اشتغال‌زایی برای ۴۰ هزار و ۵۰۰ نفر در بخش کشاورزی در اراضی پایاب سد قیز قلعه‌سی
اشتغال‌زایی برای ۴۰ هزار و ۵۰۰ نفر در بخش کشاورزی در اراضی پایاب سد قیز قلعه‌سی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی خبر داد اشتغال‌زایی برای ۴۰ هزار و ۵۰۰ نفر در بخش کشاورزی در اراضی پایاب سد قیز قلعه‌سی تایسیز نیوز – رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی و مجری طرح شبکه فرعی و آبیاری و زهکشی غرب و شمالغرب کشور از افزایش بیش از ۳۰۰ هزار تنی تولید در بخش […]

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی خبر داد

اشتغال‌زایی برای ۴۰ هزار و ۵۰۰ نفر در بخش کشاورزی در اراضی پایاب سد قیز قلعه‌سی

اشتغال‌زایی برای ۴۰ هزار و ۵۰۰ نفر در بخش کشاورزی در اراضی پایاب سد قیز قلعه‌سی

تایسیز نیوز – رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی و مجری طرح شبکه فرعی و آبیاری و زهکشی غرب و شمالغرب کشور از افزایش بیش از ۳۰۰ هزار تنی تولید در بخش کشاورزی به ارزش سالیانه ۱۴ همت در اراضی پایاب سد قیزقلعه سی خبر داد.

اکبر فتحی در حاشیه بازدید از اراضی پایاب سد قیز قلعه سی در گفت‌وگو با خبرنگاران، گفت: سد قیز قلعه‌سی یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پروژه‌های مرزی کشور است که در فاصله ۱۲ کیلومتری پایین دست سد مخزنی خداآفرین بوده و با حجم مخزنی حدود ۶۲ میلیون مترمکعب، حق آبه یک میلیارد مترمکعب در سال را برای حفظ منافع ملی کشور تثبیت کرده و دیپلماسی آب، حسن همجواری و گسترش تعاملات مناسب با کشورهای همسایه را تحقق می‌بخشد.

وی با بیان اینکه این سد باعث توسعه و رونق کشاورزی و اقتصادی منطقه و اشتغال زائی بالغ بر ۴۰ هزار و ۵۰۰ نفر شده و افزایش تولید در بخش کشاورزی به ارزش سالیانه ۱۴ همت را به همراه داشته است، افزود: احداث شبکه‌های فرعی آبیاری تحت فشار در اراضی پایاب سد قیزقلعه‌سی در استان‏‌های آذربایجان ‏شرقی و اردبیل، افزایش بهره‌‏وری آب، استفاده بهینه از منابع آب سطحی و تأمین آب موردنیاز فعالیت‌های کشاورزی را در پی خواهد داشت.

فتحی بیان کرد: با احداث شبکه‌های فرعی آبیاری تحت فشار در اراضی پایاب سد قیز قلعه سی شهرستان خداآفرین ۴۶ هزار هکتار از اراضی پایاب واقع در استان‌‏های آذربایجان‏ شرقی( ۹ هزار و ۳۰۰ هکتار) و اردبیل( ۳۶ هزار و ۷۰۰ هکتار) تامین آب مطمئن با بهره‌وری در امر تولید محصولات کشاورزی را به همراه داشته است.

وی ادامه داد: ۳۶ هزار و ۷۰۰ هکتار شامل اراضی توسعه دشت مغان، چهار هزار هکتار آن در قالب اراضی بهبود لاریجان خداآفرین (تبدیل اراضی سنتی به آبیاری مدرن) و پنج هزار و ۳۰۰ هکتار اراضی توسعه خداآفرین (تبدیل مرتع به زراعت) است که از پنج هزار و ۳۰۰ هکتار اراضی توسعه، یک هزار و ۲۰۰ هکتار آن به الگوی کشت باغ در قالب کشت انگور، بادام، هلو و شلیل با تولید سالانه ۱۲ هزار تن اختصاص یافته و بقیه ۴۴ هزار و ۸۰۰ هکتار آن زراعی است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: با احداث این شبکه‏‌های مدرن ارتقاء عملکرد محصولات کشاورزی با تولید سالانه محصولات باغی و زراعی بالغ بر ۳۰۰ هزار تن و با ارزش ۱۲ همت خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر افزایش محصولات کشاورزی، در ادامه شاهد رشد آبزی پروری در منطقه با تولید سالانه یک هزار و ۵۰۰ تن و با ارزش اقتصادی ۲۲۵ میلیارد تومان و ایجاد اشتغال برای ۵۰۰ نفر خواهیم بود.

وی تاکید کرد: با کشت محصولات علوفه‌ای در ۱۵ هزار هکتار از اراضی پایاب سد، شاهد تولید ۱۲۷ هزار و ۵۰۰ تن یونجه به ارزش ۱.۵ همت خواهیم بود که علاوه بر تامین نیاز استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل، قابلیت صادرات نیز وجود داشته و در ادامه شاهد رشد و توسعه صنعت دامپروری در این منطقه خواهیم بود. 

وی بیان کرد: امیدوارم با افتتاح سد قیزقلعه سی به عنوان بزرگ‌ترین طرح آبی مرزی شمال غرب کشور در شهر مرزی خداآفرین با حضور روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان شاهد توسعه اقتصاد کشاورزی منطقه باشیم.

وی افزود: با صنعتی شدن کشاورزی و مصرف بهینه آب در منطقه شاهد توسعه صنعت فرآوری برای محصولات تولیدی و ایجاد ظرفیت برای احداث باغات مدرن و گلخانه و واحد پرورش دام و طیور و پرورش ماهی شده و در تغییر چهره اقتصادی منطقه تاثیر بسزایی گذاشته و اثر قابل توجهی در جلوگیری از مهاجرت اهالی منطقه به شهرها خواهد داشت.