استاندار آذربایجان شرقی: پایه کار فرهنگی، مردم و مسجد است
استاندار آذربایجان شرقی: پایه کار فرهنگی، مردم و مسجد است

استاندار آذربایجان شرقی: پایه کار فرهنگی، مردم و مسجد است تایسیز نیوز- استاندار آذربایجان شرقی گفت: زمانی که کار فرهنگی مزین به تجملات و بخشنامه‌های دولت شد، دیگر کار فرهنگی نیست‌، پایه کار فرهنگی، مردم و مسجد است. به گزارش تایسیز نیوز، مالک رحمتی شامگاه چهارشنبه، در دیدار جمعی از مدیران مسئول منتخب و فعالان […]

استاندار آذربایجان شرقی: پایه کار فرهنگی، مردم و مسجد است

تایسیز نیوز- استاندار آذربایجان شرقی گفت: زمانی که کار فرهنگی مزین به تجملات و بخشنامه‌های دولت شد، دیگر کار فرهنگی نیست‌، پایه کار فرهنگی، مردم و مسجد است.

به گزارش تایسیز نیوز، مالک رحمتی شامگاه چهارشنبه، در دیدار جمعی از مدیران مسئول منتخب و فعالان برگزیده کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان با وی، اظهار کرد: دولت وظیفه زمینه سازی، بسترسازی و حمایت از فرهنگ را دارد، البته کار فرهنگی، لذتبخش و سخت است، بنده نیز محصول پایگاه‌ها و کانون‌های مساجد هستم.

وی ادامه داد: دلیل این‌که همه ساله شاهد حرکت‌های عظیم فرهنگی در هیئات حسینی هستیم که در دنیا صدا کرده این است که نگاه دولتی به این عرصه نداریم وگرنه تا امروز چیزی از آن باقی نمی‌ماند.

رحمتی گفت: دستگاه امام حسین(ع) بعد از این همه سال هنوز هم ادامه دارد زیرا تمام امورات آن توسط خود مردم انجام می‌شود و کانون اصلی کلیه کارهای نهضت امام حسین(ع) که در دنیا تاثیرگذار است، مردم، مسجد و حسینیه بوده که وابستگی به دولت ندارند.

وی با بیان اینکه تا جایی که در اختیار و توان استانداری است در خدمت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هستیم، افزود: ماحصل کار فرهنگی، تربیت نیروی انسانی است اگر خروجی کانون‌ها، نیروی انسانی کارآمد، متخصص و دغدغه مند باشد، این کانون‌ها به هدف خود رسیده‌اند ولی اگر تنها به گذران اوقات فراغت فکر کنند، فرقی با فرهنگسراها ندارند.

وی با اشاره به رسالت مهم کانون‌های مساجد در راستای مرکزی برای تربیت نیروی انسانی دغدغه مند، انقلابی، جهادی و ولایی، خاطرنشان کرد: متاسفانه شاهد غفلت توجه به بانوان هستیم اکنون نیمی از ترکیب جمعیتی استان بانوان هستند بر این اساس کانون‌های فرهنگی و مساجد باید توجه ویژه به بانوان و دختران داشته باشند، حوزه‌ای که دشمن به عنوان نقطه ضعف بر روی آن دست گذاشته است.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: بانویی که انقلابی و متعهد به بار می‌آید، یک خانواده را اصلاح می‌کند.

وی با اشاره به لزوم توجه به بخش هنر در کانون‌های مساجد، گفت: اثربخش ترین عامل تاثیرگذار بر جوانان، هنر است و کانون‌ها باید در اجرا و عمل به هنر و ابزارهای جدید آن در جامعه توجه کنند چون ارزش ۲ ساعت سخنرانی حتی به اندازه یک فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای هم نیست.

وی تاکید کرد: باید ضمن حفظ سنت‌ها، از ابزار هنر نیز به صورت ویژه بهره برداری شود.

وی ادامه داد: پیامبراکرم (ص)، اولین بنایی که در دین اسلام احداث کرد، مسجد بود. معرفت افزایی، حکومت داری، تمشیت امور کشور، رفع مشکل مردم، ازدواج آسان و اشتغالزایی تنها بخشی از سنت حسنه رسول الله (ص) است که در مساجد جاری می‌شد.

