افزایش ۴۰ درصدی کشفیات مواد مخدر در آذربایجان شرقی
افزایش ۴۰ درصدی کشفیات مواد مخدر در آذربایجان شرقی

افزایش ۴۰ درصدی کشفیات مواد مخدر در آذربایجان شرقی تایسیز نیوز- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی از کشف پنج تن مواد در استان در سال جاری خبر داد و گفت: این میزان کشفیات در مقایسه با سال قبل بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است. به گزارش تایسیز نیوز، امیر رنجبر […]

افزایش ۴۰ درصدی کشفیات مواد مخدر در آذربایجان شرقی

تایسیز نیوز- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی از کشف پنج تن مواد در استان در سال جاری خبر داد و گفت: این میزان کشفیات در مقایسه با سال قبل بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش تایسیز نیوز، امیر رنجبر روز دوشنبه در نشست خبری به تشدید اقدامات مقابله ای در مبادی ورودی و خروجی و همچنین اجرای طرح ساماندهی و جمع آوری معتادان متجاهر در استان اشاره و اظهار کرد: این طرح ها از ۱۵ اسفند آغاز شده و تا ۳۱ فروردین ماه ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه پدیده شوم مواد مخدر و روان گردان ها، نسل بشر را تهدید می کند، گفت: ۲۰۰ کشور قربانی این پدیده بوده و ۳۰۰ میلیون نفر به طور مستقیم درگیر آن هستند.

رنجبر با بیان اینکه کشورمان در مسیر ترانزیت این کالا قرار دارد، افزود: قرارگرفتن در همسایگی کشوری که سالانه بیش از ۹ هزار تن مواد مخدر تولید می کند خطرات بسیاری دارد و ایران اسلامی به تنهایی و بدون کمک دیگر کشورها، در مقابل تهدیدات ناشی از مواد مخدر ایستاده است.

وی اضافه کرد: مواد مخدر در کنار آسیب های و خسارات مالی که به دنبال دارد موجب افزایش بیماری های جسمی و روانی و عفونی می شود ضمن اینکه ۶۵ درصد همسرآزاری ها، ۵۵ درصد طلاق ها، ۳۰ درصد کودک آزاری ها و ۲۵ درصد قتل های عمد به نوعی با اعتیاد و مواد مخدر در ارتباط هستند.

رنجبر بیان کرد: به رغم اینکه نزدیک به چهار هزار شهید و ۱۲ هزار جانبازی که در راه مبارزه با مواد مخدر داده ایم اما مواد مخدر همچنان وجود دارد و دلیل این موجودیت، تقاضا برای آن است از این رو، یکی از راهکارهای اصلی برای برون رفت از این پدیده شوم و تهدیداتش، تلاش برای کاهش تقاضاست.

وی به طرح ساماندهی محلات آسیب پذیر در استان اشاره کرد و گفت: این محلات شناسایی و شناسنامه دار شده اند و جمعیت ساکن در این محلات، تحت آموزش قرار می گیرند تا آنها را نسبت به اثرات و عواقب شیوع اعتیاد و مصرف مواد مخدر آشناتر کنیم.

رنجبر از اجرای طرح نوروزی مبارزه و جمع آوری خرده فروشان و ساماندهی معتادن متجاهر در این ایام خبرداد و گفت: قانون مبارزه با مواد مخدر با توجه به تنوع مواد مخدر موجود در جوامع و تغییر لحظه ای آنها، باید لحظه به لحظه تغییر کند.

وی همچنین از وجود ۲۸۳ مرکز درمانی اعتیاد در استان خبرداد و گفت: از مجموع ۱۵۰ هزار معتادی که در استان وجود دارد ۶۹ هزار نفر در این مراکز درمانی تحت درمان قرار دارند.

۵۹۲ مدرسه در آذربایجان شرقی در معرض خطر مواد مخدر است

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۵۹۲ مدرسه در استان در معرض خطر مواد مخدر هستند، گفت: پاکسازی اطراف این مدارس در دستور کار قرار دارد و مردم می توانند هرگونه فعالیت های افراد مشکوک در اطراف مدارس را از طریق شماره های تلفن های ۱۱۰، ۰۹۶۲۸ و ۱۵۷۰ گزارش کنند.

رنجبر همچنین از شیوع اعتیاد در واحدهای صنعتی استان ابراز نگرانی کرد و گفت: میزان شیوع در این واحدها ۲۵ درصد و بیشتر از میانگین کشوری است که باید آسیب شناسی و آگاهی سازی شود و شورای مبارزه با مواد مخدر، طرح کاج (کاهش اعتیاد جامعه کار و تولید) را برای این امر، راه اندازی کرده است.

وی با بیان اینکه مواد مخدر و آسیب های آن، همه را تهدید می کند و هیچ کس در امان نیست و با کتمان کردن، نمی توانیم در امنیت و مصونیت باشیم، اعلام کرد: در حال حاضر میزان شیوع در استان در بین سنین ۱۵ تا ۶۴ سال، ۱.۲۲ درصد است که بسیار پایین تر از رقم ۵.۴ درصدی کشوری است و آذربایجان شرقی از این نظر در رتبه ۲۸ قرار دارد اما این رده نباید فریبمان دهد زیر این میزان هر لحظه قابل افزایش است.