال تاکید ویژه ای دارند و این افتخاری برای گروه صنعتی تراکتورسازی ایران است که به صورت عملی به این منویات رهبری لبیک گفته است.

وی رشد تولید تراکتورسازی در یک سال را از جمله اقدامات این حوزه عنوان و تصریح کرد: در این مدت نه تنها میزان تولید شرکت حدود دو برابر شده بلکه سبد محصول نیز با ورود دستگاه‌های جدید گسترش یافته و حتی محصولاتی که پیشتر وارد می‌شد، اکنون در تراکتورسازی تولید می‌شوند و در مرحله صادرات نیز قرار دارند.

مدیرعامل تراکتورسازی افزود: در حوزه اشتغال ضمن حفظ افزایش سرانه تولید سالانه، بیش از یکهزار نیروی متخصص و دانشگاهی را با همکاری خوب مجموعه‌های چون دانشگاه آزاد و دانشگاه صنعتی سهند تبریز جذب کرده ایم و علاوه بر این در خصوص تورم نیز محصولات خود را به گونه‌ای وارد بازار می‌کنیم که اگر روزی یکی از محصولات ما از چرخه تولید خارج شود، مشابه آن با حداقل دو و نیم برابر قیمت تراکتورسازی و سطح کیفی بسیار پایین‌تر وارد خواهد شد و به این ترتیب حداقل در بخش کشاورزی و امنیت غذایی زمینه ساز کاهش تورم شده ایم.

وی همراهی واقعی صنعت و دانشگاه را از دیگر افتخارات گروه صنعتی تراکتورسازی دانست و گفت: به معنی واقعی کلمه و البته برخلاف بسیاری از بخش‌های جامعه عملیاتی شده و با بیش از ۶۰ شرکت دانش بنیان به صورت مسآله محور همکاری می‌کنیم و تاکید بر حل مسائل از طریق حلقه‌های تحقیق و توسعه و باهمکاری شرکت‌های دانش بنیان است

وحیدزاده تصریح کرد: گروه صنعتی تراکتورسازی ۵۰ درصد سبد محصولات خود را به تولید تراکتور و ۵۰ درصد دیگر را برای مشاغل نوین برنامه ریزی کرده و پس از دو سال در بخش صنایع نوین به سطح ۲۴ درصدی رسیده ایم و به دنبال تحقق این هدف گذاری در طول پنج سال هستیم چرا که تراکتور را با کمترین حاشیه سود می‌فروشیم و با برنامه ریزی تولید محصولاتی چون خودروهای تجاری کامیونت، ون و آفرودی در حوزه کسب و کارهای نوین تلاش می‌کنیم این حاشیه سود کم را در چنین حوزه‌های جبران کرده و افزایش دهیم.