رحمتی افزود: امروز برخی از مساجد مثل اوایل انقلاب بالنده و اثرگذار هستند زیرا مردم به آن‌ها رفت و آدم داشته و حیات در آن‌ها ادامه دارد، کانون‌های فرهنگی هنری می‌توانند با فعالیت خود، مساجد را به تراز اول خود برسانند.

مجموعه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به عنوان یکی از بازوهای اصلی وزارت فرهنگ است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و دبیر شورای هماهنگی کانون‌های مساجد استان نیز اظهار کرد: مجموعه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به عنوان یکی از بازوهای اصلی وزارت فرهنگ شناخته می‌شوند.

محمدحسین بلاغی گفت: در دوره دولت مردمی سیزدهم با ابلاغ و تاکید وزیر محترم فرهنگ، اهمیت نشر و توسعه و بست فعالیت‌های فرهنگی هنری در مسجد برای همه آشکار شده است.

وی با بیان این‌که ما عموما وامدار تربیت فرهنگی در دهه ۶۰ هستیم، افزود: امروز مسئله بازگشت به مسجد با لحاظ اقتضائات روز بسیار ارزشمند است، تقویت هسته‌های مردمی مبتنی بر مبنای فکری اسلامی و انقلابی در دستورکار است.

وی با بیان این‌که دچار یک دوگانگی تعهد و تخصص بوده‌ایم، گفت: باید هنرمندان از خانواده‌های دین دار استعدادسنجی شده و تولید عملیات محور در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد انجام بگیرد.

وی با اشاره به حضور کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در راهپیمایی عظیم اربعین و ۲۲ بهمن، افزود: ابتدای سال جاری اعتباری از جدول ۱۷ تبصره ۱۶ در اختیار کانون‌های مساجد قرار دادیم که در حوزه کتاب، قرآنی و تربیتی هزینه شود.

وی ادامه داد: در سفر دوم ریاست جمهوری نیز برای اولین بار اعتبار مناسبی برای کارگشایی در این حوزه اختصاص یافت و تا شش ماه آینده شاهد گشایش‌های بهتری در این حوزه خواهیم بود.

تعداد کانون‌های شناسنامه دار استان نیز چهار برابر شده است

مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی نیز اظهار کرد: امروز برای نخستین بار در طول ۳۰ سال گذشته، مدیران منتخب کانون‌های مساجد، نشست صمیمی با استاندار دارند.

مرتضی شفیعی، افزود: ستاد فهما کشور یکی از نهادهای زیرمجموعه وزارت فرهنگ است که ریاست شورای آن در استان برعهده نماینده ولی فقیه در استان، نایب رییس برعهده استاندار و دبیر شورا نیز مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و بر فعالیت کانون‌ها نظارت دارند.

وی ادامه داد: طی یکسال گذشته تعداد ۳۱ کانون فرهنگی هنری با رویکرد مناطق محروم و کم برخوردار در مناطق حاشیه نشین استان راه اندازی کرده‌ایم که نشان دهنده رشد هشت برابر است، اکنون تعداد کانون‌های شناسنامه دار استان نیز چهار برابر بیشتر از سال ۱۴۰۱ است.

شفیعی گفت: امروز بالای ۲۶ هزار کانون فرهنگی هنری مساجد در کشور داریم که حدود یکهزار و ۴۵۰ کانون در استان ما فعالیت داشته و حدود ۶۰ درصد آن در مناطق روستایی و محروم هستند.

وی از برگزاری دوره‌های آموزشی، هنری، طرح اوقات فراغت در تابستان، طرح مسجد پایگاه قرآنی، مسابقات فرهنگی هنری در این کانون‌ها خبر داد. وی ادامه داد: تعداد ۶۰۰ کانون فرهنگی هنری مساجد استان دارای کتابخانه هستند که ۲۰۰ مورد آن نیز مخزن کتاب دارند.

به گزارش تایسیز نیوز، در این جلسه تعدادی از مدیران مسئول، نمایندگان و فعالان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.